• USD 26.7
  • EUR 31.3
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

За двома зайцями. Як Польща за один день розлютила США і Ізраїль

Правляча партія проштовхнула в польському парламенті відразу два скандальних закону

Польща заподіяла нову шкоду власному міжнародному іміджу
Польща заподіяла нову шкоду власному міжнародному іміджу / Нова Польща
Реклама на dsnews.ua

Журналіст EUobserver Ендрю Реттман пише про нову кризу у відносинах між польською "Правом і справедливістю" і союзниками Варшави.

Польща заподіяла нову шкоду власному міжнародному іміджу, проголосувавши за ліквідацію американської медіакомпанії і за блокування реституції власності тим, що пережили Голокост.

"Великі комерційні інвестиції США в Польщі забезпечують наше спільне процвітання і зміцнюють нашу колективну безпеку. Цей законопроект загрожує свободі ЗМІ та може нашкодити інвестиційному клімату в Польщі", — заявив в середу, 13 серпня, держсекретар США Ентоні Блінкен, коментуючи прийнятий Польщею закон про ЗМІ .

Він також висловив "глибоку заклопотаність" рішенням, що стосується Голокосту, і закликав президента Польщі Анджея Дуду "не підписувати цей законопроект", що є досить серйозним докором на адресу Польщі з боку її головного союзника в сфері безпеки.

"Я засуджую прийнятий сьогодні в польському парламенті закон, який завдає шкоди як пам'яті про Голокост, так і правам його жертв", — заявив міністр закордонних справ Ізраїлю Яір Лапід.

Закон про ЗМІ був прийнятий в середу 228 голосами проти 216.

Правляча партія "Право і справедливість" (PiS) змогла взяти верх, переманивши депутатів з партій подрібніше, незважаючи на те, що днем ​​раніше позбулася коаліційної більшості.

Реклама на dsnews.ua

І перемогу свою вона забезпечила фарсом — коли депутати спершу відклали голосування по закону про ЗМІ, а потім спікер парламенту Ельжбета Вітьок (PiS) скасувала відстрочку.

За словами Бориса Будки, депутата від опозиційної партії "Громадянська платформа", рішення Вітьок було "абсолютно незаконним".

Закон про ЗМІ змусить американську компанію Discovery відмовитися від контролю над TVN — найбільшою незалежною мовною компанією Польщі.

PiS заявляє, що закон розроблений, щоб не допустити приходу в медіа-сектор Польщі потенційно ворожих іноземних інвесторів з Китаю і Росії.

"У нас є право регулювати бізнес-питання так, як вважатиме за потрібне польський парламент", — заявив представник PiS Пьєтр Мюллер.

Однак критики закону вважають його ударом по вільній пресі після того, як PiS вже провела атаку на незалежні суди, польську ЛГБТІ-меншість і ЄС.

"Цей закон явно порушує принцип свободи ЗМІ", і він "може привести нас до конфронтації зі Сполученими Штатами, які є нашим найголовнішим союзником", — сказав Ярослав Говін, колишній віце-прем'єр-міністр в уряді PiS, який був звільнений за критику законопроекту про ЗМІ.

Як заявив газеті The Guardian британський історик Тімоті Гартон-Еш, відбувається "демонтаж демократії в державі — члені ЄС".

"Наслідки повинн ... глибоко турбувати будь-яку компанію, що інвестують в Польщу", — йдеться в заяві Discovery.

Грабіж серед білого дня?

Тим часом закон проти реституції, прийнятий також в середу, вводить 30-річний мораторій на майнові претензії, заморожуючи справи часів Другої світової війни, а також розслідування злочинів польської комуністичної епохи.

Спікер Кнесету Мікі Леві назвав це "грабунком серед білого дня, що оскверняє пам'ять про Голокост". Він також передумав відновлювати роботу ізраїльсько-польської парламентської групи дружби.

"Рішення Польщі прийняти цей аморальний закон шкодить дружбі і двостороннім відносинам між Ізраїлем і Польщею", — сказав Леві.

І це "однаково несправедливо як по відношенню до євреїв, так і по відношенню до неєвреїв", — вважає Гідеон Тейлор, голова Всесвітньої єврейської реституційної організації.

На думку Радослава Сікорського, члена Європарламенту і колишнього міністра закордонних справ, PiS перетворює Польщу в "антизахідну диктатуру".

Але той факт, що PiS втратила свою парламентську більшість через виключення Говіно і його партії з коаліції, на думку лідера польської опозиції і екс-прем'єра Дональда Туска означає, що її дні при владі можуть бути полічені.

"Парламентська більшість [PiS], склеєна брудом корупції і шантажу, руйнується на наших очах. Це триватиме ще деякий час, але керувати вона вже не зможе", — додав він.

    Реклама на dsnews.ua