• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Акела промахнувся. Чому Додон програв перший тур виборів в Молдові і чи врятує його Вусатий №3

Росія, яка на нинішніх виборах підтримує Ігоря Додона, готується до будь-яких варіантів розвитку подій. Але можлива поразка Додона для Москви — не найкращий варіант

Президент Молдови Ігор Додон і його дружина Галина Додон проголосували на виборчій дільниці на президентських виборах 2020 року в Кишиневі, Молдова, 1 листопада 2020 року
Президент Молдови Ігор Додон і його дружина Галина Додон проголосували на виборчій дільниці на президентських виборах 2020 року в Кишиневі, Молдова, 1 листопада 2020 року / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Президентські вибори в Молдові, здавалося, не віщували сюрпризів. Було відомо і те, що буде другий тур, і те, що в нього вийдуть чинний президент Ігор Додон і екс-прем'єр, лідер партії "Дія і солідарність" (PAS) Майя Санду, і те, що третє місце займе мер Бельц, популіст і лідер "Нашої партії" Ренато Вусатий.

Разом з тим перемога Майї Санду в першому турі виявилася явною несподіванкою для всіх. Перемога не так щоб розгромна, з перевагою всього в 3,55%, але дуже важлива. З багатьох причин.

По-перше, Ігор Додон програв, будучи при владі. А раз так, діє правило "Акела промахнувся". Невдача чинного президента в першому турі може деморалізувати прихильників і мобілізувати супротивників. Тим більше, коли придворні соціологи малювали колосальний розрив як у першому, так і в другому турах.

По-друге, хороший результат показала діаспора. За оцінками, в нинішніх виборах за кордоном взяло участь більше громадян Молдови, ніж в 2016 році. На зарубіжний ділянках 70% — у Санду, в той час як у Додона — тільки 3,65% і третє місце. Причому з майже 150 тис. представників діаспори тільки 5,6 тис. голосували в Росії. Знову ж, позитивний результат може ще більше згуртувати прихильників екс-прем'єра. Тим більше що діаспора — це переважно люди у віці від 26 до 55 років, в той час як в самій Молдові найбільш активними були як раз люди старших вікових груп. Ігор Додон вже охрестив діаспору "паралельним електоратом" Республіки Молдова. На його думку, "переваги діаспори відрізняються, будучи в дисонансі з уподобаннями більшості населення, який живе і працює вдома в Молдові."

По-третє, Майя Санду виграла в Кишиневі, де на торішніх місцевих виборах переміг кандидат від соціалістів Іон Чебан. Але в цілому електоральна географія залишилася незмінною. На Півночі, де є численне російськомовне населення (включаючи українців), Ігор Додон і Ренато Вусатий займають перші два місця, Гагаузія традиційно підтримує Додона, район Орхей не менше традиційно голосує за представника партії "Шор", центр — за Санду.

Але в діжці меду не без ложки дьогтю. Майя Санду в першому турі отримала набагато менше голосів в першому турі, ніж на виборах 2016 року. Як, втім, і Ігор Додон. Причина — в цілому низька явка виборців. Так що як у одного, так і в іншого є резерви для зростання. Президент Молдови, наприклад, оцінює чисельність "лівого електорату" в 55-60%. Перевірити це твердження можна тільки експериментально.

Досить низька активність голосування жителів Придністров'я в першому турі, по суті, ставить хрест на перспективах залучення додаткових голосів з лівого берега. У голосуванні взяли участь всього 14709 придністровців, що володіють молдавським паспортом. Це в два з половиною рази менше, ніж на минулорічних парламентських виборах. Чималу роль в зниженні активності зіграли пікети, які виставили представники правих партій і учасники війни на Дністрі біля виборчих дільниць, на яких голосували придністровці. Крім того, в поліцію надходили заяви про організоване підвезення виборців. Зокрема, спостерігачі асоціації Promo-Lex вказали на 37 таких випадків. Тому збільшення потоку бажаючих проголосувати з Придністров'я неминуче викличе підозру в фальсифікації.

Реклама на dsnews.ua

Головна інтрига другого туру — кому дістануться голоси Ренато Усатого. А це ні багато ні мало, близько 228 тисяч голосів, які можуть схилити чашу на користь того чи іншого кандидата. З одного боку, Вусатий — проросійський політик, а його виборці — жителі північних районів, де традиційно голосують за лівих. З іншого — він піднявся саме на антикорупційної критиці Додона. Його підпис стоїть під листом-зверненням кандидатів в президенти до західних партнерів про можливі фальсифікації. Перехід на бік Додона ніяких особливих переваг йому не дасть. Інша справа його виборці. Інтрига в тому, як їхні голоси розподіляться між Додоном і Санду і яке число прихильників Усатого вирішать просто проігнорувати другий тур виборів, в який не пройшов їх кандидат.

На роздоріжжі виявляться і виборці Віолети Іванов від партії "Шор". Сама кандидатка може підтримати Ігоря Додона, з огляду на нинішнє зближення "Шора" з соціалістами, але це не гарантія, що виборці її підтримають.

Тому при прогнозі результатів другого туру прості математичні дії типу додавання-віднімання навряд чи допоможуть у вирішенні завдання. Ясно поки одне — команда Майї Санду готова йти на акції протесту в разі відвертої фальсифікації результатів виборів. І отримає при цьому підтримку з боку західних партнерів.

Тим часом в молдавському парламенті, схоже, готуються до переформатування коаліції. Незадовго до виборів п'ять депутатів залишили фракцію Pro Moldova і вирішили стати незалежними. Свого часу ці ж п'ять законодавців точно так же покинули ряди Демократичної партії, яка зараз входить в коаліцію з соціалістами. Тоді подібний демарш поставив коаліцію на межу розвалу. Сьогодні — може її врятувати.

Багато факторів говорять про те, що Партія соціалістів готова піти на створення більш широкої коаліції з фракцією партії "Шор", Демпартією і незалежними депутатами. У разі перемоги Санду такий союз може стати противагою президенту, в разі перемоги Додона — його опорою.

Варто нагадати, що Молдова — парламентська республіка, де влада зосереджена в руках парламенту і уряду, а президент може керувати, тільки якщо він має підтримку з боку парламенту. Тому Майї Санду в разі перемоги треба буде розв'язати питання про дострокові парламентські вибори. В іншому випадку її чекає жорстке протистояння з парламентом, бездіяльність і очікуване падіння рейтингу.

Росія, яка на нинішніх виборах підтримує Ігоря Додона, швидше за все, готується до будь-яких варіантів розвитку подій. Тим більше, що хто б не перебував біля керма в Молдові, йому не уникнути контактів з Москвою. Вплив Росії в країні як і раніше велика і одні вибори радикально нічого не змінять. Але і поразки Додона для Москви — не найкращий варіант. Там традиційно схильні перебільшувати символічну сторону подій і дій, а перемога Санду буде виглядати як перемога Заходу.

    Реклама на dsnews.ua