• USD 27.6
  • EUR 32.5
  • GBP 36
Спецпроєкти

Суд у справі MH17. Коли Росію назвуть державою - спонсором тероризму

Захист підозрюваного Пулатова максимально затягує судовий процес
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

8 червня в судовому комплексі міжнародного аеропорту Схіпхол в Амстердамі, переобладнаному під умови карантину, поновилися слухання у справі про катастрофу авіалайнера Boeing рейсу MH17 в небі над Донбасом 17 липня 2014 р.

Якими свідченнями проти РФ нідерландська прокуратура, представниками якої у справі є прокурори Дейди Вуі а Цой і Тейс Бергер, має на даний момент? Крім фактажу про пересування російського БУКа, різного роду відео - і фотодоказів.

День Суркова

По-перше, фігурантом справи є високопоставлений представник російського уряду - помічник президента РФ Владислав Сурков.

Ще 19 червня 2019 р. Спільна слідча група (JIT), до складу якої входять представники Австралії, Бельгії, Малайзії, Нідерландів та України, оприлюднила записи перехоплених телефонних розмов бойовиків з російськими кураторами та представниками окупаційної влади про постачання зброї.

У тому числі - фрагмент бесіди тодішнього міністра оборони ДНР" і героя інтерв'ю Дмитра Гордона - Ігоря Гиркина (Стрєлкова) з помічником "голови" Криму Сергія Аксьонова від 8 червня 2014 р., в ході якої перший просив другого посприяти наданню "масштабної допомоги": "протитанкової артилерії, танків, нормального ППО, ПЗРК".

Другий фрагмент - це переговори Суркова з "прем'єром ДНР" Олександром Бородаєм, які відбулися 11 липня 2014 р. Сурков з Бородаєм, крім усього іншого, також обговорювали питання військової допомоги бойовикам з Росії.

Реклама на dsnews.ua

14 листопада минулого року JIT оприлюднила ще більше записів (і більш повних) телефонних розмов бойовиків і високопоставлених російських чиновників, силовиків і військових. Розмови дозволили отримати картину регулярного спілкування між Москвою і терористами, причому в розрізі активної участі росіян в управлінні незаконними збройними формуваннями (НВФ) на Донбасі.

По-друге, 3 лютого прокуратура Нідерландів пред'явила звинувачення чотирьом підозрюваним, яких минулого літа назвала JIT. Троє - громадяни РФ: той самий Гиркин, полковник ГРУ у відставці Сергій Дубінський (Похмурий), ще один полковник і заступник Дубинського Олег Пулатов (Гюрза) і українець Леонід Харченко (Кріт), підлеглий Дубинського.

З цього квартету лише Пулатов погодився брати участь у судовому процесі. Дубинський заявив, що не причетний, Гиркин - теж, додавши напередодні (20 травня в інтерв'ю британській The Times), що відчуває моральну відповідальність, оскільки керував бойовиками, але не більш - літак вони, мовляв, не збивали.

Інтереси Пулатова в суді представляють два адвоката з нідерландської юридичної фірми Sjöcrona Van Stigt Сабіна тен Дуссхате і Баудевейн ван Ейк, і один із Росії - Олена Кутіна, реальний адвокат, який бере участь в одному з телешоу. Вона також працює в компанії "Ковлер і партнери", обслуговуючої, серед іншого, російські МВС і прокуратури.

Це дає зрозуміти, у що Москва збирається перетворити суд у Нідерландах. Як і раптове рішення Пулатова долучитися до дійства - впровадитися в процес, щоб отримати додаткову інформацію про справі і, відповідно, важелі впливу на хід справи. Нехай і не надто успішні.

Суд над Гиркиным, Дубинським, Пулатовым і Харченко почався 9 березня. Те засідання, а також нетривалі (через карантин) слухання 23 березня були підготовкою, презентацією процесу. Прокуратура надала докази, захист обвинувачених та потерпілої сторони подавала клопотання про доступ до матеріалів справи та переведення їх на російську мову і т. п.

Осколки-"метелики"

Але разом з тим прокурори Бергер і Вуі а Цой 10 березня звинуватили Росію в спробах саботажу розслідування. І це по-третє.

За словами Бергера, "є переконливі докази того, що російський уряд прагне перешкодити розслідуванню". І мова йде про можливий тиск на деяких свідків, які зізналися, що бояться за своє життя".

Вуі а Цой у свою чергу зазначила, що Москва після катастрофи організувала масштабну кампанію по дезінформації. Мало того: як повідомила прокурор, співробітники російського ГРУ "ймовірно зламали базу даних поліції Австралії і вкрали її звіт у справі заради посилення своєї диффамационной кампанії.

За словами Вуі а Цой, у лютому один з російських сайтів опублікував деякі витяги зі звіту.

Пропагандисти, природно, діяли вибірково - світ побачила лише та частина документа, де австралійські правоохоронці міркують про можливі маніпуляції з фотографіями "Бука". Їх висновок, що фото справжні, залишився без уваги.

Причина інтересу Кремля до відомостей австралійської поліції стала зрозумілою вже в ході слухань, що почалися 8 червня.

Бергер вчора заявив, що в тілах екіпажу було виявлено 29 сталевих осколків, причому один з них, який знайшли в тілі капітана повітряного судна, був у формі метелика.

