• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Балканський тріумф Орбана. Як угорський прем'єр вибори у Македонії виграв

"Македонський провал Заходу", — так російські пропагандистські ресурси охарактеризували підсумки місцевих виборів у Північній Македонії. Але така категоричність тут недоречна

На місцевих виборах у Північній Македонії перемогла опозиція
На місцевих виборах у Північній Македонії перемогла опозиція / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Місцеві вибори у Північній Македонії завершилися перемогою опозиції та відставкою прем'єр-міністра країни. Тепер тут очікують переобрання парламенту та зміни політичного курсу.

Що ж пішло не так у македонської партії влади і до чого ж тут угорський прем'єр Віктор Орбан?

Нові обличчя

Почнемо з того, що взагалі вибори мера і муніципальних депутатів прийнято вважати не політичним, а буквально побутовим, господарським актом. Однак коли кандидатів висувають партії, а агітують за них перші особи держави та лідери опозиції, навіть вибори сільради перетворюються на політичні баталії.

Як це відбувається ми знаємо на прикладі України. Проте македонські місцеві вибори виявилися навіть політизованими, ніж це можна було собі уявити.

Лідер Соціал-демократичного союзу Македонії (СДСМ), голова уряду Зоран Заєв не просто агітував за кандидатів від партії – він зробив голосування питанням життя і смерті для своєї кар'єри. Боротьбу за посаду мера македонської столиці Скоп'є Заєв позиціонував як останній і рішучий бій і напередодні голосування заявив: якщо кандидат від влади, нинішній градоначальник, програє ставленику опозиції, то він піде у відставку. Заява лідера СДСМ перетворила вибори в Скоп'є на референдум про довіру до влади.

Уряд Зорана Заєва досяг домовленостей з Грецією про перейменування колишньої югославської республіки Македонії на Північну Македонію, привів країну в НАТО… Але, як виявилося, мешканці столиці готові пожертвувати Заєвим-прем'єром і обрати своїм градоначальником "нове обличчя".

Реклама на dsnews.ua

Тепер мером македонської столиці вперше стане симпатична юристка та економістка Данела Арсовська. До нинішніх виборів вона була радше експертом, аніж політиком, і балотувалася як незалежний кандидат. Однак кандидатуру Арсовської підтримала провідна опозиційна партія країни ВМРО-ДПМНЄ (Внутрішня македонська революційна організація — Демократична партія за македонську національну єдність), що автоматично зробило Данелу головним опонентом влади і принесло перемогу.

Загалом, за підсумками двох турів голосування на місцевих виборах, головна опозиційна сила Північної Македонії ВМРО-ДПМНЄ поставить своїх мерів у 42 муніципалітетах. Окрім Скоп'є, ще й у головному курорті країни, Охріді.

Коаліція на чолі з правлячою партією Соціал-демократичної спілки Македонії (СДСМ) змогла отримати лише 16 мерських крісел.

Загалом на виборах 17 та 31 жовтня обирали мерів та депутатів місцевих рад у 80 муніципалітетах та у місті Скоп'є.

Щоб був зрозумілішим масштаб катастрофи, можна зазначити, що на останніх місцевих виборах у 2017 р. СДСМ перемогла у 57 муніципалітетах, а ВМРО-ДПМНЄ — лише у п'яти.

Після поразки на виборах прем'єр-міністр Північної Македонії Зоран Заєв подав у відставку
Після поразки на виборах прем'єр-міністр Північної Македонії Зоран Заєв подав у відставку / Getty Images

Болгарське питання

Коротка відповідь на запитання, чому Зоран Заєв та його партія зазнали невдачу на виборах, звучить так: Болгарія.

Македонці погодилися на перейменування країни в обмін на європейську та євроатлантичну інтеграцію. Однак отримали лише половину членства в НАТО.

