• USD 28.1
 • EUR 33.2
 • GBP 36.2
Спецпроєкти

Доповідь та центнер баксів зверху. Як Вашингтон взявся руйнувати п'ять стовпів кремлівської пропаганди

Вашингтон запропонував $10 млн винагороди за інформацію про людей, які готують втручання в американські вибори

Реклама на dsnews.ua

Державний департамент США презентував неймовірно детальний аналіз російської дезінформації й пропаганди. Всі зібрані Центром глобальної взаємодії (Global Engagement Center) дані опубліковано на 77 сторінках доповіді з розряду "обов'язково до вивчення". З паролями, явками і адресами: прізвищами засновників ресурсів і "балакучих голів", їхніми зв'язками, поширенням в соцмережах і т. п.

Що важливо, проаналізована й оформлена концепція "екосистеми", як її назвали у співробітники GEC, дезінформації та пропаганди Росії, підкріплена також зрозумілою й доступною інфографікою.

Автоматизація

Автори доповіді констатують, що кремлівська пропаганда і дезінформація – це в цілому розгалужена, багаторівнева галузь.

Немає єдиної медіаплатформи, з якої Москва веде інформаційну війну зі своїми противниками та опонентами. Як немає і чіткої "однаковості меседжів", які розповсюджуються різними джерелами.

Водночас вони – використовувані ресурси і методи – всі є частинами єдиної екосистеми, навіть "коли окремі повідомлення, здається, суперечать одне одному".

Функціонування екосистеми самої по собі, говориться в доповіді, доведене до автоматизму, що зумовило три її переваги:

Реклама на dsnews.ua

По-перше, поширення безлічі варіантів фейку з урахуванням аудиторії конкретного ресурсу. Для чого немає потреби витрачати час на узгодження з "верхами" — з Кремлем.

По-друге, поширення фейків такими ресурсами, особливо закордонними, підмога російським чиновникам, які використовують публікації спростування висунутих звинувачень на адресу Москви.

По-третє, завдяки мережі платформ збільшується охоплення аудиторії і резонанс публікованих фейків.

Така автоматизована екосистема допомагає Росії в її кампанії із підриву демократичних інститутів і ослаблення авторитету США й союзників, наголосили в Держдепі.

Стовпи фейкоробства

Аналітики GEC визначили й описали п'ять стовпів кремлівських дезінформації і пропаганди.

Причому, судячи з інфографіки (див. нижче), вклали певну двозначність, коли на прикладі фейка "США створили коронавірус" порівняли дезінформацію з власне епідемією цього Covid-19: у січні телеканал "Звезда" інтерв'ює "експерта" — Жириновський робить заяву; проксі-сайти розганяють наративи; їх запускають у соцмережі; реплікують RT і Sputnik.

З лютого поширення фейку інтенсифікується з використанням всіх п'яти стовпів.

Тепер власне про них.

Стовп №1офіційні урядові заяви:

 • Заяви Кремля і міністерств;
 • Повідомлення на офіційних акаунтах в соцмережах;
 • Заяви або цитування чиновників.

Стовп №2фінансовані державою міжнародні канали поширення інформації:

 • Державні ЗМІ, які працюють на закордон;
 • Державні ЗМІ, що працюють усередині країни;
 • Державні ЗМІ, які працюють за кордоном;
 • Російські міжнародні організації.

Стовп №3проксі-структури:

 • Лояльні РФ спікери;
 • Місцеві речники;
 • Спікери, які свідомо поширюють російські наративи;
 • Спікери, що несвідомо поширюють російські наративи;
 • Держави, що поширюють наративи Кремля (Китай, Іран).

Стовп №4 – Соцмережі:

 • Ініціювання обговорень, що розпалюють ворожнечу;
 • Кампанії підриву довіри до інституцій;
 • Перебільшення/підігрівання протестів і невдоволення суспільства.

Стовп №5 – Кібердіяльність:

 • Крадіжка даних та їх оприлюднення;
 • Злам сайтів;
 • Клонування сайтів;
 • Фальсифікація даних;
 • Атаки на офіційні джерела або об'єктивні медіа.

Медійні "ихтамнеты"

З пропагандистськими кремлівськими ресурсами, в принципі, все ясно. Вже давно відомо, що всякі там rt, "спутники", вгтрк, "звёзды", "царьграды" тощо – це пропагандистська армія Кремля.

Цікавіші згадані вище проксі-структури, а саме різного роду закордонні експерти, оглядачі та журналісти, організації і т. д. Вони працюють на Кремль або відкрито, або роблячи вигляд, що ніби незалежні, але, мовляв, "Москва-то розумні речі говорить".

У доповіді згадується низка ключових проксі-структур, які дуже часто "обмінюються" спікерами.

Наприклад, багатомовне електронне видання "Фонд стратегической культуры", створене ще 2005 р. Президентом є Юрій Прокоф'єв — один із засновників Російської організації сприяння спецслужбам та правоохоронним органам (РОССПО).

ФСК, наголошують в Держдепі, підконтрольний російській Службі зовнішньої розвідки й тісно співпрацює з МЗС РФ. Видання є майданчиком для іноземних спікерів і конспірологів, водночас намагаючись приховати свій зв'язок з РФ.

Автори: Юрій Рябцов, Петро Іскендеров, Дмитро Мінін, Ніл Никандров, Микола Бобкін, Олександр Донецький, Наталія Меден, Валентин Катасанов.

