• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Двоє в комі, не рахуючи собак. Що спільного між Навальним і Кім Чен Ином

Рівень інформаційного шуму досяг критичної величини. Доступність інформації породила феномен попиту на всезнання, який на практиці означає негайне заповнення інформаційних пустот відвертими фейками

Рівень інформаційного шуму досяг критичної величини
Рівень інформаційного шуму досяг критичної величини
Реклама на dsnews.ua

Координатор групи Держдуми РФ зі взаємодії з КНДР Казбек Тайсан спростував інформацію про те, що Кім Чен Ин вже кілька місяців залишається в комі. Втім, ніхто і не сумнівався, що це не так, оскільки північнокорейський диктатор час від часу все ж з'являється на публіці: то на засіданні Політбюро ЦК Робочої партії Кореї (7 червня), то на перерізанні стрічки на відкритті Сунчхонское заводу добрив (2 травня ) — благо в КНДР завжди щось відкривають — а потім знову зникає з поля зору. Поточне управління здійснює його молодша сестра Кім Е Чжон.

Де знаходиться Ин в перервах між своїми появами — ось питання. Помирає він, щоб потім воскреснути? Впадає чи в кому? Або просто усамітнюється від обридлих йому людей, ласкаво погладжуючи червону кнопку пуску ракет? Мило проводить час, щоб нагрузити сестру як молодшу? Ми цього не знаємо. Але існує попит на інформацію про Ина, який негайно задовольняється. Ин, виявляється, невпинно думає над тим, яке ще добро можна заподіяти північним корейцям, і, ось, додумався: відтепер їм заборонено тримати домашніх собак, бо звичка ця — буржуазна. Новина виявилася фейком, запущеним ультраконсервативною південнокорейською газетою "Чосун Ільбо", підхопленим британським таблоїдом Daily Mail, і широко розійшлася по західному світові. Хоча неважко було б і здогадатися, що ніхто північнокорейцям тримати собак ніколи і не дозволяв, а отже і забороняти їм нічого.

Інший іменитий коматозник, Олексій Навальний, отруєний чи то тому, що навіть кишенькова опозиція, за прикладом Білорусі, визнана в Росії зайвою, чи то кураторами з ФСБ — для очищення від підозр у співпраці з ФСБ, чи то просто тому, що шкода було виливати хорошу отруту, перебуває в такій же невизначеності. США вже попередили Росію про жорсткі санкції, "якщо підтвердиться версія про причетність російської влади до отруєння Олексія Навального", — але як вона повинна підтвердитися? Що ще має виявитися? Візитка Путіна? А якщо у нього немає візитки — взагалі немає? І це взагалі не Путін? А хто тоді? Та хто завгодно, хоч Кім Чен Ин, який побажав піти в чергову коматозну подорож в компанії російського опозиціонера (ну, нудно йому одному) і надіслав Навальному жменю занадто токсичних добрив з нововідкритого Сунчхонского заводу. І поки ми зараз тут винаходимо версії — вони там, удвох, обговорюють наші новини.

Скажете — маячня? Да ладно! Ви промову президента на День Незалежності слухали? Концерт на честь нього ж (Дня Незалежності, а не президента, хоча, втім, ось саме тут я до кінця не впевнений) — дивилися? Ну ось. Що "ну ось"? Так ось же — поєднання непоєднуваного в одному тексті, відео, публічної акції — стає здоровою нормою. Новини з Білорусі ще подивіться, з мітингами за Лукашенко, мало-помалу таким стають з пасивних агресивними, і з закликами тих, хто нібито виступає проти нього, до виключно мирних протестів на тлі прямого терору влади. І нас намагаються переконати, що це нормально. Або ось ще новини з США подивіться, де білий колір шкіри намагаються виставити синонімом первородного гріха.

Чи буде Навальний час від часу ненадовго виходити з коми для чергової заяви і, можливо, зустрічі з активом своїх прихильників? Не знаю. Подивимося ближче до Єдиного дня голосування в Росії, 13 вересня. Ні, це не Юріїв день. Так, я сам від цього в шоці. До речі, Навальний цілком може і не виходити з коми, а, наприклад, спілкуватися через свого прес-секретаря Кіру Ярмиш. Яка буде на деякий час впадати в кому, спілкуватися з шефом в тонкому світі і повертатися, щоб передати нам його думки і вказівки. Сподіваюся, Ин не буде проти, що його компаньйона раз у раз відволікають. Втім, думку Кіма при необхідності можна дізнатися, ввівши в кому Казбека Тайсаева. Біда тільки в тому, що він, як і будь-який російський депутат, апріорі безперервно бреше, і вірити йому не можна. Це стосується і спростування, з якого ми почали розмову. Так, до речі, у кого там дача на озері Комо? У Володимира Соловйова? Збіг? Не думаю! І вам не раджу.

Що у нас ще в новинах? Грета Тунберг вирішила повернутися в школу і довчитися? Чесно кажучи, ось в це я не вірю. Це, безперечно, перебір. Грете, з її Нобелівською премією, пора самої викладати, і неважливо що — що-небудь. Коли і кого хвилювало, яку пургу несе з трибуни і викладає письмово нобелівський лауреат, якщо тільки він не проти BLM, ЛГБТ, БДСМ і ЛДНР, хоча щодо останніх двох — це не точно. Якщо ж Грета все ж повернулася в школу, і це підтвердиться, то до її повернення потрібно уважно придивитися. У наявності новий тренд, наслідки якого можуть бути воістину революційними — чи бачили ви таке?

Все це, разом узяте, вже давно ніякий не постмодерн. Це можна назвати хіба що гіпереклектіческім екзистенціалізмом. Смисли вислизають від нас, як в бреду, і ті, хто перебуває в комі, в порівнянні з нами виглядають спокійними і розсудливими людьми, які зробили найбільший розумний вибір в ситуації, що склалася. Втім, я завжди був високої думки про практичність клану Кимів, так само як і Навального, який на них чимось невловимо схожий, і ось, ця подібність нарешті проявилося.

Реклама на dsnews.ua

Проте, смисли, навіть стали хиткими і майже невловимими, не зникли зовсім. Навпаки, вони є, і навіть здобули велику вагомість, в значній мірі втративши грубу прив'язку до оффлайновой реальності. Їх треба просто побачити, розгледівши під шаром непотрібних деталей. Для цього нам доведеться змінити сам підхід до сприйняття новин, переставши розглядати окремо взяту інформацію як щось значуще, і шукати відповіді на запитання "правда це чи фейк?". Успіху в наш час можна досягти, тільки оперуючи масивами новинних даних, об'єднаних загальною тенденцією або ідеєю, і ставлячи собі питання не про те, правдиві чи ні факти, викладені в кожній окремій новини, а про те, чому і яким чином ідеї і смисли, що випливають із суми цих новин, зуміли пробитися через інформаційний шум, і хто саме приклав до цього руку. Чи був він при цьому в комі, або в тому, що прийнято називати "здоровим глуздом" (незрозуміло, до речі, чому), не має жодного значення.

    Реклама на dsnews.ua