Не те, що успішно завершити, але навіть розпочати переговори про приєднання до Європейського Союзу Північна Македонія не змогла – процес заблокувала сусідня Болгарія. Причина – розбіжності щодо македонської історії та македонської нації. Болгари вважають македонців "вигадкою Сталіна та Тіто", якщо говорити по суті конфлікту. Зрозуміло, що у Північній Македонії претензії сусідів одноголосно були визнані неадекватними та відкинуті. Проте наслідком стала блокада євроінтеграції.

Вийшло, що Заєв, який усі останні роки був головним промоутером євроінтеграції, обдурив очікування людей. На тлі відсутності успіхів в економіці та розвитку регіонів, нездатності влади ефективно впоратися з епідемією підсумки виборів на місцевому рівні були прогнозовані. І, швидше за все, зміною мерів справа не закінчиться.

Лідер ВМРО-ДПМНЄ Хрістіян Міцкоскі впевнений, що "ці вибори позбавили легітимності всю політику уряду", і вважає, що настав час нової парламентської більшості та дострокових виборів. Зрозуміло, політик розраховує закріпити успіх тепер і на центральному рівні.

Як пишуть місцеві оглядачі, навряд чи нова більшість і новий уряд з'являться до весни – зима для Північної Македонії обіцяє пройти під знаком енергетичної кризи і пандемії, що триває, тому навряд чи опозиція захоче брати кермо влади в свої руки саме в цей складний період. Проте вже з першим весняним сонечком ситуація може змінитись.

Курс на Будапешт

Влада ВМРО-ДПМНЄ означатиме кардинальну зміну розкладу сил і в країні, і в регіоні. Уряд Зорана Заєва орієнтувався на Брюссель та Берлін. Однак незабаром до владних кабінетів можуть повернутися політики, які частіше дивляться у бік Москви та… Будапешта.

Як писав у 2017 р. у своєму матеріалі про російський вплив на македонську політику міжнародний проєкт розслідувальної журналістики OCCRP, "що стосується політичних уподобань Кремля в Македонії, то всі ці роки вони мають вузьку спрямованість. Росія незмінно найактивніше підтримує ВМРО-ДПМНЄ".

ВМРО-ДПМНЄ керувала країною 10 років, із середини 2000-х. Але у 2015 р. стало відомо, що македонський уряд займався нелегальним прослуховуванням десятків тисяч громадян. Вибухнув скандал, партія програла вибори. Лідер партії та експрем'єр-міністр Никола Груєвський втік із Північної Македонії у листопаді 2017 р., у розпал судового процесу у справі про корупцію. Сьогодні він мешкає в Угорщині, де йому надано політичний притулок. Неодноразові запити про екстрадицію Груєвського було відхилено угорською владою.

Щоб ні в кого не залишалося сумнівів щодо македонської опозиції з боку угорської влади, за кілька днів до нинішніх місцевих виборів лідери ВМРО-ДПМНЄ відвідали Будапешт, де прем'єр-міністр Віктор Орбан особисто запевнив їх у підтримці.

І ще один нюанс: майбутня нова градоначальниця Скоп'є, Данела Арсовська, яку просували опозиціонери, обіймає посаду почесного консула Угорщини у Північній Македонії. За чутками, Орбан особисто вибрав та підтримав її кандидатуру.

Загалом на нинішніх виборах у Північній Македонії угорський вплив був помітним, його, власне, ніхто не приховував. А ось Росія намагалася не світитись. Складається враження, що у Кремлі закріпили македонську політику у сфері відповідальності Орбана, і на цьому заспокоїлися.

"Македонський провал Заходу", — так російські пропагандистські ресурси охарактеризували підсумки місцевих виборів у Північній Македонії. Але навряд чи варто бути такими категоричними. Угорщина, за всіх особливостей політики Орбана, все ж і сама є частиною західного світу – як член НАТО та ЄС. Однак, Будапешт сьогодні – це "інший Захід", "Захід, який повернутий обличчям на Схід", Європа, яка дружить з Кремлем і конфліктує з Брюсселем. Тепер влада з такою самою політичною орієнтацією може з'явитися і в Північній Македонії.

    Реклама на dsnews.ua