• USD 27.7
 • EUR 33.7
 • GBP 39.2
Спецпроєкти

Удар у відповідь. Які нові санкції США можуть ввести проти Кремля

Нові, куди більш жорсткі санкції проти РФ, можуть допомогти стримати Володимира Путіна

США можуть ввести проти Росії
США можуть ввести проти Росії
Реклама на dsnews.ua

Позаштатний старший науковий співробітник Atlantic Council Брайан О`Тул і колишній посол США в Польщі Деніел Фрід у своїй статті закликають Вашингтон разом з союзниками вже зараз підготувати варіанти санкцій відносно Росії.

 

Володимир Путін знову стягує війська до кордонів України, підконтрольні Кремлю ЗМІ розкручують тему можливої війни, в той час як Сполучені Штати і ключові європейські союзники занепокоєні можливо неминучим новим наступом Кремля на Україну.

За словами прессекретарки Білого дому Джен Псакі, чисельність російських військ у цьому регіоні досягла рівня 2014 р., коли Росія вторглася в Україну, і є інформація про розміщення Росією на кордоні з Україною балістичних ракет. Кремль говорить про необхідність захистити "російських громадян", тобто українських громадян на українському Донбасі, окупованому Росією з 2014 р., сотням тисяч яким раніше видали російські паспорти. Ця загроза резонно розглядається як потенційний привід для відновлення російського військового наступу на свого сусіда.

Наміри Путіна розділили аналітиків. Деякі вважають, що все це — бряцання зброєю президента Росії, який перевіряє нового і менш поступливого президента США в особі Джо Байдена, і реагує на внутрішнє напруження в суспільстві, викликане погіршенням здоров'я ув'язненого політика-дисидента Олексія Навального. Інші бачать загрозу анексії або реального вторгнення Кремля, який хоче таким чином відвернути росіян від внутрішніх проблем і, можливо, отримати перевагу над новою адміністрацією у Вашингтоні. Деякі політики-ветерани в адміністрації Байдена вважають, що Путін слідує старій методичці КДБ: загрожувати, залишаючи простір для маневру, а противника вибити з колії і скористатися потенційними можливостями.

Якими б не були наміри Путіна, антиукраїнська пропаганда Кремля з 2014 р. не була настільки приголомшливою. Сполученим Штатам і їхнім союзникам необхідно реагувати, щоб, у гіршому випадку, запобігти масштабній військовій ескалації або, принаймні, не дозволити Путіну дістати політичну перевагу за допомогою залякування.

Хороша новина в тому, що адміністрація Байдена не сиділа склавши руки. 31 березня команда радників з питань національної безпеки скоординовано обдзвонили своїх російських колег і закликали Кремль прибрати війська. 2 квітня Байден подзвонив президенту України Володимиру Зеленському, щоб висловити підтримку Україні. Лідери Франції та Німеччини також дзвонили Путіну, а канцлер Німеччини Ангела Меркель прямо сказала Путіну 8 квітня, щоб він припинив нарощування військової потужності.

Реклама на dsnews.ua

Усе це добре, але цього недостатньо. Сполучені Штати і їх ключові союзники повинні дати зрозуміти Путіну, що ще одна російська інтервенція в Україну — анексія або визнання контрольованих Росією територій на Донбасі — обійдеться Кремлю дуже дорого. Путін, як і радянські лідери до нього, вміє читати своїх супротивників і розраховувати ризики і вигоди. Щоб не допустити війни, владі США, Великобританії, Європейського Союзу, Польщі, Японії та Канади, які співпрацювали в питаннях введення санкцій відносно Росії після атаки Путіна на Україну в 2014 р., необхідно опрацювати ефективні сценарії. Діяти вони повинні регулярно і спільно.

Деякі з цих варіантів можуть бути військового характеру: відправити не війська в Україну, а зброю: протитанкові Javelin або безпілотників. Інші варіанти можуть включати нові санкції, досить жорсткі, щоб завдати шкоди, але не настільки потужні, щоб їх не можна було застосувати. Діючі нині санкції проти Росії, хоча і обходяться дорого для російської економіки, але все ж не дотягують до того рівня санкцій, який повинен бути. Нехай деякі в Європі і США стверджують, що для введення цих заходів мало можливостей, насправді це не так.

