• USD 38.2
  • EUR 41.3
  • GBP 48.2
Спецпроєкти

Чотири закони Конгресу. Вашингтон має намір зняти з Путіна останню сорочку

Палата представників США ухвалила одразу чотири законопроекти, спрямованих проти Росії
Реклама на dsnews.ua

12 березня можна по праву назвати днем російської культури в американському Конгресі, адже політика і державні процеси - її безумовна частина, особливо в такій державі, як Росія з її культами і скріпами. В цей день Палата представників прийняла відразу чотири різнобічних законопроекту заходів протидії російської агресії і втручання в американські вибори, так і спрямованих безпосередньо проти президента РФ Володимира Путіна і його прісних.

В Москві не змогли дати скільки-небудь зрозумілу відповідь: прес-секретар Путіна Дмитро Пєсков, як повідомляє "Ехо Москви", на брифінгу назвав законопроекти продовженням "русофобської лінії" та "емоційної екзальтації", які, мовляв, негативно вплинуть на відносини двох країн. Хоча те, як скоординовано діяла Палата представників, у великій мірі вказує, що законопроекти приймалися далеко не під впливом емоцій. Їх цілий спектр, в розумінні емоцій, зараз явно переживають в Кремлі. Зі зрозумілих причин.

Причина перша. Члени нижньої палати американського парламенту прийняли двопартійний Vladimir Putin Transparency Act авторства Вальдес Демингс і Еліс Стефаник. Документ зобов'язує Нацразведку, Держдепартамент і Мінфін протягом півроку (180 днів) підготувати детальний звіт про особисті активи Путіна. Конгрес хоче знати всі: дані про активи, рахунках, нерухомості, інвестиції, офшорах господаря Кремля і його рідні в Росії і за кордоном. Якщо законопроект пройде Сенат і отримає підпис Дональда Трампа, то вже у вересні-жовтні можна чекати дуже і дуже цікавого документа з далекосяжними наслідками у вигляді прикриття путінських активів. Навіть Ніколас Мадуро не удостоївся такої честі.

Таємне стане явним. Розкриття такої інформації дозволить краще зрозуміти внутрішню кухню Кремля: на чому заробляють, куди витрачаються мільйони і мільярди як самого Путіна, так і його оточення та інших афілійованих з ним осіб В такому випадку вся кремлівська тусовка - "рульові" і "гаманці" - буде повністю засвічена. Тікати буде нікуди, оскільки будь-який з чорного списку і його активи опиняться під прицілом санкцій. Або так, або співпрацюй, якщо хочеш зберегти чесно награбоване.

Також під тиском США, як це було на Кіпрі, можливе відкриття справ, наприклад, у зв'язку з фінансовими махінаціями, вскрываемыми завдяки таким журналістських розслідувань, як "Трійка-Пральня". Не факт, що всі вони будуть доведені до логічного кінця, але на час проведення розслідувань і судових процесів кошти, швидше за все, будуть заморожені. Та й фінансові установи, що дали притулок брудні гроші з РФ, зіткнуться з наслідками. Якими? Можна запитати у Danske Bank і Deutsche Bank: закриття філій, багатомільйонні штрафи і так далі. Крім того, як раніше писала "ДС", такий звіт може допомогти відстежити ниточки від Путіна до високопоставлених персон з інших країн. У зберігає непохитну вірність "Північному потоку-2" Берліні, наприклад, або Австрії та Італії.

Причина друга - підготовлена демократом з Нью-Йорка Еліотом Энгелем резолюція із закликом провести розслідування вбивства в Москві опозиціонера Бориса Нємцова - "значущої фігури у боротьбі з авторитаризмом і корупцією в уряді Володимира Путіна". До речі, аналогічний документ був внесений у верхню палату сенатором-республіканцем Марко Рубіо ще 27 лютого 2019 року, тобто на четверту річницю вбивства опозиціонера.

