• USD 27.7
  • EUR 32.9
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

EUobserver: Як Китай і Росія ловлять єврочиновників "на мед"

Холодна війна пройшла, почалася нова. І Росія та інші країни як і раніше використовують жінок, щоб вивідати секретні дані
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Автор EUobserver Ендрю Реттман в своїй новій статті про діяльність іноземних спецслужб в Євросоюзі порушив тему використання противником жінок у своїх шпигунських іграх.

"Тобі не можна спати з ким попало під час відряджень" - має стати "11-й заповіддю" для дипломатів ЄС, оскільки шпигуни продовжують сьогодні як і під час "холодної війни" використовувати "солодку пастку".

Автором "заповідей" є колишній офіцер контррозвідки з країни-члена ЄС, який раніше працював в Брюсселі і, за його словами, чоловіки у своїх закордонних поїздках піддаються найбільшому ризику.

Термін "солодка пастка" (або "ловити на мед") стала популярною завдяки письменникам епохи холодної війни, які писали про російських агентів, соблазнявших і шантажировавших чоловіків з країн Заходу.

Однак, за словами двох колишніх офіцерів контррозвідки і одного діючого співробітника, які працювали в столиці ЄС і з якими поспілкувався EUobserver, секс як і раніше використовується для крадіжки секретів у нинішніх "холодних війнах".

А доповіді бельгійської розвідки, з якими ознайомилося видання, підтвердили обґрунтованість їх слів.

Як повідомив один з джерел в контррозвідці, останнім часом фіксуються "реальні приклади таких випадків і методів впливу" з використанням "солодкої пастки" з метою отримати контроль над чиновниками з ЄС.

Реклама на dsnews.ua

"Але ви повинні розуміти, що мова йде не про секс як такий. Мова про будь уразливості, яку може виявити і використовувати іноземна спецслужба ... будь то секс, алкоголь, азартні ігри або будь-яка інша "ненормальність", - додав він.

За словами другого офіцера контррозвідки, що спеціалізується на Росії, після холодної війни вдачі дещо змінилися.

"Сьогодні, якщо ви [політик, наприклад] бісексуал або гомосексуаліст, упередження проти вас не таке, яким було 40 років тому. Це навіть може бути перевагою", - сказав він.

"Але "солодка пастка" як і раніше використовується досить часто", - додав він.

"Я також знаю про деяких випадках, що сталися не так давно, і які далеко не такі романтичні, як у "Червоному вороб'ї", - сказав він, маючи на увазі, що недавно вийшов в американський прокат фільм про радянських шпигунів.

Так, один державний службовець з країни ЄС, який працює у сфері забезпечення безпеки паспортних даних, поїхав на цифрову конференцію, що проходила в іншому місті.

Там його спокусила жінка, яка видала себе за колегу-делегата.

Однак після сексу в його готельному номері вона вибігла в коридор, кричачи, що її зґвалтували.

На місце події оперативно прибули співробітники поліції і розвідки країни, де проходив захід, і чиновник в той же день в обмін на мовчання погодився зрадити батьківщину.

Як зазначило джерело, розповів про ці події, реальне життя значно менш романтична, ніж у кіно, оскільки в даному конкретному випадку пастку для мешканця західної країни розставили не голлівудські лякала зразок Росії чи Китаю, а агенти одного з союзників по НАТО, які підловили представника іншої країни-члена НАТО, оскільки хотіли дістати порожні бланки паспортів для своїх шпигунських ігор.

Ще гірше те, що жінка-агент у тому разі навмисно відмовилася використовувати презерватив.

І такі "пастки" із зґвалтуваннями ще найстрашніше.

За словами одного з колишніх контррозвідників, відомості про секс з неповнолітніми були "найпотужнішим типом компромату", які розвідслужба ворожої країни могла тільки побажати.

Втім, за винятком крайніх випадків, чиновники-розпусники з ЄС або НАТО ризикують опинитися в ліжку як під час закордонних візитів, так і вдома.

