• USD 28.4
  • EUR 33.3
  • GBP 36.8
Спецпроєкти

Дружнє поглинання. Як Росія готує анексію Абхазії

Після проведення "гармонізації" законів інтеграція Абхазії в РФ поглибиться, розшириться і прискориться. А в перспективі, можливо, Москва обійдеться і без її згоди на остаточне приєднання

Прапори Росії і Абхазії
Прапори Росії і Абхазії
Реклама на dsnews.ua

Через 27 років після закінчення війни в Абхазії і через 12 років після визнання Росією незалежності відколотої від Грузії республіки Москва розпочала реалізацію плану "Б". Попередній російський план "А" — створення антипода Косово "в пику Америці" — з тріском провалився. Абхазію визнала, крім РФ, тільки невелика групка відвертих сателітів Росії (Сирія, Нікарагуа, Венесуела...), тоді як Косово вважають незалежною державою половина країн, що входять в ООН, і переважна більшість членів ЄС і НАТО.

Тепер Кремль вирішив йти іншим шляхом, втілюючи в життя сценарій під умовною назвою "остаточне поглинання".

Зазивали з федерації

Фрагментарне поглинання Абхазії Російською Федерацією йшло досить успішно і без упину з середини 1990-х. Досить згадати російський рубль як єдиний засіб платежу, пряме дотування абхазької економіки і соціальної сфери з бюджету Росії, наявність паспортів РФ майже у всіх жителів республіки, розміщення на абхазькій території російських військових баз, охорону "кордонів незалежної держави" російськими прикордонниками. Однак цей процес все ж формально носив назву "співпраця двох суверенних держав", і саме на такому його статусі наполягав Сухумі.

Останнім часом Москва явно прагне змінити ситуацію. Ще, правда, не офіційні спікери Кремля, але люди досить відомі для того, щоб звернути увагу на їхні заяви, наполегливо заявляють про необхідність включення Абхазії до складу російської держави.

Одіозний політик і письменник Олександр Проханов на початку вересня опублікував в газеті "Завтра" статтю під назвою "Від Тирасполя до Владивостока". В принципі, і так зрозуміло, що він хотів сказати, але наведемо для повноти картини дві цитати: "Абхазія і Південна Осетія де-факто є російськими територіями в Закавказзі. І ми не називаємо ці території російськими вголос, віддаючи данину часу, вигадуючи неправдоподібні, нереалістичні формули про суверенітет цих російських держав ".

Володимир Жириновський, виступивши майже одночасно з Прохановим, запропонував формат спільної держави: Російську конфедерацію, створену на основі сьогоднішніх 85 суб'єктів РФ, за участю Абхазії і Південної Осетії.

Реклама на dsnews.ua

Партія "За правду" "письменника-бойовика" Захара Прилєпіна напередодні недавніх місцевих виборів в РФ представила передвиборчу програму, в якій буквально зажадала приєднати до Росії грузинські автономії. "Ми виступаємо за негайне, за результатами референдумів, приєднання до Російської Федерації Абхазії і Південної Осетії на правах суб'єктів РФ", — написали "заправдинці".

Незважаючи на більш ніж неформальний і ні до чого не зобов'язуючий характер заклику з Москви — озвученого, до слова, нехай і маргінальними, але вбудованими в систему персонажами, цілий президент самопроголошеної республіки Південна Осетія Анатолій Бібілов підтримав ініціативу. "Двома руками "ЗА" входження до складу Росії, і як президент, і як осетин", — заявив Бібілов в інтерв'ю журналістам.

У той же час абхази зустріли пропозиції з Росії в багнети. Парламент в Сухумі заявив: ініціативи, подібної до тієї, з якою виступила партія "За правду", "вкрай негативно сприймаються народом Абхазії" і "не сприяють зміцненню воістину добросусідських і дружніх відносин" з Росією. Абхазьке МЗС прийняло спеціальну заяву, в якій вказало, що "політичний статус Республіки Абхазія не підлягає перегляду і має незворотний характер".

Тому поки що план "Б" для Абхазії означає посилену соціально-економічну інтеграцію.

За що воювали?

У грудні минулого року з Москви в Сухумі був переданий проєкт "Спільного плану по гармонізації законодавства Республіки Абхазія і Російської Федерації з метою розвитку загального соціального і економічного простору". Діюча на той момент абхазька влада зустріла пропозиції Кремля без ентузіазму. Тоді в республіці почалися акції протесту, — формально з абсолютно іншого приводу, — в яких брали найактивнішу участь абхази, які воювали на боці "ДНР"/"ЛНР". В результаті (незговірливість) керівництво Абхазії пішло у відставку, відбулися вибори, і до влади прийшли інші люди.

Зараз пакет "гармонізуючих" законів знаходиться на розгляді в парламенті. Хоча документи не є публічними, завдяки абхазьким Telegram-каналам і Радіо "Свобода" стали відомі ключові точки "гармонізації".

Перший пункт — приватизація енергетичної системи Абхазії (зрозуміло, що російськими інвесторами). У документах звучить як "залучення іноземних інвестицій в модернізацію абхазької електроенергетичної системи".

Другий пункт — "про розробку законодавства по цивільному обороту нерухомості". Якщо говорити без евфемізмів, то це ніщо інше, як дозвіл на купівлю квартир, будинків, земельних ділянок громадянами РФ — в даний час в Абхазії заборонено продаж нерухомості іноземцям, щоб уникнути скупки "всієї Абхазії" російськими олігархами. Як заявив нещодавно депутат Держдуми РФ Костянтин Затулін, "абхази бояться, що якщо вони підуть по шляху залучення інвестицій, продажу землі та нерухомості, то одного разу прокинуться в країні, в якій їм нічого не належить". "Не за те ми воювали", — обурюються учасники війни з Грузією. Але коли шанованими людьми в республіці є бойовики з "ДНР" і "ЛНР", які не бачать нічого незвичайного або страшного в тому, щоб навколо були одні росіяни і все російське, у РФ є шанс змінити ситуацію.

Третій пункт, який стосується приведення абхазького законодавства у відповідність до законодавства РФ, присвячений діяльності "некомерційних організацій і іноземних агентів". Мова в ньому йде про впровадження в Абхазії російської практики гонінь на міжнародні громадські організації, на місцеві громадські організації, які отримують іноземні гранти, на співробітників іноземних засобів масової інформації та місцеві ЗМІ, які мають справу з грантами. Як це не дивно, але сфера НГО та медіа в Абхазії більш відкрита для співпраці з західними фондами, ніж прийнято в сьогоднішній Росії. Тепер цій вольниці прийде кінець. Москва більше не хоче бачити "грантоїдів" і "ворожих шпигунів" на де-факто підконтрольній їй території. Росії не потрібні "конкуренти", які можуть без її відома і контролю реалізовувати якісь гуманітарні проєкти в Абхазії в обхід організованих РФ програм.

Після проведення "гармонізації" інтеграція Абхазії в РФ поглибиться, розшириться і прискориться. І буде закономірно, якщо на якомусь етапі плану "Б" фактичне поглинання стане настільки глибоким, що згода на остаточне приєднання до Російської Федерації, конфедерації або що там придумають в Кремлі, може стати простою і непомітною формальністю.

    Реклама на dsnews.ua