Прийнята в Палаті представників резолюція стосується не тільки Путіна, але і його союзника, чия вірність, зауважимо, обумовлена асигнуваннями з "центру", - глави Чечні Рамзана Кадирова. У документі згадуються як засуджений в рамках справи, зі слів Кадирова, "справжній патріот" - лейтенант з батальйону "Північ" Заур Дадаєв, так і родич сенатора з Чечні Сулеймана Геремеева - командир роти цього ж батальйону Руслан Геремеев, якому, за даними РБК, глава слідчого комітету росії РФ Олександр Бастрикін двічі відмовлявся підписати постанову про пред'явлення звинувачень. В Капітолії ж бажають, щоб за підсумками розслідування Держдепартамент і Мінфін ввели санкції проти причетних до вбивства Нємцова в рамках "Акту Магнітського" і щоб особливу увагу було надано власне Кадирову. Очевидно, що цей інтерес до персони лідера Чечні буквально дуже дорого обійдеться Путіну доведеться виплатити щедру компенсацію.

Реклама на dsnews.ua

Причина третя, ім'я якої - Kremlin Act. Автори цього законопроекту - Раджа Крішнамурті з Іллінойсу (Демпартія) і Кріс Стюарт з Юти (Республіканська партія). Цей документ зобов'язує директора Нацрозвідки, держсекретаря і міністра оборони надати три звіту з оцінками: потенційних військових дій проти членів НАТО; можливих реакцій РФ на розширення присутності США та Альянсу в Східній Європі, а також на збільшення військової допомоги Україні та Грузії; потенційних напрямів використання Росією слабких сторін і протиріч у правлячих колах своїх західних опонентів. Міститься в ньому заклик до федерального уряду продовжувати надавати підтримку НАТО і залучати до активної участі Канаду, Великобританію і Німеччину в забезпеченні присутності Альянсу в Польщі, Литві, Латвії, Естонії.

До речі, про Естонії. Вона може дуже допомогти вищевказаним американським чиновникам. Примітно, що на тлі голосування в Палаті представників американський телеканал NBC News опублікував основні тези 70-сторінкової доповіді Департаменту зовнішньої розвідки Естонії. У звіті, до якого канал отримав доступ, окремо наводяться дані моніторингу військової активності на західному кордоні - сім нових полків, шість з яких розташовані біля кордону з Україною, а один - у естонської. Естонська спецслужба підкреслює, що РФ готується до повномасштабного військового конфлікту з НАТО - мова йде не тільки про атаки на Балтію, але й Західну Європу. Ще один момент, на який звертає увагу спецслужба, - роль цивільних судів в гібридній війну Росії. Їх Москва, згідно з доповіддю, використовує для провокацій (захід у територіальні води без дозволу) та вивчення підводних комунікацій. Тому за ними слід наглядати в тій же мірі, що і за російськими військовими угрупованнями на кордоні з Альянсом.

Причина четверта стосується Криму. Конгресмен-демократ з Віргінії Джеральд Конноллі у своєму законопроекті, прийнятому Палатою представників, запропонував законодавчо заборонити уряду визнавати анексію Криму. У документі три пункти: а) невизнання де-юре і де-факто суверенітету РФ над Кримом, його повітряним простором або територіальними водами; b) заборона для всіх федеральних відомств робити які-небудь дії або надавати будь-яку допомогу, яка може призвести до визнання де-юре або де-факто суверенітету РФ над півостровом, etc. А ось третій пункт - c) - на перший погляд викликає тривогу, оскільки дає можливість президенту відмовитися від виконання двох інших пунктів, якщо він вирішить, що це необхідно для інтересів національної безпеки Сполучених Штатів. Тобто відповідальність за прийняття таких рішень повною мірою покладається на американського президента.

З одного боку, цей пункт законопроекту - не інакше як лазівка для нього. А з іншого, законопроект, нагадаємо, внесений демократом, а "осли" якщо б і надали господарю Овального кабінету (яким після 2020 р. все ще має шанс залишитися Трамп) таку лазівку, то лише в якості пастки на випадок, якщо той же Трамп наміриться плисти проти течії і спробує поліпшити відносини з Кремлем. У найближчому майбутньому політична парадигма в Штатах навряд чи зміниться, тому хто б з президентів не сидів у Білому домі, піди він такий крок щодо Криму, то негайно ж здійснить політичне самогубство. Особливо якщо це відбудеться паралельно з вивченням активів Путіна і його оточення.

    Реклама на dsnews.ua