• USD 36.6
  • EUR 39.7
  • GBP 45.2
Спецпроєкти

"Продайте Крим". Чому Земана можна зрозуміти і пробачити

Історичні паралелі, звичайно, завжди кульгають, але перша Чехословацька республіка за теперішніх часів дає хороший кейс того, як не треба будувати демократичну державу
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Виступ чеського президента Мілоша Земана на сесії ПАРЄ образила багатьох українців і змусило відчувати себе ніяково, як мінімум, кількох знайомих мені чехів. Що, власне, не дивно, враховуючи, що він фактично закликав легалізувати окупацію та анексію Криму шляхом його купівлі.

Тим не менш, варто було б розібратися, що, власне, він сказав і чому він це сказав. Весь пасаж, до речі, виглядав так: "Якщо б діалог між Росією і Україною, я думаю - це тільки мій особистий погляд - то була б, можливо, якась компенсація за Крим у фінансовій формі або в натуральній формі, під якою я розумію нафту або газ. Це тільки моя особиста пропозиція - і нічого більше."

Тут, по-перше, варто віддати Земану належне: він двічі підкреслив, що аж ніяк не висловлює думку офіційної Праги. Тобто, спробував, наскільки дозволяє посаду, розвести особисте і державне. А по-друге... Ось тут буде непопулярне: теза про те, що Земан, мовляв, будучи кремлівської консервою, всього лише висловив готовність Москви торгуватися, не витримує критики. Тобто, його минуле і навіть нинішнє співробітництво з тими чи іншими російськими колами аж ніяк не виключено і навіть, допускаю, цілком доказово. Але я з набагато більшою готовністю допущу наступне: Земан дійсно заявив, те, що думав. І це заявив у першу чергу тому, що є чехом, що народилися і виросли в певну історичну епоху та у відповідних умовах. До речі, тим же цілком пояснюється як його ставлення до Росії, так і з Росією.

Простіше кажучи, на світ, включаючи те, що трапилося з Україною, він дивиться з точки зору свого і пари попередніх поколінь, через призму історичного досвіду своєї країни. Іншими словамни (сподіваюся, не ображу чехів, извинявшихся за свого президента) Земан лише запропонував чеський підхід до вирішення проблеми виживання держави в катастрофічних умовах.

Тут варто згадати про декілька моментів. По-перше, Земан народився 28 вересня 1944 року в місті Коліне в сім'ї поштового службовця і вчительки. Радянські війська лише тиждень як штурмували Лупковский перевал, що спалахнуло в серпні Словацьке національне повстання буде придушене рівно через місяць, в Коліне життя йде своєю чергою. Колін - частина Протекторату Богемії і Моравії, який з'явився внаслідок завершальній стадії дерибану Чехословаччини в 1939 році. Початковим став Судетській криза, в результаті якого Німеччина, Угорщина і Польща відхопили у неї неабиякі шматки території, населення і економіки.

Але юридично оформлений Мюнхенською змовою розпил і наступна окупація були наслідком не тільки несприятливих зовнішніх факторів. З легкої руки Томаша Масарика, еліти ЧСР будували національну державу на невідповідному для цього території, мало піклуючись про те, як забезпечити лояльність йому тих, хто не був чехом чи хоча б словаком. Як говорив сам Масарик, "Територія, населена німцями, є наша територія і залишиться нашою... Ми створили нашу державу. Цим визначається становище наших німців, які в нашу країну прийшли емігранти і колоністи..." А адже крім німецьких "нацменів" були ще й угорські і польські, і українські... та й словаки були всього лише "майже" чехами.

Справедливості заради слід зазначити, що влада ЧСР з тодішніх трендів не випадали - принаймні, не в цьому. І хоча це була єдина в регіоні демократія, декларувала рівні права для громадян, практика була досить далека від декларацій. А коли країну накрила світова фінансова криза, Празі взагалі стало не до національних окраїн, і сепаратистські настрої оформилися в рух.

