• USD 36.4
  • EUR 40
  • GBP 46.2
Спецпроєкти

Ракетний щит Аляски. Як Кремль собі свиню підклав

Росіяни підживлювали ескалацію і гонку озброєнь в Азії, щоб розсіяти увагу і сили Заходу, а в підсумку Тихий океан для них стає все тісніше
Фото: iPolitics
Фото: iPolitics
Реклама на dsnews.ua

На тлі азійського турне президента США Дональда Трампа, під час якого він також "працював комівояжером" — пропонував американське зброя японців і корейців, стало відомо про зміцнення протиракетних можливостей Штатів на Алясці. Агентство протиракетної оборони (MDA) Пентагону повідомило про спільне з компанією Boeing завершення розгортання ракет-перехоплювачів в рамках Ground-based Midcourse Defense (GBMD) — наземної системи перехоплення ракет, які вийшли на бойовий курс. Тепер на військовій базі Форт Грилі розміщені вже 44 протиракети. Вся система ПРО повною мірою запрацює вже до кінця цього року.

Як пише Defense News, збільшення арсеналу обумовлено вихідної від КНДР загрозою. Пентагон на цьому не збирається зупинятися, запропонувавши раніше наростити число ракет до 64 на цій військовій базі і запросивши на ці цілі $136 млн в 2017 фінансовому році. В цьому напрямку відомство Джеймса Мэттиса може розраховувати на підтримку і законодавців-яструбів зразок Джона Маккейна, і Білого дому. Тим більше що Трамп уже попросив Конгрес виділити $4 млрд на підтримку протиракетної оборони. Ця сума необхідна для розгортання ще 3,5 тис. військових у Південній Азії, а більша її частина ($2,1 млрд) — на протиракети, радари і т. п.

Таким чином GBMD, яка практично повністю перекриває підступи до берегів США, за винятком вузького коридору в Центральній Америці, має всі перспективи стати міцним щитом проти балістичних ракет КНДР.

Що таке GBMD

В систему входять дві точки з протиракетами — у Каліфорнії і на Алясці. Завдання GBMD — перехоплювати міжконтинентальні балістичні ракети за межами атмосфери Землі, тобто в космосі. "Кулаком" GBMD є ракети SM-2 І SM-3 з кінетичним перехоплювачем EKV, який захоплює мета, після чого відбувається зіткнення лоб в лоб. За принципом hit-to-kill EKV повністю знищує боєголовку. Розрахункова дальність дії ракети в залежності від висоти траєкторії становить 2-5,5 тис. км, а максимальна висота запуску — 2 тис. км.

"Очима" системи є мережа з трьох радарів Pave Paws. Їх поле зору — близько 2 тис. км. Однак враховуючи, що по прямой з КНДР до Аляски приблизно 5,7 тис. км, то на ранній стадії радари пуск МБР засікти не зможуть. Якщо Пхеньян насправді використовує старі радянські МБР з дальністю до 7-8 тис. км, то загроза для Аляски реальна.

Але на допомогу Pave Paws в 2004 р. була створена плавуча платформа SBX — монстр водотоннажністю близько 50 тис. т і висотою 85 м. Вона може засікти МБР на відстані 2-4,7 тис. км. З того часу платформа не покидала берега Гаваїв, однак тепер її можуть доставити ближче до Північної Кореї, щоб напевно нівелювати загрозу. І це без урахування виявлення запусків ракет супутниками протягом 40-50 секунд.

Реклама на dsnews.ua

Долетить — не долетить

Приблизний подлетное час ракети КНДР до берегів Японії оцінюють в 9-15 хвилин. Наприклад, запущена в серпні балістична ракета пролетіла 2,7 тис. км, досягнувши максимальної висоти польоту 550 км Летіла вона 14 хвилин, трохи перемахнувши японські острови. До США — близько 20 хвилин. Але для цього МБР повинна мати більш високу траєкторію, а в такому разі її легше виявити.

Відповідно, більш небезпечні ракети, що летять по низькій траєкторії, як це було у випадку з Японією. Однак ще 21 лютого 2008 р. ракета SM-3, запущена з корабля американських ВМС, вже через три хвилини після старту збила аварійний разведспутник USA-193, який рухався зі швидкістю російських МБР — 7580 м/с. Поразка його протиракетою сталося на висоті всього 247 км. В 2017 р., через два дні після чергового пуску балістичної ракети Пхеньяном, 30 травня, Штати вперше збили МБР в космосі. Схоже, Вашингтон вже достатньо підготовлений для відбиття можливих ракетних атак рокетмэна з Північної Кореї.

Кільце стискається

Природно, активізація Сполучених Штатів у відповідь на погрози КНДР не може не турбувати Москву. Нав'язлива думка про те, що РФ замикають зі всіх сторін, набуває реальних обрисів. Хоча дійсно було б нерозумно вважати, що нарощування оборонних можливостей і бороздящие Тихий океан авіаносці і есмінці мають на меті протистояти тільки Ірану і КНДР. Американців давно турбує метушня росіян в Арктиці. Ще в травні Ден Салліван, сенатор від Аляски, яка лежить в 100 км від території Росії, закликав Вашингтон посилити військову присутність в цьому штаті. Мрії збуваються.

До всього, Трамп досяг успіху в Сеулі в питанні продажу Південної Кореї атомних підводних човнів і деяких розвідувальних засобів. В офісі південнокорейського президента Мун Чже Іна після переговорів з американським колегою повідомили про початок дискусії щодо закупівлі субмарин. В цілому ж президенти мають намір співпрацювати у зміцненні обороноздатності Південної Кореї шляхом придбання або розвитку передових систем озброєнь.

Велика ймовірність, що і Токіо ухвалить аналогічну пропозицію Трампа, незважаючи на спроби якось налагодити діалог з Росією. Неспроста в Москві істерично заговорили про порушення міжнародних угод, якщо Японія вирішить прикупити зброї у США. "Японія в порушення міжнародних домовленостей приймає рішення про закупівлю озброєнь США. Тим самим вона створює повноцінні збройні сили, що заборонено угодами, досягнутими за підсумками Другої світової війни", — заявив перший заступник голови комітету Ради Федерації РФ з оборони і безпеки Франц Клинцевич. При тому, що сама Росія досі не уклала мир з Японією після Другої світової війни.

Виходить, що Кремль своїми іграми в геополітику підклав собі свиню. Росіяни підживлювали ескалацію і гонку озброєнь в Азії, щоб розсіяти увагу і сили Заходу, а в підсумку Тихий океан для них стає все тісніше. З іншого боку, північнокорейську проблему можна було вигідно "продати", коли випаде нагода. Спроби явно робилися. Так, директор департаменту з питань безпеки та роззброєння МЗС РФ Михайло Ульянов минулого тижня заявив Bloomberg, що КНДР потрібно ще два-три роки для удару по США і за цей час, мовляв, потрібно мирним шляхом вирішити північнокорейську проблему. Далі він підкреслив, що Росія "ніколи не визнає Північну Корею" ядерною державою, що, як він вважає, ставить Москву і Вашингтон на "близькі" позиції. Явний натяк/пропозиція до досягнення угоди з КНДР.

Однак, по всій видимості, Москва втратила контроль над ситуацією. Вашингтон і союзники всерйоз зайнялися сценаріями фізичного усунення керівництва КНДР. Нащетинилися ракетами Аляска і регіон, переповнений кораблями ВМС США, — не найкращий фон для спроб Кремля сторгуватися.

    Реклама на dsnews.ua