• USD 28.3
  • EUR 34.4
  • GBP 38.1
Спецпроєкти

Як Європарламент фінансував неонацистські ЗМІ

Європарламентарій з Німеччини фінансував інформаційні ресурси, що прославляли нацизм

Жертви концтабору Бухенвальд, Німеччина, квітень 1945
Жертви концтабору Бухенвальд, Німеччина, квітень 1945 / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Журналіст EUobserver Микола Нельсен у ході свого розслідування встановив, що Брюссель, по суті, допомагав неонацистам у справі заперечення Голокосту і пропаганді своїх ідей.

Кошти Європейського парламенту йшли на пропаганду особам, які заперечують Голокост, в інформаційних бюлетенях, що видаються німецьким неонацистом, який знаходиться у вʼязниці за злочини, вчинені на грунті ненависті.

W+B Medien Nordland Verlag, невелика фірма, що займається доставкою, якою керує неонацист Торстен Хайзе, в 2018 р. з коштів Європейського парламенту отримала близько 35 тис. євро.

Кримінальне досьє Хайзе містить замах на вбивство ліванського біженця, поява у військовій формі на марші памʼяті Рудольфа Гесса, поширення компакт-дисків з метою розпалювання ненависті до меншин і насильницькі напади. Він відомий тим, що організовував неонацистські концерти і заснував звукозаписний лейбл, який поширює цю ж музику, в своєму будинку в Тюрингії — землі, розташованій у центрі Німеччини, де місцеві жителі недавно обрали фашиста главою міської ради.

Гроші передавав німецький депутат Удо Фогт, коли він ще був депутатом Європарламенту від ультранаціоналістичної Націонал-демократичної партії Німеччини (NPD).

EUobserver у рамках законодавства про свободу інформації придбав шість інформаційних бюлетенів, виданих Хайзе для Фогта.

Запит був направлений після того, як чиновник Європарламенту, який відповідає за так званих "позафракційних" депутатів Європарламенту, відмовився розкрити, як і ким були витрачені гроші.

Реклама на dsnews.ua

Інформаційні бюлетені виходили під назвою "Нація в Європі" і матеріали в основному писали люди, що прославляють нацистський режим і заперечують Голокост. Там також публікувалися короткі статті Фогта.

Деякі з авторів супроводжували Фогта у ролі "журналістів" у ході його депутатських поїздок в Азербайджан, Ліван, Румунію, Сербію і Сирію.

Серед найбільш відомих авторів був Карл Ріхтер, член парламенту Саксонії від НДПН, який присвятив один інформаційний бюлетень Урсулі Хафербек, що заперечує Голокост. Хафербек, права екстремістка, афільована з НДПН, стверджує, що вбивство мільйонів євреїв — це історична вигадка і брехня. З 2016 р. восьмидесятилітня Хафербек була засуджена до 2,5 років тюремного увʼязнення за заперечення Голокосту — це злочин у Німеччині. Цей вирок доповнив ще один — 11 місяців увʼязнення за розпалювання ненависті.

Після цього її обличчя зʼявилося на обкладинці одного з бюлетенів, який виходив на гроші ЄС, як і заголовок великими літерами, що вимагає її негайного звільнення. Це є порушенням правил Європейського парламенту, згідно з якими на титульних аркушах повинно вказуватися імʼя причетного до публікації депутата Європарламенту. "І імʼя, і статус [депутата Європарламенту] повинні бути помітні і повинні бути розміщені на титульній сторінці будь-якої публікації або інформаційного матеріалу", — говорять правила.

І хоча на обкладинці є імʼя Фогта, але ніде не вказано, що він є депутатом Європарламенту. На обкладинці також не вказано, що він "позафракційний член Європарламенту", хоча мало б. Імʼя Хафербек згадується в інших інформаційних бюлетенях поряд з іншими людьми, які заперечують Голокост, наприклад, Хорстом Малером, який свого часу безуспішно намагався добитися притулку в Угорщині, щоб не потрапити до вʼязниці в Німеччині.

У списку авторів також є неонацистська активістка Анжеліка Вілліг, помічник Фогта у парламенті Керстен Радзімановський і колишній лідер НДПН Уве Мінен.

Усі разом вони створювали Фогта, депутата Європарламенту від НДПН у 2014-1919 рр., образ досвідченого державного діяча, який захищав європейську ідентичність від ліберальної еліти. Вони хвалили його за підтримку азербайджанського диктатора Ільхама Алієва, премʼєр-міністра Угорщини Віктора Орбана, ядерних амбіцій Ірану, президента Росії Володимира Путіна і президента Сирії Башара аль-Асада. Вони прославляли кремлівського реакціоніста Олександра Дугіна під час так званої конференції "Новий горизонт" в Ірані, на якій, крім Фогта, також були присутні інші конспірологи. Наприклад, рабин Давид Вайс (народився на Закарпатті. — "ДС"). Там вони виступали проти Європейського Союзу, глобалізації, Ізраїлю, ліберальної демократії, імміграції та нових антисемістських змов під керівництвом Джорджа Сороса.

Нацистські вилазки Фогта в Бухенвальд (нова тенденція в Німеччині: неонацисти пробираються в концтабір і залишають у гостьовій книзі образливі записи. — "ДС") також висвітлювалися в цих інформаційних бюлетенях. А його книга була видана крайнім правим європейським політичним фондом Europa Terra Nostra, який також отримує фінансування від ЄС.

У рамках рекламної кампанії книги також була опублікована стаття про захід у "Старій садибі", розташованій від Веймара, над яким тінню висять звірства, скоєні в концтаборі Бухенвальд, всього в 8 км від його центру. Відомий як Гутманнсхаузен (Guthmannshausen), цей будинок на початку 1990-х років був проданий Хафербек.

Книжковий івент був організований у грудні 2017 р. крайнім правим екстремістом і високопоставленим членом НДПН Франком Роледером, і на ньому були присутні інші прихильники неонацизму.

У ще одній статті описується зустріч Фогта з архієпископом-маронітів, що відбулася рано вранці в придорожньому кафе в Лівані, де він вручив йому підписаний екземпляр своєї книги.

Автори також детально розповіли про його поїздку до Сирії в складі делегації на чолі з Роберто Фіоре, лідером італійської партії Forza Nuova. У делегацію також увійшли бельгійський націоналіст Ерве Ван Латем, лідер словацьких неонацистів Маріан Котлеба і прихильник Хорватської національної демократичної партії Желько Гласновіч. У Дамаску вони зустрілися з муфтієм Ахмадом Бадреддін Хасуна і високопоставленими чиновниками уряду. Потім їх на російському Як-40 перевезли в Алеппо, де вони поспілкувалися з представниками режиму і "непогано пообідали".

"Літак викотився до входу в будівлю для зустрічей, де ми [змогли] випити прохолодні напої", — йдеться в статті.

Депутати Європарламенту можуть використовувати гроші для фінансування "політичної та інформаційної діяльності" в рамках статті бюджету Європейського парламенту.

Однак для отримання коштів в законодавстві прописані певні умови. Гроші не можуть використовуватися для проведення кампаній або для фінансування політичних партій на національному рівні.

Ще одним відомим депутатом Європарламенту, який використовував кошти ЄП для публікації інформаційних бюлетенів, є колишній угорський депутат Європарламенту і, можливо, російський шпигун Бела Ковач.

Ковач передав будапештській компанії MN Print KFT 25 тис. євро на друк двох 16-сторінкових інформаційних бюлетенів, які також є в розпорядженні EUobserver.

    Реклама на dsnews.ua