Прокурор озвучив дані, отримані завдяки експертизі, яку в жовтні 2014 р. правоохоронці Австралії провели в Україні. Вони вивчили дві ракети комплексу "Бук" - стару 9М38 і модернізовану 9M38M1. Вражаючі елементи-"метелики" 9M38M1 ідентичні осколкам російської ракети, повідомив Бергер.

По-четверте, у слідства є доказ у вигляді засекречених знімків з американських супутників, на яких зафіксовано пуск ракети "Бука", яка збила літак.

23 березня суд попросив прокуратуру звернутися до Штатів з проханням дозволити долучити знімки до матеріалів справи, т. е. розсекретити.

Запит був відправлений, але у Вашингтоні зрозумілих причин (хто ж захоче виставляти напоказ свої разведмощности) відмовили, однак надіслали докладний меморандум з описом знімків і технічною інформацією до них, який і був включений до справи як доказ.

Шоу маст гоу він

В ході слухань, які розпочалися 8 червня, як очікується, адвокати Пулатова повинні будуть привести докази на захист клієнта. Поки ж, втім, як і з самого початку суду, адвокати зайняті затягуванням процесу.

Наприклад, вони роблять ставку на те, що ні Пулатов, ні захист не змогли нормально підготуватися до слухань і вивчити близько 40 тис. сторінок справи. Хоча у них було три місяці. Так і карантин не дозволяє адвокатам нормально пропрацювати цей кейс.

Ще на початку березня адвокат з Flamingos Air, Amsterdam and Partners Джеррі Скіннер, який представляє інтереси родичів жертв в ЄСПЛ, прогнозував, що "позиція Росії буде звичайної: ми цього не робили, і ви не можете цього довести".

"У США її називають "захистом Барта Сімпсона", - сказав він "Новій газеті", кореспондент якої був присутній під час спілкування юриста з журналістами.

Захист Пулатова відразу натякнула, що буде домагатися додаткового розслідування. І на засіданні 23 березня суд підтвердив, що воно, швидше за все, дійсно буде.

Це питання адвокати підняли і 8 червня. Правда, суд, знову-таки погодившись, що право вимагати розслідування у них є, постановив, що воно відбудеться не зараз, а вже після оголошення перерви до 22 червня. У захисту буде час вирішити, подавати чи ні клопотання про проведення додаткового розслідування.

Крім того, нідерландська прокуратура позбавила росіян можливості апелювати до Женевських конвенцій про захист жертв війни 1949 р. і додатковими протоколами до них у частині про імунітет комбатантів - заявила, що в 2014 р. між ЗСУ та бойовиками невизнаних "ЛДНР" був озброєний конфлікт. Тобто підозрювані не є представниками законних збройних формувань. Хоча навряд чи захист так просто відмовиться від такого козиря.

Тим більше що інструментарій у Кремля досить обмежений. Особливо після того, як мін'юст Нідерландів в кінці 2019 р. відмовив в Москві прохання самостійно судити трьох підозрюваних.

До того ж паралельно йде розгляд позову родичів жертв до Росії і особисто Володимиру Путіну у Європейському суді з прав людини. Скарги на дії РФ подали, як повідомляв суд 4 квітня, 380 осіб. Позивачі вимагають стягнути з Москви кругленьку суму - $330 млн.

Тактика Кремля ідентична дій адвокатів Пулатова - максимально затягувати процес. Очевидно, з метою позасудового - політичного - врегулювання з урядом Нідерландів. Власне, Москва намагалася домогтися цього з 2014 р.

Тому, наприклад, витягли зі схованки давню маніпуляцію російських пропагандистів про таймкоде відео, знятого 17 липня біля місця пуску ракети в районі Сніжного.

На неоригинальном відео, опублікованому в YouTube (і пізніше віддаленому), вказана дата завантаження - 16.04.2014. Що дає Москві можливість стверджувати: мовляв, відео - фейк.

Тільки от плутанину з таймкодом ще 2014 р. роз'яснив розслідувач Bellingcat Христо Грозев.

Все просто: цей баг з кодом під час завантаження - наслідок прив'язки до "епохи Macintosh", тому метадані завантаженого відео на добу "молодший", ніж насправді. Цей баг в 2019 р. Google нарешті виправив.

Але ж російські пропагандисти і агенти впливу - майстра спотворення реальності або її заперечення, чи не правда?

Тому-то таких інформаційних прийомчиків і випадків використання будь-яких доступних бюрократичних і правових лазівок в майбутньому ще буде чимало.

Не готовий Кремль не визнати провину, ні викласти мільйони доларів компенсації в умовах, коли економіка валиться під додатковою вагою пандемії.

Все це Путіну взагалі не потрібно. Точно не зараз, коли він збирається провернути операцію "Сам собі наступник".

А адже доказ причетності його близького кола, високопоставлених силовиків до знищення пасажирського лайнера - це крок до визнання Росії спонсором тероризму.

Так, підозрюваних Кремль не видасть. Але тоді Москві світять нові санкції та міжнародні ордери на арешт цих та, можливо, інших осіб, на яких вкаже слідство.

    Реклама на dsnews.ua