• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Зручно і прибутково. Чому агентуру ГРУ так привільно в країнах ЄС

Немає потреби щоразу доводити ключову роль Росії в системі міжнародного тероризму. Доказів достатньо - зупинка за волею до дії
Німецькі криміналісти працюють на місці вбивства Хангошвили
Німецькі криміналісти працюють на місці вбивства Хангошвили
Реклама на dsnews.ua

Німецькі власті прийняли рішення про вислання двох співробітників посольства Росії в зв'язку з убивством в Берліні громадянина Грузії Зелімхана Хангошвили. При цьому Генпрокуратура ФРН визнала, що не знайшла достатніх для суду доказів причетності до цього вбивства російських державних органів, а формальною причиною висилки стало лише "недостатньо активна співпраця" російської сторони, уклонявшейся від допомоги слідству. Крім того, як стверджує Spiegel, обидва висланих - офіцери російських спецслужб, які працювали під дипломатичним прикриттям.

Російський МЗС відреагував цілком традиційно, назвавши висилку "недружнім і безпідставним кроком" і пообіцявши звичайну в таких випадках відповідь - дзеркальну висилку двох німецьких дипломатів з Росії.

Все, таким чином, залишилися при своїх. На місцях висланих з ФРН російських шпигунів облаштуються нові, оскільки посади в посольстві поділені між Мзс і спецслужбами на постійній основі.

Між тим причетність російських спецслужб до вбивства Хангошвили очевидна, і росіяни навіть не прагнули її приховувати. Навпаки, вони, явно навмисно, залишили прозорі вказівки на те, що загибель Хангошвили була не випадковістю і не зведенням особистих рахунків, а стратою, організованою ГРУ, і притому максимально публічно.

Нагадаю ключові моменти цієї історії . Вбивця Хангошвили в'їхав в Німеччину по евровизе, виданої французьким консульством на ім'я Вадима Андрійовича Соколова, 49 років, родом з Іркутська, прописаного в Санкт-Петербурзі. Небиометрический паспорт "Соколова" був виписаний на вигадане ім'я, оскільки такої людини немає ні в одній базі, включаючи базу російських паспортів. Це означає, що "Соколів" або проходив кордон в особливому порядку, або на момент проходження все-таки числився в паспортної базі, а потім був вилучений звідти. Ні те, ні інше неможливе без прямої участі російських спецслужб.

Неіснуючим виявився і адресу Соколова в Санкт-Петербурзі, який він вказав, подаючи документи на візу. Виникає питання: як французьке консульство видало багаторазову візу людині з небиометрическим паспортом, отриманими за кілька днів до цього і оформленим за адресою, якого немає в природі? Якщо консульські працівники не перевіряють настільки очевидних і піддаються перевірці даних, то що вони перевіряють взагалі?

Більш того, номер та серія закордонного паспорта "Соколова" прямо вказують на паспорти, які видавалися в Москві іншим, вже засвіченим агентам ГРУ, що теж легко перевіряється за відкритими джерелами. Іншими словами, ті, хто послав "Соколова" вбивати Хангошвили, не тільки не ховалися, але хотіли однозначно показати причетність до вбивства ГРУ і при цьому були впевнені, що проблем з видачею візи у французькому консульстві у них не виникне.

Реклама на dsnews.ua

Тут виникає наступне питання: а чи пішла на співробітництво з німецькими слідчими французька сторона? І якщо так, той як вона пояснила видачу візи "Соколов"?

Іншими словами, ситуація складніша, ніж здається на перший погляд. Якщо причетність російських спецслужб до вбивства Хангошвили очевидна, то не менш очевидно і співучасть в його організації французької сторони - про що, втім, європейські ЗМІ вважали за краще промовчати.

Копнувши трохи глибше, ми побачимо, що до багатопланового співробітництва з Москвою та до пов'язаних з цим співробітництвом широким компромісів вже сьогодні готові всі країни ЄС, за винятком хіба що Польщі та Естонії. Навіть Литва і Латвія, хоча і з побоюванням, розмивають позиції. Литва, разом з Молдовою, взагалі зіграла ключову роль в операції по висновку з Росії та легалізації на Заході декількох десятків мільярдів доларів. Але будь-яку співпрацю з Москвою рано чи пізно переростає у співучасть, а співучасть - в капітуляцію. Ця ланцюжок подій підтверджена багатьма історичними прикладами.

Однак таке співробітництво для Європи сьогодні і зручно, і прибутково, і немає ніяких ознак того, що вона відмовиться від нього, поширивши принципи колективної оборони на гібридні види агресії. А це означає, що ворогів Путіна в європейський країнах з великою легкістю вбивати і надалі.

    Реклама на dsnews.ua