За деякими з "симпатичних молодих жінок на високих підборах", які запаморочили голови чиновниками ЄС на площі Люксембург, поряд з Європейським парламентом у Брюсселі, стояли "розвідувальні [шпигунські] служби", сказав EUobserver один з колишніх контррозвідників із західної країни.

"Це навіть в повітрі відчувається", - сказав він, грунтуючись на більш ніж 10-річний досвід спостережень.

Відомства ЄС з року в рік попереджають своїх співробітників про цю загрозу.

"Цієї [пасткою] може бути симпатична студентка з довгими ногами і світлим волоссям", - говорила представник Європейської комісії ще у 2009 р.

У повідомленні Комісії для внутрішнього користування, опублікованому в минулому році, зазначається, що чиновникам ЄС слід уникати відвідин певних ресторанів і кафе біля штаб-квартири Комісії за наявності загрози безпеки.

Служба державної безпеки Бельгії (Veiligheid van de Staat (VSSE), якій доручено захищати чиновників ЄС і НАТО, які проживають в цій країні, відмовилася надати коментарі.

Однак згідно з деякими її внутрішніми документами, з якими ознайомився EUobserver, відділ контррозвідки постійно збирав дані про потенційних секс-диверсантів з Китаю і Росії.

"Наприклад, у випадку "г-" на купівлю "будинку задоволень" в Валлонською Брабанті був виділений бюджет в 1-2 млн євро", - розповів, згідно з доповіддю VSSE, один з офіцерів контррозвідки Бельгії під час зустрічі 28 березня 2017 р.

Чи був бізнесменом, якого підозрювали у зв'язках з розвідслужбою Китаю - Міністерством державної безпеки (МДБ).

"Будинок задоволень" на папері належав китайській логістичної компанії, яка також хотіла побудувати бізнес-центр в аеропорту в бельгійському місті Льєж, недалеко від бельгійського регіону Валлонський Брабант.

Планувалося, що бордель МДБ буде працювати в тихому, провінційному містечку в півгодини їзди на машині від Брюсселя.

Ймовірно, він так і не був побудований, тому що конкурент з Китаю залишив фірму Чи без контракту на аеропорт у Льєжі.

Китай і Росія заперечує проведення будь-яких незаконних операцій в Європі.

Однак в інших документах бельгійської спецслужби містяться і інші квазі - вуайристические спостереження контррозвідки.

"На загальну думку, він часто відвідує оргії і вечірки свінгерів", - йдеться в документі VSSE за 2015 р., в якому йде мова про бельгійському дворянина, любившем розважати західних дипломатів, а також ймовірних китайських і російських шпигунів у своєму замку.

[У нього] дуже багата сексуальна життя, про яку його дружина, від якої він залежить у фінансовому плані, не знає", - йдеться в іншому документі VSSE за 2014 р., в якому йдеться про потенційного російському крота в бельгійській розвідці.

"Загроза розкриття таємниці його любовних походеньок його дружині стане вельми ефективним інструментом тиску", - констатують в спецслужбі.

Крім того, військовослужбовці з ЄС у ході своїх зарубіжних місій також піддають себе ризику зіткнутися з "тиском", порушивши так звану "11-ту заповідь" контррозвідки.

"Нічого, крім грошей і сексу, його не цікавило... [і] молода дівчина з сім'ї головнокомандувача конголезької армії завагітніла від нього", - пише VSSE в ще одному своєму доповіді за 2014 р. В ньому йдеться про полковника з держави-члена ЄС в місії ЄС з підтримки миру в Африці.

Справжня любов теж таїть небезпеки.

Як повідомляє французький новинний сайт B2Pro, Герхард Сабатил, колишній посол ЄС, нещодавно звинувачений Німеччиною у шпигунстві на користь Китаю, наприклад, закохався в китаянку в Південній Кореї, яка запудрила йому мізки.