Реклама на dsnews.ua

Історичні паралелі, звичайно, завжди кульгають, але перша Чехословацька республіка за теперішніх часів дає хороший кейс того, як не треба будувати демократичну державу. По суті, на загибель його прирекли три фактори: одночасні, нехай і різною мірою глибини, конфлікти майже з усіма сусідами (виняток становила хіба що Румунія), нездатність і неможливість створити суспільство, лояльне державі незалежно від національного чинника, втрата підтримки з боку західних демократій у зв'язку зі зміною міжнародної кон'юнктури. Можете екстраполювати, що називається, на свій страх і ризик - але не забувайте при цьому про час і про підсумки тільки що завершилася сесії ПАРЄ.

Анексія Судет фактично знищила економічний потенціал ЧСР. Мережі залізниць і шосейних доріг були зруйновані, розірвана телефонний та телеграфний зв'язок. Гірше того, згідно з німецькими даними, країна позбулася 66% своїх запасів кам'яного вугілля, 80 % запасів бурого вугілля, 86% запасів сировини для хімічної промисловості, 80 % цементу, 80% текстильної промисловості, 70 % електроенергії та 40% лісу. А залишився після проголошення незалежності Словаччини огризок мав мало шансів на виживання і як аграрному. Так що не зроби Німеччина Протекторат, цю територію спіткала б економічна катастрофа.

Хоча Адольфу Гітлеру довелося неабияк постаратися, щоб примусити президента Еміла Гаху поставити свій автограф під цим "актом капітуляції", чехи, траплялося, визнавали згодом: добре, мовляв, що Гаха підписав цей папір - хоча у Люфтваффе тоді було не дуже багато бомбардувальників, на Прагу б цілком вистачило. З одного боку, можна сказати, що нація була зломлена розділом і зрадою, але з іншого - поняття честі і здорового глузду рідко стикаються. І якщо б у 1939-му дійшло до війни, то у чехів було б куди менше шансів, ніж роком раніше. І півгодинний бій з німцями роти капітана Павлика, до якої наказ скласти зброю просто не дійшов, навряд чи щось змінює. Загалом, чехи віддали перевагу масового героїзму масове збереження - в умовах, коли тебе кинули партнери, а недруг набагато сильніше (це в 1938-му Вермахт був відносно слабкий), рішення, в принципі, по-європейськи раціональне. Ту ж опцію воліли пізніше і скандинави, і голландці з бельгійцями, і французи.

Втім, варто відзначити, що окупаційна влада Протекторату, поки дозволяла обстановка, намагалися підтримувати видимість нормального життя. 1 травня 1945 року німецький держміністр Богемії і Моравії Карл Франк хвалився празької (коллаборантской) ежедневке Národní politika, що поки війна перемелювала інші нації, чисельність населення Протекторату збільшилася на 200 тис. осіб. Одним з яких, до речі, і став нинішній чеський президент.

Франк не те щоб брехав абсолютно - хоча, зрозуміло, промовчав і про депортації, і про масові страти, і про біженців зі сходу, та про програми переселення в Чехію бессарабських німців. Життя в Протекторат була виразно більш терпимо, ніж в будь-якій іншій захопленої Третім Рейхом частині Східної Європи. Зрештою, чехів вважали майже німцями, цілком придатними для онімечуванням (якщо тут вам раптом прийшов на розум "Русский мир" - навряд чи це варто називати дивним збігом).

Про те, наскільки сильно було прагнення окупаційних властей створити видимість нормального життя, дає уявлення хоча б такий факт: 29 квітня 1945 року, коли Червона Армія увійшла в Брно, а до капітуляції Німеччини залишалося дев'ять днів, в Празі, до якої було всього 200 км, відбувся матч ліги Протекторату, який відвідали 8 тис. уболівальників.

Така опіка, загалом, зрозуміла, якщо врахувати, як мінімум, той факт, що в 1939-му тільки концерн "Шкода" виробляв майже стільки військової продукції, скільки британський ВПК. Шанси жителів Протекторату потрапити у концтабір, якщо ти не злочинець, не комуніст, не гей, не єврей і не ром, були невеликі. В армію чехов знову-таки не закликали (Гітлер побоювався масового дезертирства) - разючий контраст з жителями "повернулися додому" Судет, на яких військова повинність поширювалася, незалежно від національності.

Економіка функціонувала, робочих місць вистачало, веселощів теж. Це, можливо, дивно, але в загальному і цілому жителі Протекторату куди більше побоювалися нальотів Союзників, ніж окупаційних властей.

