• USD 29.3
  • EUR 30.7
  • GBP 35.8
Спецпроєкти

Грошей немає, але ви тримайтеся. Чому ООН урізає гумпомощь Донбасу

Україна в деякому роді відходить на другий план
Фото: unhcr.org.ua
Фото: unhcr.org.ua
Реклама на dsnews.ua

Всесвітня продовольча програма ООН з середини 2018 р. припиняє свою роботу на Донбасі. На лютий запланована остання порція гуманітарної допомоги, а потім, як повідомив Reuters офіційний представник ВПП, організація буде просто відстежувати ситуацію на сході України.

За словами джерела агентства, причина - в серйозне скорочення ресурсів, яке відбувається вже давно. Якщо вивчити хронологію, то і не перший рік. "Це не найбільший сюрприз: наш рівень фінансування останнім часом сильно впав. Ми безумовно очікували через нестачу ресурсів... Ця операція з надання продовольства насправді повинна була припинитися в кінці грудня, але ми вирішили продовжити її на два місяці, щоб пережити найсуворішу частину зими. Ми не могли продовжити її далі через брак коштів", - цитує представника ВВП The Kiev Times.

І труднощі відчуває не тільки ЗПС, але і гуманітарний сектор Організації Об'єднаних Націй у цілому. Гуманітарний координатор системи ООН в Україні Ніл Уокер на прес-конференції 4 грудня констатував скорочення фінансування гуманітарних програм для 2,3 млн жителів Донбасу в наступному році на $31 млн, до $187 млн. Причому існує ризик навіть цю суму не отримати, враховуючи наступне заяву Уокера: "Щоб дістатися до них з життєво необхідної гуманітарною допомогою і надати підтримку і захист, терміново потрібна сума в $187 млн". Ключове слово, вочевидь, "терміново".

"Населення Східної України, - зазначає він, продовжує страждати від наслідків триваючого конфлікту. І хоча новини України вже не в центрі уваги, люди і надалі потребують нашої допомоги, тому сьогодні я закликаю міжнародну спільноту продемонструвати свою солідарність, підтримавши це важливе звернення".

Сам представник ООН пояснює поступове згортання гуманітарної допомоги двома причинами. За його словами, по-перше, через обмеженість у ресурсах зменшується кількість кадрів, які просто їдуть працювати в інші країни. А значить, і можливості для реалізації також скорочуються. І, по-друге, Уокер поскаржився на обмежений доступ для представників міжнародних організацій в сіру зону і, власне, в ОРДЛО.

Чому ж скорочується фінансування? Справа в тому, що кризових точок на планеті стає більше, або ж ком проблем збільшується в розмірах. Показово, що 1 грудня координатор надзвичайної допомоги ООН Марк Локок повідомив про рекордний рівень фінансування гумпомощи в 2018 р. - понад $22,5 млрд. Він зазначив, що в цілому 136 млн осіб у всьому світі потребують підтримки з-за конфліктів, стихійних лих, епідемій і т. д.

Локок нагадав про катастрофічну ситуацію з продовольством в Ємені, в якому йде війна між проіранськими бойовиками і коаліцією, очолюваної Саудівською Аравією. Там, за його словами, кожні 10 хв. гине дитина. Крім того, координатор надзвичайної допомоги згадав про Судані, в якому війна, нагадаємо, також спровокувала голод, а також канібалізм і масова втеча місцевих жителів. Ще є М'янма і біженці рохінджа, яким ООН аналогічно нарощує гуманітарну допомогу. У списку потребують ще жителі Сирії, Бурунді, Камерун, ЦАР, ДР Конго, Лівії, Сомалі. При цьому Локок зазначив, що Україна опинилася в числі країн разом з Афганістаном, Ефіопією, Іраком і Малі, де спостерігається незначне поліпшення гуманітарної ситуації.

Реклама на dsnews.ua

Висновок простий: Україна в деякому роді відходить на другий план у міру відновлення економіки. А ООН тасує обмежені ресурси, щоб допомогти людям в інших країнах: Ємені, М'янмі, Судані, Сирії і т. д. Швидше за все, Організації Об'єднаних Націй доведеться займатися цим і надалі, враховуючи, що головний донор - США - при Трампа твердо має намір реформувати її і скоротити фінансування міжнародних програм та організацій. Мова йде і про ЮНІСЕФ, і про програму щодо біженців, програмою розвитку ООН, ЗПС etc.

Білий дім вже скоротив фінансування на $640 млн. Був переглянутий сукупний щорічний бюджет миротворчих місій в розмірі $8 млрд, після чого урізаний приблизно на $500 млн. Решта $140 млн - це, ймовірно, Фонд ООН в галузі народонаселення, який надає нужденним послуг у галузі планування сім'ї. Глава дипломатії ЄС Федеріка Могерини за це різко розкритикувала Вашингтон, звернувши увагу на те, що Штати в той же час збільшили свій військовий бюджет. До всього іншого, Вашингтон прийняв рішення покинути ЮНЕСКО.

З іншого боку, нехай "дресирування" Трампом ООН і відіб'ється на Україні, проте це не означає, що Штати відмовляться від прямої допомоги Києву. У цьому році США виділили $3,5 млн за двома програмами ЗПС, згідно сайту організації. До того ж виділяється військова допомога, а раніше спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер зазначив готовність Вашингтона фінансувати місії "блакитних касок" на Донбасі. Судячи з усього, фаза постійного, як би це ні було сумно, підгодовування гуманітаркою підходить до кінця. Її змінюють більш агресивні, рішучі проекти, покликані поставити крапку в конфлікті, щоб в майбутньому необхідність в наданні гумпомощи і не було.

    Реклама на dsnews.ua