Сайт Інституту сходознавства РАН "Новое восточное обозрение", що з'явився в 2013 р., у полі зору якого перебувають Близький Схід, Азія та Африка. Поєднує публікації російських експертів та іноземних конспірологів з антиамериканськими поглядами.

Автори: Віктор Міхін, канадієць Крістофер Блек, швейцарець Петер Кьоніг, австралієць Джеймс О'Ніл, бразилець Пепе Ескобар, швед Ісраель Шамір.

Канадський сайт Global Research. Запрацював у 2001 р. як антиамериканський, антизахідний ресурс. Заснований канадським професором на пенсії Михайлом (Майклом, Мішелем) Чоссудовским. Потужна платформа для дезінформації і пропаганди. Спікери широко цитовані в медіа РФ і Китаю.

Автори: сам Чоссудовский, а також ірландець Фінеан Каннінгем, Пепе Ескобар, італієць Федеріко Пьераччини.

Афілійоване з російськими спецслужбами інформагентство "Новостной фронт" ("NewsFront"), яке працює в окупованому Криму. Зареєстровано в 2015 р. Працює на гонконгському офшорному хостингу KoDDoS в Амстердамі. Активно підтримує російських бойовиків в Україні.

Багатомовний ресурс SouthFront, що спеціалізується на військовій тематиці з великою кількістю відео та інфографіки. Підкріплює кремлівські наративи мілітарі-темами. На ресурсі зібрали ветеранів, військових експертів, конспірологів. Зареєстрований також в 2015 р.

Ультранаціоналістський портал "Геополитика.ги", засновником якого є Олександр Дугін. Веде інформаційну війну проти західних цінностей і лібералізму.

Московський центр "Катехон", що публікує п'ятьма мовами. Заснований в 2016 р. є "дочкою" компанії "Царьград" російського олігарха Костянтина Малофєєва. Ниточки тягнуться до екс-радника Путіна, нині міністра з інтеграції та макроекономіки ЄЕК Сергія Глазьєва; заступника голови комітету Ради федерації із закордонних справ Андрія Клімова; відставних генерал-лейтенантів СВР Леоніда Решетникова й Олександра Макарова.

Центр нібито незалежний і спрямований здебільшого на аудиторію в Європі, продукуючи тези про "створення і захист безпечної, демократичної і справедливої міжнародної системи".

Публікації на сайтах цих структур підхоплюються як пропагандистськими ЗМІ, так і кремлівськими ботофермами в соцмережах.

Так, GEC в період з 1 квітня по 30 червня поточного року виявило 173 млн твітів і ретвітів з посиланнями на ці організації.

Причому облікові записи, з яких розповсюджувалися матеріали, переважно розташовані за межами Росії. Взагалі основні з них розподіляються наступним чином: Великобританія (16%), Росія (9%), Канада (7%), Японія (6%), Франція (5%), Іспанія (4%), Чилі (4%), Венесуела (4%), Німеччина (3%), Австралія (3%), на решту світу припадає 39%.

Тож, як би сильно Лондон ні розсердився на росіян з-за інциденту в Солсбері, з-за втручання в референдуми і вибори, через кібератаки, Великобританія все ще перебуває на орбіті впливу Кремля.

Єдиним фронтом

Публікація доповіді – це гранично чітка і зрозуміла демонстрація намірів Сполученими Штатами. Вашингтон за сто днів до виборів переходить в атаку на кремлівські інформаційні війська.

І пропонує підключитися до процесу всім охочим.

У доповіді прямим текстом про це і йдеться: головна причина – розкриття тактики Росії, щоб союзні країни і партнери США, організації, науковці, преса і весь світ могли вже самостійно аналізувати дії РФ і "підвищувати колективну стійкість до дезінформації та пропаганді".

І протидіяти фейкоробам з Росії потрібно максимально широко і інтенсивно, оскільки Москва виправлятися жодного бажання не виявляє.

Як пишуть аналітики GEC, "Росія перебуває в стані постійного конфлікту зі своїми так званими супротивниками".

Простіше кажучи, доповідь – це посібник для борців з російськими пропагандистами.

До того ж, як би підкріплюючи сказане в доповіді, держсекретар Майк Помпео оголосив, що за інформацію про людей, які на завдання інших держав намагаються втручатися в американські вибори, Держдеп виплатить $10 млн. Відповідне повідомлення є й на сайті відомства. Враховуючи, що 100-доларова банкнота важить приблизно один грам, виходить центнер готівкою — ну це так, до слова.

До речі, протягом доби після цієї заяви на телефони деяких експертів і журналістів-міжнародників прийшли СМС нібито від Держдепу українською мовою з безліччю помилок про те, що відомство пропонує "до $10 млн за інформацію про втручання у вибори США". "Якщо володієте інформацію, звертайтеся: ...(посилання на сайт)", — йдеться в повідомленні.

Що, в свою чергу, може свідчити про намагання Москви зібрати болючу для неї інформацію, наявну у осіб, обізнаних із діяльністю "героїв" доповіді Держдепартаменту.

Як не крути, сума солідна. Яка одночасно, з урахуванням доповіді, є простим і зрозумілим меседжем усім причетним до інформаційної війни Кремля (а також Китаю, Ірану): ви у нас під ковпаком. Визначайте тепер самі свою долю: або далі з Кремлем у ізгої, або щедра плата за злив своїх кураторів і відомих схем.

  Реклама на dsnews.ua