У разі наступу російської армії на Україну, американським і європейським політикам доведеться приймати рішення під час реальної війни зі значними жертвами і масовим переміщенням цивільного населення. Кремль також може зробити серйозні кроки, не чекаючи масштабного наступу. Він може ввести російські війська як "миротворців" для захисту новоспечених "громадян Росії". Або визнати, або навіть анексувати Донецьку і Луганську народні республіки. У такому випадку, нехай і екстремальному, Росія, по суті, застосує військову силу для захоплення територій в Європі. І відповідь, яка зараз здається надмірною, тоді може постати в іншому світлі.

З огляду на загрозу значного посилення кремлівської агресії проти України, ми рекомендуємо підготувати відповідні заходи, які виходять за рамки стандартного меню. Вони доповнять більш широкі механізми економічного тиску, які Сполучені Штати та їх союзники повинні використовувати для протидії агресії та репресій Путіна.

Варіанти більш жорстких санкцій

Фінансовий і енергетичний сектори Росії вже перебувають під санкціями США, яким обмежений доступ низки великих держпідприємств на ринки, поряд з обмеженнями доступу РФ до передових технологій видобутку нафти. Ці санкції мають кумулятивний ефект, сповільнюючи зростання російської економіки і компаній, але вони не завдали шкоди їх повсякденній діяльності.

Сполучені Штати і їх союзники можуть розглянути можливість розширення списку компаній, що підпадають під діючі санкції, або введення більш строгих обмежень на зразок повної блокади, включаючи заморожування активів і заборону всіх транзакцій. Під час обговорення санкцій зазвичай враховуються побічні ефекти для економіки Сполучених Штатів і їх партнерів, але політика санкцій, яка спрямована на те, щоб знизити загрозу російського вторгнення або анексії територій, потребує більшого розуміння.

 • Фінансові обмеження для "Газпрому". Сполучені Штати, Європейський Союз, Великобританія та інші країни й досі не наклали на "Газпром" санкції, зіставні з тими, які були введені в ставленні російської енергетичної компанії "Роснефть". З огляду на залежність Європи від природного газу, що поставляється "Газпромом", повна блокада, звичайно, є недоцільною. Але введення фінансових обмежень для "Газпрому" буде менш ризикованим, але при цьому матиме значний вплив на компанію. У Росії не так вже й багато варіантів, крім поставок газу в Європу. Вона не може так просто змінити термінали, як в разі поставок нафти танкерами. У складній фінансовій ситуації Москві потрібні всі кошти, що може отримати.
 • Фінансові обмеження для "Роснефти": щодо "Роснефти", однієї з найбільших енергетичних компаній світу, введені відносно незначні фінансові санкції. Хоча повне блокування може бути не таким привабливим, з огляду на побічний ефект для союзників і партнерів США, санкції щодо "Роснефти" можна все ж посилити, щоб створити проблеми для її фінансів, включаючи нові інвестиції. Політики також можуть розглянути варіант з введенням санкцій проти дочірніх компаній "Роснефти", які не настільки важливі для світових енергетичних ринків, але які все одно завдадуть шкоди компанії. Наприклад, адміністрація Трампа озброїлася проти Rosneft Trading, звинувативши її в підтримці режиму Ніколаса Мадуро в Венесуелі. Аналогічна логіка застосовна і до дочірніх компаній "Газпрому".

Державні банки Росії мають найбільшу частку на внутрішньому ринку, і при цьому жоден з них не піддався блокуючих санкцій. У ситуації, коли російські танки перетинають український кордон, було б доречно розглянути санкції такого роду в відношенні, наприклад, ВТБ і Газпромбанку. Політикам на Заході також довелося б зробити низку заходів щодо зниження економічного ефекту.

