• USD 27.3
  • EUR 32.6
  • GBP 38.2
Спецпроєкти

EUobserver: Як російська мафія відмиває гроші в Бельгії та Латвії

Латвія і Бельгія наклали арешт на активи осіб, пов'язаних з російською мафією, які відмивали в Європі гроші, вкрадені у Hermitage Capital

У Бельгії та Латвії росіян звинуватили у відмиванні грошей
У Бельгії та Латвії росіян звинуватили у відмиванні грошей / Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Журналіст EUobserver Ендрю Реттман опублікував розслідування, яке проливає ще більше світла на махінації російських мафіозі в Європі, що стояли за вбивством Сергія Магнітського.

Бельгійські і латвійські влади наклали арешт на активи росіян у рамках кейса про відмивання грошей, що став причиною вбивства Сергія Магнітського.

Слідчий суддя з Бельгії Бруно де Хаус заарештував близько $400 тис. євро доходів від продажу квартири в бельгійському місті Антверпен.

Він також звинуватив у відмиванні грошей двох росіян — Сергія Медведєва і Ірину Тьоркіну.

Таке рішення де Хаус прийняв ще в минулому році.

Однак його розслідування як і раніше конфіденційне, і британський хедж-фонд Hermitage Capital (Лондон), чиї кошти і були привласнені, дізнався про це лише минулого тижня.

"Hermitage підтверджує, що бельгійська влада конфіскувала прибуток від продажу власності в Антверпені, придбаної російською подружньою парою [Медведєвим і Тьоркіною]", — сказав в коментарі EUobserver представник Hermitage.

Реклама на dsnews.ua

"Невідомо, де зараз знаходяться росіяни", — додав Карел Де Містер, юрист, який діє в інтересах Hermitage від імені бельгійської юридичної фірми Van Cauter Advocaten.

"Ми попросили суддю провести додаткове розслідування. Якщо в Бельгії виявлять додаткові доходи від відмивання грошей, ми, звичайно, також попросимо їх заарештувати", — сказав Де Містер.

Йдеться про шикарний дуплекс на вулиці Чорних сестер у старому місті Антверпена.

Росіяни купили його в 2008 р. і продали з хорошим прибутком у 2019 р.

Але, за даними Hermitage, ці гроші були лише частиною 4 млн євро, відмитих соратниками російських чиновників і мафіозі в банках Бельгії.

І це також лише частина тих 200 млн євро, які були відмиті в багатьох інших країнах ЄС після того, як злочинне угруповання вкрало їх у Hermitage в Росії і вбила юриста цієї фірми Магнітського, коли він заявив про це.

Після чого компанія Hermitage в 2018 р. спровокувала найбільший скандал з відмиванням грошей в історії ЄС — це справа Danske Bank, і мова про суму в 200 млрд євро.

ЄС і США тоді ввели серйозні санкції щодо порушників прав людини в рамках Акту Магнітського.

За минулі роки влада Естонії, Франції, Нідерландів, Швейцарії і США також конфіскували активи на суму понад 40 млн євро.

Квартира в Ризі

Латвія, як і Бельгія, приєдналася до них на минулому тижні, коли влада конфіскувала квартиру вартістю 230 тис. євро в модному районі Риги.

"Нерухомість була конфіскована, оскільки з'ясувалося, що вона була придбана за гроші, пов'язані зі справою Магнітського", — сказав EUobserver начальник відділу економічних злочинів поліції Латвії Петерис Бауска.

"Нерухомість придбав громадянин Російської Федерації в обмін на тимчасову посвідку на проживання", — пояснив Бауска.

Дії росіян у Латвії схожі з їх діями в Бельгії: використання невідомих людей для покупки цілком звичайних речей.

В обох випадках вкрадені кошти надходили через банки на Кіпрі, в Естонії і Латвії від фірм-прокладок.

"Гроші на покупку нерухомості [в Ризі] надійшли з кіпрської компанії-прокладки, підконтрольної Дмитру Клюєву — росіянину, пов'язаному з організованим злочинним угрупованням", — повідомив Бауска.

На розслідування відмивання грошей можуть піти роки зважаючи на складність схем.

"Грошовий потік на рахунках офшорних компаній був досить інтенсивним і перетинався з іншими коштами, щоб його було складніше відстежувати", — зазначив Бауска.

"Це "пральня", в якій беруть участь сотні компаній, гроші з рахунків яких надходили як мінімум у шість латвійських банків", — додав він.

Але розгляд справи Магнітського затягується ще і з тієї причини, що далеко не всі беруть участь в цьому процесі.

За словами Бауски, в операції латвійської поліції взяли участь "лише близько 10 іноземних правоохоронних органів".

Кіпр

І він не сказав, чи надавав Кіпр допомогу Латвії.

При цьому Кіпр, де Клюєв, передбачуваний глава російської мафії, володів власністю і банківськими рахунками, не вводив ніяких арештів і не висував жодних звинувачень.

У той же час Росія натиснула на Кіпр, домагаючись від нього припинення контактів з адвокатами Hermitage в Нікосії.

А також намагалася дезінформувати влади ЄС. Наприклад, стверджувала, що власник Hermitage Білл Браудер був американським шпигуном, який сам убив Магнітського, намагаючись завдати шкоди репутації Росії.

"Поки [на Кіпрі] нікому не були пред'явлені звинувачення і ніякі активи заморожені теж не були", — сказав Браудер у коментарі EUobserver.

"Єдине, що зараз відбувається на Кіпрі, — це те, що тамтешня влада намагається співпрацювати з російською прокуратурою за сфабрикованої росіянами проти мене справи", — додав він.

За словами офіцера латвійської поліції Бауски, в ході розслідування не було помічено "ніякого тиску [на Латвію] з боку Російської Федерації".

"Утім, були деякі проблеми з виконанням ВПД [запиту про взаємну правову допомогу], а саме з тим, що російська сторона свої суб'єктивні факти та інформацію", — підкреслив він.

"Безстроковий" злочин

І все це в сукупності стало причиною того, що левова частка вкрадених 200 млн євро все ще перебувають у фінансовій системі ЄС.

Група Клюєва купила квартиру в Антверпені за 260 тис. євро в 2008 р. і продала її більш ніж за 400 тис. євро приблизно 10 років тому.

І саме тому, відповідно до бельгійського законодавства, відмивання грошей вважається "безстроковим злочином" — злочином без терміну давності.

"Гроші переходять з рук у руки, купуються все більше речей, а з кожною наступною транзакцією відбувається новий злочин", — зазначив у коментарі EUobserver представник бельгійського підрозділу по боротьбі з фінансовими злочинами (CTIF-CFI).

    Реклама на dsnews.ua