В іншому випадку китаянка, підозрювана VSSE у шпигунстві з метою отримання наукових даних у бельгійському університеті, була одружена з бельгійським бізнесменом, що було її прикриттям.

Це були "класичні, довгострокові операції", які "вимагали величезних, тривалих зусиль, людських і технічних ресурсів", сказав один з джерел Видання.

Їх також "набагато складніше виявити", додав він.

Однак у той же час, за словами іншого джерела, таку любов можна використовувати в мирних цілях.

"Уявіть, що в одному з наших портів є судноплавна компанія, і ми вважаємо, що вона переправляє технології в Іран в обхід заборони. Про що можу знати, нехай троє або п'ятеро представників керівництва, але і їх буде складно завербувати в якості інформаторів", - розповідає колишній співробітник контррозвідки.

"Отже, перше, що я б зробив, це зайшов би в інтернет і отримав би дані про їх секретарів. Якщо я побачу в Facebook, що один з них закоханий в симпатичного хлопчика, який є при цьому нелегальним іммігрантом, якого ми могли б депортувати, я вступаю в гру", - додав він.

Проституція і "будинку задоволень", як і передбачуваний китайський проект, є законними в Бельгії, але як би те ні було у цієї сфери є і темна сторона, тому що деякі жінки стають жертвами східноєвропейських угруповань, які займаються торгівлею людьми.

Між тим, якщо всі історії про "солодкої пастці" і з "Червоного горобця", в яких фігурують часто літні чоловіки і молоді жінки, звучать по-сексистски, то воно так і є насправді.

З одного боку, деякі чоловіки просто виглядають дуже нерозумно.

"Один був бізнесменом певного віку, та був далеко не Бред Пітт", - розповів EUobserver один з джерел, який допитував горезвісного бізнесмена.

"І його було неможливо переконати в тому, що ця пустушка, яка водила його за ніс, не піддався її чарам, а працювала на службу супротивника", - сказав джерело.

А з іншого боку, за цим історіям ми бачимо, що більшість високих посад у Європі, особливо в сфері безпеки, як і раніше займають чоловіки.

"Я не знаю, чому чоловіки слабкіше", - сказала виданню жінка-дипломат з ЄС, що працює з секретними даними.

"Може бути, статистично, це [те, що чоловіки частіше потрапляють в "солодку пастку"] відбувається просто тому, що молоді жінки насправді обробляють чоловіків відразу з декількох сторін", - сказала вона.

"Частково це пов'язано з характером чоловіка і його недоліками, але почасти тому, що гендерний баланс на керівних посадах так і досягнуть", - зазначив один з колишніх контррозвідників.

"Мені не зустрічалися наукові докази того, що жінки непідвладні [спокусі]", - пожартував він.

За його словами, немає простої відповіді на питання, що може мотивувати жінку пожертвувати своїм особистим життям заради своєї країни, як, наприклад, в "довгострокових" шлюбних операціях.

"У кожного чоловіка або жінки є свої особисті причини", - додав він.

Однак і жінок, яких роботодавці (переважно) чоловіки визнали привабливими, спецслужби наймають у тому числі й тому, що це допомагає отримувати відомості про цих чоловіках і без заманювання в "солодку пастку".

"Майже всі жінки в нашій службі симпатичні і сексуальні. Але якщо ваш інформатор вирішить, що секс входить в пакет [є винагородою], коли це не так, то це може стати проблемою", - розповів один з джерел в європейській розвідці.

І, розповідаючи про колишньої колезі-жінці, своїми кількома зауваженнями співрозмовник-чоловік змалював історію однієї жінки, яка звільнилася, оскільки "перегоріла" з-за всього цього, включаючи ставлення до неї деяких колег.

"Вона була дуже красива, але багато курила, занадто багато", - сказав джерело.

Ця жінка відмовилася надати коментарі.

    Реклама на dsnews.ua