• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

$481 млн і смотрящі за Радою. Що приготувала для України Палата представників США

Нижня палата американського Конгресу проголосувала за збільшення допомоги Україні на $285 млн

Палата представників США/house.gov
Палата представників США/house.gov
Реклама на dsnews.ua

Американське посольство порадувало українців гарною новиною. Ні, кандидатуру нового посла в Києві Вашингтон ще не затвердив, але в той же час нижня палата Конгресу прийняла дуже важливе рішення, що стосується України.

Згідно з повідомленням на сторінці дипмісії в Facebook, в четвер Палата представників прийняла затверджений 3 липня комітетом з асигнувань закон HR 4373 про фінансування Держдепартаменту у 2022 фінансовому році.

Цей законопроект передбачає збільшення допомоги Україні. І досить значне — $481,5 млн, що на $28,5 млн більше, ніж в аналогічному законі на 2021 р.

З цієї суми члени Палати представників пропонують виділити $125 млн на політику безпеки в рамках статті витрат "Міжнародне військове фінансування". У 2021 р. сума по цій статті теж була нижче — $115 млн.

Більш докладні дані за статтями, на фінансування яких йдуть ці майже півмільярда доларів, можна знайти в звіті комітету з асигнувань, який додається до законопроекту (щоб стати законом, він повинен пройти Сенат і бути підписаний президентом, хоча особливих труднощів в цьому процесі поки не передбачається).

Отже. В рамках статті "Допомога Європі, Євразії та Центральній Азії" конгресмени пропонують надати $260 млн; на боротьбу з торгівлею наркотиками і допомогу правоохоронним органам — ще $30 млн; на програми протидії тероризму, розмінування і т.п. — $15 млн.

Також Сполучені Штати можуть виділити $2,9 млн на навчання українських військовослужбовців.

Реклама на dsnews.ua

Однак це далеко не все. Оскільки в законопроекті є розділ про протидію впливу Росії, який безпосередньо зачіпає Україну не в плані фінансування, а в плані стримування російської гібридної агресії: кампаніям з дезінформації, кібератаки тощо. Цей розділ містить статті витрати, аналогічні з тими, які позначені в розділі про допомогу Україні; одержувачі коштів тільки інші.

На ці цілі комітет рекомендував виділити $305 млн. Зокрема, $15 млн призначаються для Фонду економічної підтримки.

$85 млн — "Допомога Європі, Євразії та Центральній Азії". До слова, чимала частина цієї суми — $20 млн — за рекомендацією комітету призначена для "зміцнення демократії та громадянського суспільства в Центральній Європі, в тому числі для забезпечення прозорості, незалежних ЗМІ, верховенства закону, права меншин та програм по боротьбі з антисемітизмом".

Це явний камінь у город правопопулістов-ксенофобів з Польщі та Угорщини, які зараз знову перебувають у правовому клінчі з Брюсселем, наполягаючи, власне, на те, що вони мають право переслідувати незалежні засоби масової інформації, представників ЛГБТ і ігнорувати верховенства закону.

Повернемося до законопроекту, адже ми розглянули ще не всі статті витрат.

На одну з них — боротьбу з наркоторгівлею і допомогу правоохоронним органам — передбачені $50 млн.

Також $5 млн виділяються на навчання і підготовку військовослужбовців, а для програми міжнародного військового фінансування передбачені $150 млн.

І потрібно розуміти, що мова не про одну країну, а про цілий регіоні, який стикається з ворожими діями Москви. На цьому тлі допомога для України виглядає ще значніше.

За моральну шкоду

Більш детальна інформація по кожній з статей і підстатей витрат Держдепартаменту, що входить у відомство Агентства США з міжнародного розвитку (USAID), з'явиться пізніше. Тоді вже буде чітко зрозуміло, які суми на які цілі будуть витрачені.

Але вже можна констатувати, що збільшення допомоги Україні, запропоноване нижньою палатою Конгресу, за своєю суттю є в деякому роді опозиційною відповіддю Конгресу на заключення адміністрацією Джо Байдена угоди з Німеччиною щодо російсько-німецького газопроводу "Північний потік-2".

Угода, звичайно, викликала сумніви і розчарувала і Київ, і Варшаву, і інші столиці ЄС, і, безпосередньо, американських законодавців. Але з іншого боку, компроміс, досягнутий Байденом і Меркель, не означає, що трубопровід буде введений в експлуатацію, адже йому ще потрібно пройти ту ж сертифікацію.

У будь-якому випадку вчорашнє голосування в Палаті представників має переконати зрадофілів в тому, що ніхто Україну не залишає один на один з режимом Путіна.

Хоча законопроект, повторимося, ще не став законом. Тепер його має затвердити верхня палата Конгресу. Але труднощі поки не передбачаються: Україна має двопартійну підтримку, і в обох партіях вистачає противників "Північного потоку-2", які вважають трубопровід загрозою інтересам США, Євросоюзу і України; а також критиків рішення Байдена прикопати газову сокиру війни з Німеччиною.

Чи можливі проблеми на етапі підписання закону президентом, коли Сенат скаже законопроекту "так"? Звичайно, після угоди з канцлером ФРН можуть мати місце сумніви і недовіра, і очікування гіршого.

Але, незважаючи на розчарування рішення адміністрації, посилення України в протистоянні з Росією, як і раніше, відповідає національним інтересам Сполучених Штатів.

Крім того, адміністрація Байдена йде курсом посилення своїх європейських союзників, а ослаблення України стане загрозою і для східного флангу НАТО. З огляду на, що мезальянс Путіна і Лукашенка вже "качає" Балтію потоком нелегальних мігрантів-курдів з Іраку.

Єдине, що може збентежити Білий дім — це потенційна трата Києвом коштів американських платників податків не за призначенням.

Дуже важливо, щоб ці кошти не загубилися в міру проходження різних інституцій, підконтрольних президенту Володимиру Зеленському та "слугам", що вже демонстрували вміння закопувати ковідні гроші в дороги.

Тому комітет з асигнувань підсолодив пігулку для Джозефа Байдена. На 127-й сторінці вищезгаданого комітетського звіту до законопроекту HR4373 є пункт, що безпосередньо стосується процесу реформ в Україні.

Зокрема, комітет підкреслює свою стурбованість тим, як влада в Україні бореться з корупцією. І додає: український парламент — життєво важливий інститут для проведення необхідних реформ.

"Комітет розуміє, що такі реформи вимагають технічних знань і неупередженої підтримки законодавців, а також підтримки зусиль Державного департаменту і USAID щодо підтримки Ради", — йдеться в документі.

У зв'язку з чим (увага) комітет доручив держсекретареві Ентоні Блінкену і главі USAID створити орган, який буде дуже і дуже активно працювати над тим, як же "допомогти Раді".

Якщо перевести з "законодавчої" мови, то фактично Конгрес дав Держдепартаменту команду створити, по суті, наглядовий орган. Він повинен буде м'яко, але переконливо підштовхувати до прийняття правильних рішень, замість кон'юнктурних народних обранців, тобто членів фракції "Слуга народу", яка сформувала монобольшість.

А $481 млн — це свого роду аванс і натяк на те, чого "слуги" можуть втратити, якщо, наприклад, схочуть "шантажувати" світ чимось ще, крім мрійливих одкровень Давида Арахамії.

    Реклама на dsnews.ua