 • У ВТБ у Росії серед клієнтів є великі роздрібні споживачі, і ідеї про те, як не створювати проблеми для операцій всередині країни, допомогли б послабити негативні наслідки санкцій для простих росіян. Якщо ж санкції щодо ВТБ у цілому можуть серйозно вплинути на роздрібну торгівлю, то альтернативою можуть бути заходи щодо "ВТБ Капітал", інвестиційного банку ВТБ.
 • Газпромбанк, у свою чергу, відіграє важливу роль на ринках цінних паперів у США, а також у фінансуванні і страхуванні поставок енергоресурсів і, можливо, буде потрібно пом'якшити вплив будь-яких санкцій у цих секторах, щоб уникнути небажаних наслідків для західних компаній.
 • Ще однією мішенню для санкцій можуть стати інші російські енергетичні компанії. "Сургутнафтогаз" — четвертий за величиною виробник нафти в Росії і має тіньову структуру власності, яка передбачає близькість власників до Кремля. "Новатек", на який вже поширюються фінансові санкції, частково належить Геннадію Тимченку, щодо якого мінфін ввів санкції за те, що він, імовірно, є "гаманцем" Путіна. "Новатек" також частково належить французькій Total, а це означає, що Сполученим Штатам доведеться проявити дипломатичний такт, якщо будуть наполягати на більш жорстких санкціях проти компанії. Але такі заходи слід тримати на столі, якщо заморожений конфлікт на Україні стане "гарячим".
 • Гірничодобувний і металургійний сектор Росії, що практично не незайманий санкціями. Після арешту Навального активно обговорювалося введення санкцій проти олігарха Романа Абрамовича, який контролює сталеливарну компанію Evraz. Також близька до Кремля і "АЛРОСА", підконтрольна державі алмазна компанія, якою управляє Сергій Іванов-молодший (сином підсанкціонованого давнього соратника Путіна). Санкції проти останніх можуть викликати менше побоювань щодо можливих наслідків, ніж санкції щодо перших, з огляду на те, яке місце в міжнародній торгівлі, займають поставки сталі.
 • "Совкомфлот", найбільший російський судноплавний концерн, є ключовим гравцем в енергетичному секторі країни. Санкції проти нього можуть створити складності для експорту енергоносіїв з Росії та посилити тиск на галузь, що найбільш тісно пов'язана з багатством і впливом Путіна. Діяти потрібно обережно, щоб не перервалися поставки звичайних споживчих товарів (продуктів харчування або медикаментів), щодо яких, як правило, санкції США не вводяться.
 • Російський страховий гігант "Согаз" — головний страховик проєктів компаній, тісно пов'язаних з Путіним і Кремлем. У 2014 р. проти компанії "Согаз" на деякий час ввели санкції, оскільки вона була дочірньою структурою підсанкціонованого банку "Росія". І тому страхова компанія як і раніше тісно співпрацює з банком "Росія", щодо якого Сполученими Штатами в 2014 р. були введені санкції через його зв'язки з оточенням Путіна, то вона є досить привабливою ціллю. Санкції проти "Согазу" слід "відкалібрувати", щоб уникнути шкоди для ключових клієнтів.

І це лише кілька галузей, на які слід звернути увагу, поки політики в США, Європі, Канаді та інших країнах обговорюють, як краще всього стримувати Путіна. Сценарії необхідно підготувати заздалегідь, щоб Сполучені Штати і їх союзники могли швидко їх реалізувати, якщо ситуація в Україні погіршиться.

Помста не тільки за Україну

До нової ескалації проти України адміністрація Байдена розглядала введення додаткових санкцій проти путінської Росії за її агресивні дії, включаючи втручання у вибори, хакерські атаки на Сполучені Штати в рамках кейса SolarWinds; за виплату винагороди за вбивство американських солдатів у Афганістані, вбивства і замахи із застосуванням хімічної зброї, репресії в Росії. Ці заходи слід прийняти незалежно від нинішньої загрози для України. У числі інших кроків потрібно продовжити санкції відносно російського державного інституту розвитку ВЕБ, суверенного боргу Росії і індивідуальні санкції проти кола корумпованих олігархів, "князьків" і агентів Путіна.

Погана ідея — це дозволяти будувати газопровід "Північний потік -2", хоча санкції проти німецьких та інших європейських компаній були б занадто дорогим способом протидії будівництву. Нова атака Кремля на Україну все ж може змусити-таки уряд Німеччини змінити ставлення до трубопроводу. У будь-якому випадку уряду Німеччини було б доцільно оголосити мораторій на проєкт, у той час як Сполучені Штати зроблять те ж саме щодо санкцій проти проєкту, даючи всім сторонам, включаючи українців і поляків, а також Європейської комісії, час на усунення ризиків, які несе "Північний потік-2".

Так, санкції обходяться недешево і тягнуть за собою певні ризики. Всі сценарії в принципі можуть бути болючими для західних компаній, і всі вони можуть привести до непередбачених наслідків. Але демонстрація рішучості протистояти агресії Путіна, нести відповідні витрати і активніше співпрацювати як єдине трансатлантичне співтовариство, може бути кращим способом стримування Кремля.

  Реклама на dsnews.ua