Тому опір спочатку виражалося у страйках та масових - в сотні тисяч учасників - демонстраціях протесту. А коли терпець німців вичерпалося - у саботажі. Хрестоматійний приклад - проломившая дах собору в мальтійської Ла-Валетті бомба, в якій опинилися пісок і записку з привітом від чеських робітників. Ось тільки в цілому чеське зброя цілком відповідало стандартам Рейху, а вже радянська Чехословаччина опинилася першої соціалістичної (без приставки "націонал-") країною, на озброєнні ВПС якої складалися реактивні винищувачі. Їх - німецькі Ме-262 під позначенням S-92 - будувала компанія Avia, існуюча донині. А Avia S-199 - свою версію "мессерів" поршневих (Bf-109) - чехи продавали Ізраїлю, і саме ці літаки стали основою винищувальної авіації новоствореної єврейської держави. Ми дещо відхилилися від теми, але це відхилення дозволяє скласти деяке уявлення про стан чеської промисловості в той час, коли німецька промисловість лежала в руїнах.

До 1944 року місцевий організований збройний опір в Богемії і Моравії було швидше винятком, ніж правилом, а більшість партизанських і диверсійних груп були так чи інакше навчені, споряджені і заслані Союзниками. Це, зрозуміло, ні в якій мірі не применшує їх внеску у справу перемоги над нацизмом. Але в ході замаху занедбаних британським літаком Яна Кубіша та Йозефа Габчика на в. о. рейхспротектора Рейнхарда Гейдріха, хтось із чехов намагався загородити їм шлях до відступу своїм тілом, хтось кричав "Тримайте їх!", а якась чешка кинула під колеса велосипеда Кубіша залізний чайник. Якби замах двома роками пізніше, подібне навряд чи було б можливо: до того часу вже щосили працювали програми вивезення робочої сили в Третій Рейх - не кажучи вже про показово жорстоких каральних операціях в чеських селах.

Загалом, чеське опір окупантам всередині країни зростало по мірі зростання його шансів на успіх - і по мірі зменшення у загарбників можливостей імітувати людську особу.

Сказаного вище цілком достатньо, щоб скласти уявлення про те, що, можливо, сам того не підозрюючи, мав на увазі Земан: якщо в якийсь період шанси здолати агресора невеликі - слід економити ресурси і сили, імітуючи готовність шукати з ним взаєморозуміння і взаємну вигоду. Живучи сьогодні, тому що яким буде завтра - невідомо. Особливо з урахуванням того, що сильні, які присягаються у вічній підтримки та відданості спільним цінностям сьогодні, завтра з чималою часткою ймовірності передумають. Потім вони знову змінять думку, і до цього моменту потрібно підійти підготовленим. Власне, це колись і зробили чехи. В Судетах після війни німців практично не залишилося тих, хто не втік на заключному її етапі, депортували на "історичну батьківщину" - з конфіскацією майна і без реституцій згодом. І при повному, зауважте, розумінні партнерів. Самі Судети з адміністративних і політичних карт теж зникли.

У радянський час історія вичікування і (піди розбери, то щирого, то чи уявного) співробітництва, загалом, повторилася. Чехи доброзичливо пережили і цих окупантів, одночасно отримуючи від них певні бонуси за незручності, і посилаючи їх кудись подалі при кожному зручному випадку. Може хто ризикне назвати це колабораціонізмом, але якщо хочете зрозуміти такий стиль мислення - просто перечитайте "Пригоди бравого солдата Швейка". Ну а Празька весна і Оксамитова революція, якщо подумати, схожі куди більше, ніж може здатися.

І останнє. Дотепники, які пропонують на російські гроші, отримані від продажу Криму, прикупити шматочок Чехії, навряд чи знають, що за площею своєї півострів приблизно дорівнює все тим же Судетам. Так що краще не зв'язуватися: чехи не тільки все одно залишаться при своєму, але і ваше заимеют - причому особливо не стараючись. Цього у них треба повчитися. Що ж до Земана, не варто вважати цю статтю апологією йому. Розуміти мотиви і погоджуватися - речі аж ніяк не тотожні.

    Реклама на dsnews.ua