• USD 28.4
  • EUR 33.8
  • GBP 37.9
Спецпроєкти

День без Росії

Що сьогодні святкує наш колективно несамовитий агресивний сусід?
Фото: chehov-vid.ru
Фото: chehov-vid.ru
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні стали вулиці все красивішим. І сонце ніби входить в кожен дім. Сьогодні всі наші трудящі. Відчувають радісне піднесення. Приблизно так, як у старому віршику Юлія Кіма, описують "головний російський свято" федеральні російські ЗМІ.

Але при ближчому погляді захоплення виявляються фальшивими. І взагалі, ситуація з Днем Росії, колишнім Днем незалежності Росії, з самого початку була дивною: не зовсім зрозуміло було, від чого, власне, сталося незалежність. Формально — від СРСР: 12 червня 1990 р. на першому з'їзді народних депутатів РРФСР була прийнята декларація про державний суверенітет. Але для ностальгуючих за "теплому ламповому совку", яких серед російського населення більшість, це був скоріше привід для скорботи. Від чого-то ще? Але начебто більше і не від чого. Що святкувати, незрозуміло. Хіба що ліберали могли б розчавити міхур якій-небудь західній отрути, порадівши розпаду "тюрми народів", але і з лібералами все непросто. Як, втім, все непросто і з бульбашкою.

По-перше, літо, спека і бульбашка давиться з працею, але ж чим зайнятися у вихідний все-таки треба. По-друге, навіть якщо взяти за основу свята звільнення з "тюрми народів", то і воно вийшло для росіян якесь дивне, більше схоже не на вихід на свободу, а на поміщення у карцер. Не дивно, що навіть офіційні ЗМІ завжди уникали повної назви свята: День незалежності Росії, зменшуючи його до Дня Росії, який, зрештою, і перейменували в 2002 р.

Але дата залишилася! І без незалежності дата просто повисла в повітрі. Якщо незалежність РРФСР від СРСР тут взагалі ні при чому, то чому саме 12 червня — День Росії?

Ця неясність не вирішена досі. У результаті більше половини росіян, за даними фонду "Громадська думка" близько 55%, сприймають 12 червня просто як додатковий вихідний, а 21% взагалі не мають поняття про те, з якого, власне, приводу їм в цей день належить радіти. Дають зайвий вихідний — так бери і не вякай.

Загалом, ситуація, як мовиться, неоднозначна. Чимось схожа на іншу пісню Кіма, про якусь частину тіла, яка начебто і є, а от слова, яке означає її, начебто і немає. Причому якщо в пісні на допомогу героїні прийшло дзеркало, за допомогою якого вона встановила вже абсолютно точно —так, безумовно є, а значить, має бути і слово, яке для вирішення спірної ситуації треба крупно написати на всіх парканах, то з Росією все набагато складніше, і забірний творчість тут не допоможе. Не зовсім зрозуміло, зокрема, яку роль, крім заборон і відбирання, Росія взагалі грає в життя росіян?

З іншого боку, росіяни до Росії як-то звикли. І навіть той факт, що хтось там, далеко від них, може бути незалежний від Росії, їх незмінно дуже дратує. А таких фактів, на жаль, чимало.

Реклама на dsnews.ua

Словом, одні засмучення з цим святом. Він безумовно потребує ребрендинг. Але тільки в якому? Тут теж немає єдиної думки. Адептів "русского мира" бісить слово "незалежність". Ймовірно, їх влаштував би День залежно від Росії, що відзначається неодмінно з військовим парадом, танковим біатлоном і публічними стратами лібералів, а також усіляких нацменів, щоб нікому не кортіло навіть думати про те, щоб не залежати від Росії.

Я ж, дивлячись на це свято з боку, вважаю, що найкращим варіантом для росіян Дня Росії, колишнього Дня незалежності Росії, був би День незалежності від Росії, або просто День без Росії. Спочатку це міг би бути день, потім тиждень, потім місяць, півроку, а там і цілий рік — і ось, дивись, на тому місці, де сьогодні знаходиться Росія, поступово зародилася б розумне життя. Яка з часом могла б порозумнішати настільки, що з неї був би можливий безпечний для життя контакт і навіть, як знати, якісь спільні свята.

Але, зрозуміло, без всякої Росії, від якої избави Бог!

    Реклама на dsnews.ua