• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Бельгієць 20 років скуповував танки та БТР, а тепер сподівається побачити їх у ЗСУ

Бельгійський підприємець Фредді Верслуїс 20 років скуповував старі танки та бронетранспортери, розраховуючи, що одного дня попит на зброю знову виникне. Зараз арсенал бельгійця вважається одним із найбільших серед приватних колекцій Європи, а Верслуїс сподівається, що його танки "нарешті побачать бойові дії в Україні"

Leopard 1
Leopard 1
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні The Guardian, передає "ДС".

У його арсеналі знаходиться 50 танків Leopard 1, 38 німецьких танків Gepard, 112 австрійських легких танків SK-105, 100 італійських бронетранспортерів VCC2 та 70 шт – M113. Загалом його оборонна фірма OIP має на складі близько 500 броньованих машин.

"Багато з цих танків стоять тут роками. Сподіваюся, тепер настав час, коли вони нарешті побачать бойові дії в Україні", – сказав Фредді Верслуїс.

Бельгієць скупив більшу частину своїх запасів за останні два десятиліття, купуючи танки безпосередньо у європейських урядів, які скорочували свої витрати на оборону.

У рамках однієї з великих угод він купив 50 танків Leopard 1, які бельгійський уряд вивів з експлуатації у 2014 році, за 37 000 євро кожен.

"Це була ринкова ціна через геополітичну ситуацію на той час", – сказав він.

Leopard 1, випущений у 1960-х роках, легший і менш потужний, ніж нові танки Leopard 2, 14 з яких Німеччина погодилася минулого тижня відправити до України, але німецькі офіційні особи заявили, що вони все одно зможуть конкурувати з російськими танками. Протягом багатьох років Верслуїс не міг продавати танки Leopard 1 та Gepard, оскільки німецьке законодавство вимагає схвалення Берліна для реекспорту своєї військової техніки. Але рішення канцлера Олафа Шольца минулого тижня щодо танків Leopard 2, яке відкрило шлюзи для інших європейських країн, відкрило нові можливості.

Вторгнення Росії в Україну та подальша безпрецедентна військова підтримка Києва з боку Заходу вже призвели до того, що OIP продала 46 легких броньованих машин M113 Великій Британії, які вона передала Україні в рамках військового пакету.

Бельгія, в арсеналі якої не залишилося танків, досліджувала можливість викупу танків Leopard 1, проданих підприємцю. Минулого тижня міністерка оборони Бельгії Людивін Дедондер заявила, що розпочала переговори з OIP, але звинуватила фірму у спробі отримати "величезний прибуток" від продажу.

"Переговори все ще продовжуються, але я не збираюся платити пів мільйона за танк, який і близько не боєздатний", – заявила Дедондер бельгійським ЗМІ.

Верслуїс заперечує, що бельгійський уряд звертався до нього, і сказав, що важко назвати ціну, за якою він продасть танки.

"Нині немає сенсу говорити про ціни, тому що нам потрібно перевіряти стан кожного танка і те, що потрібно оновити", – сказав він.

Підприємець наголосив, що можуть знадобитися місяці та до 1 млн євро на ремонт кожного, щоб підготувати його до використання в Україні.

"Їм потрібен новий двигун, амортизатори, новітні радіолокаційні технології – список можна продовжити", – уточнив він.

Верслуїс також сказав, що нещодавно до нього звернувся державний експортер та імпортер озброєнь України щодо можливості купівлі танків. За його словами, Об'єднані експедиційні сили Великої Британії (JEF) теж звернулися до них із того часу, як Німеччина оголосила про свої "Леопарди".

"Ми відкриті для всіх варіантів, – сказав Верслуїс. – Але ціна має бути справедливою, ми не благодійна організація".

OIP, як і раніше, не може продати свій великий запас легких танків SK-105 австрійського виробництва, оскільки Відень не схвалив експорт, зазначає видання. "Це велика ганьба, тому що вони у хорошому стані і їх легко підготувати", – сказав Верслуїс.

"Ми взяли ці танки, коли вони були нікому не потрібні. Тепер я дуже хотів би побачити їх в Україні", – додав підприємець. 

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua