• USD 28
  • EUR 33.2
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Прогнилий ядерний щит. Хто отруїв води Камчатки?

У води Авачинської бухти на Камчатці могло потрапити ракетне паливо, головним компонентом якого є отруйний гептил

Вид на Авачинську бухту біля півострова Камчатка
Вид на Авачинську бухту біля півострова Камчатка / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

З кінця вересня жителі Камчатки, зокрема, ті, хто живуть в районі Авачинської бухти, скаржаться на жахливу якість води. А заїжджі серфери почали проявляти невдоволення і того раніше — ще на початку вересня, коли після запливів на Халактирському пляжі у них з'явилися опіки рогівки, роздратування на шкірі, сильне отруєння.

На скарги ніхто з можновладців не звертав уваги. До тих пір, поки з 2 жовтня в соцмережах не почали викладати безліч фото- і відеоконтенту з пляжів, засіяних тілами мертвих мешканців моря (восьминогів, морських зірок, морських ссавців, риб, молюсків).

Цю хвилю стурбованості владі як на Камчатці, так і в Москві вже "збити" не вдалося. Довелося відправити екологів для з'ясування причин і обставин загибелі тварин.

6 жовтня стали відомі результати дослідження, попередні висновки і коментарі учасників місії. У ній були задіяні учені з КамчатНІРО і Камчатської філії Тихоокеанського інституту географії, а також співробітники Кроноцького заповідника.

Фахівці зробили занурення в районі острова Старічкова, в бухтах Тиха і Порятунку, біля гирла річки Наличево і на однойменному мисі.

По-перше, учасники експедиції звернули увагу на колір води, який "відрізняється від нормального", а також на коричневу піну і на відкладення "жовто-коричневого, зеленого кольору" на дні.

По-друге, і це ключове, науковий співробітник Кроноцького заповідника і Тихоокеанського інституту географії Іван Усатов констатував загибель 95% бентосу — організмів, що мешкають в грунті на дні.

"Збереглися окремі великі риби, креветки, краби, але в дуже невеликій кількості", — додав він.

Вчені вважають, що масштаб катастрофи буде зростати, оскільки тварини, які харчуються бентосом, залишилися без кормової бази.

Причини катастрофи на Камчатці — від водоростей до ракет

Взяті учасниками експедиції проби води вже відправлені до Владивостока — в Тихоокеанську філію ВНІРО, а також в Слідчий комітет РФ.

Всі — і дослідники, і влада — закликають не поспішати з висновками і дочекатися результатів аналізів.

Однак з огляду на резонанс владі доводиться дати населенню хоч щось — хоч пару-трійку гіпотез. Правда, екологи їх спростовують.

В якості причини екологічної катастрофи були названі... водорості.

Цю версію просувають як місцева влада в особі губернатора Камчатського краю Володимира Солодова, так і в центральна — глава Мінприроди Дмитро Кобилкін та представники РАН.

Забруднення могло бути пов'язано "з поведінкою, так скажемо, водоростей, які під час шторму винесло на берегову лінію", — заявив Солодов 5 жовтня.

Віцепрезидент РАН Андрій Адріанов згідно "киває": в тому районі спостерігається найвищий показник рівня токсинів, які виробляють водорості і які "мають нейропаралітичну дію на теплокровних тварин".

Ще одна версія, яка дуже подобається владі, пов'язана з місцевими вулканами. Мовляв, в результаті гідротермальної активності якогось вулкану міг статися викид "фенолів і нафтопродуктів", про які повідомлялося раніше.

Чоловік збирає проби води з Авачинської губи у півострова Камчатка
Чоловік збирає проби води з Авачинської губи у півострова Камчатка / Getty Images

До слова, про забруднення нафтопродуктами, які потрапили в море з деяких судів, в Росії теж говорять. Але чи не занадто активно просувають цю теорію, оскільки немає ні характерної плівки на поверхні води, ні запаху.

Сейсмічна активність в цьому плані — куди більш цікава версія. До того ж, зі слів завідувача лабораторією сейсмічної томографії Інституту нафтогазової геології і геофізики ім. А.А.Трофімука Івана Кулакова, 15 вересня стався землетрус магнітудою 6 балів.

Правда, Кулаков скептично ставиться до версії про сейсмічну активність, оскільки йому "невідомі випадки, коли викид токсичних речовин при гідротермальній активності вулкана був настільки величезний, що його вистачило б для забруднення значної площі акваторії".

Однак не можна не помітити, що поки вчені обговорюють причини екологічної катастрофи, включаючи сейсмічну активність, дуже своєчасно в тому ж районі 5 жовтня відбувається землетрус магнітудою 4,7 бала.

Тепер реальним винуватцям, в принципі, досить ще разок злити, що вони там злили раніше, і масовий мор живності можна сміливо списати на природу.

І ясна річ, це дозволить спростувати припущення про техногенний характер катастрофи.

Ця версія розділяється на дві гіпотези: або отрутохімікати, або ракетне паливо.

Справа в тому, що поблизу Халактирського пляжу, де постраждали серфери, знаходиться маса полігонів. В тому числі 40-річний полігон, де зберігається близько 100 т хімікатів і пестицидів, розташований біля підніжжя вулкана Козельський.

На думку ряду екологів і російських журналістів, зокрема з "Нової газети", хімікати, що зберігаються на полігоні, могли бути донесені до океану струмками.

Поблизу узбережжя розміщений і ряд військових полігонів. Фактично це один суцільний полігон для різних родів військ, на яких постійно проводяться різні маневри зі стрільбами. Останні навчання відбулися в середині серпня.

Є недалеко від Петропавловська-Камчатського, в Радигіно, і ракетний полігон, де, як пише "НГ", з 1998 р. зберігаються близько 300 т ракетного палива, яке так і не було утилізовано.

Біля цього полігону є сухі русла, що наповнюються під час дощів, які виходять до моря якраз у Халактирського пляжу.

Зокрема, ось що в соцмережах написав співробітник Камчатського інституту географії ДСВ РАН Володимир Бурканов: "Якщо в Радигіно зберігалися або були поховані старі запаси ракетного палива, то це вони потрапили у воду океану і від них отримали опіки серфери. Радигіно розташоване в 10 км від берега океану. Контейнери могли проржавіти, і паливо разом з атмосферними опадами потекло вниз в океан. Якщо подивитися супутникову карту цього району, то між Радигіно і берегом океану течуть струмки. Вони виходять до океану трохи на північ від місця серфінгістів. Течія в океані в цьому місці рухається з півночі на південь. Тобто прямо на місце серфінгу. В районі 9 вересня був циклон. Він приніс разом з дощовими опадами паливо в океан. Мабуть, тому вода в океані була опріснена і перші опіки були в ці дні ".

Крім того, в бухті Крашеніннікова базуються кораблі ВМФ РФ, включаючи субмарини.

І, як повідомив в Facebook керівник програм безпеки Центру глобальних досліджень "Стратегія XXI" Павло Лакійчук, під час служби якого на Камчатці в 1990-1991 рр. трапилася аналогічна екологічна катастрофа, в цій бухті дислокується 25-а дивізія атомних підводних човнів проєктів 955 ("Борей") і 667БДР ("Кальмар").

На озброєнні у 667БДР, за його словами, є різні модифікації рідиннопаливних міжконтинентальних балістичних ракет Р-29. Головним компонентом палива для них є вкрай небезпечна (першого класу небезпеки) речовина гептил (точніше, несиметричний диметилгідразин). І часом з човнів відбуваються аварійні зливи ракетного палива.

Гептил в шість разів більш токсичний за синильну кислоту, і лише росіяни використовують його в якості ракетного палива.

Чому? Відповідь ще в 2006 р. в інтерв'ю "Радіо Свобода" дав доктор хімічних наук, президент Союзу "За хімічну безпеку" Лев Федоров: "Як паливо гептил мав стратегічний характер, тому що мова йшла про таке рідке паливо, яке можна було миттєво використовувати для запуску".

Втім, деякі екологи відкидають версію з гептилом. Наприклад, глава кліматичного проєкту Greenpeace Василь Яблуков вважає малоймовірною високу концентрацію компонентів палива в воді, оскільки "гептил швидко випаровується".

Однак все той же Федоров 14 років тому говорив, що речовина, до слова, що викликає онкологічні захворювання, навпаки, розкладається далеко не відразу: земля, рослини, тварини заражаються на десятиліття, вода — на роки.

Мовчання ягнят

Зі зрозумілих причин Москва не може собі дозволити прийняти цю версію. Адже виходить, що ракети-доходяги не тільки є умовно боєздатними, а й труять росіян десятиліттями.

Та й взагалі "Центр" категорично не згоден з будь-якою техногенною причиною катастрофи в Авачинській бухті.

Однак, що цікаво, губернатор Солодов допускає, що це людина могла вбити 95% бентосу. Хоча звинувачує він все ж таки не військових, а вищезгаданий Козельський полігон отрутохімікатів.

Полігон-то парирувати не зможе. А підопічні Шойгу — так.

Нехай Солодов і намагається мінімізувати наслідки катастрофи, запевняючи, що ситуація вже стабілізується; та й боїться щось сказати проти флотських, але той факт, що він приймає ймовірність техногенної катастрофи, а міністр Кобилкін — ні, є ще однією ілюстрацією триваючого дрейфу місцевої влади в сторону від Кремля.

З іншого боку, це не означає, що Солодов готовий піти проти "Центру". Йому це без потреби, якщо не буде тиску з боку співгромадян.

До того ж катастрофу просто забалакали. Вчені, що брали участь в експедиціях, вже непрозоро натякають, що "на виявлення причин і усунення екологічних лих в деяких випадках можуть піти роки".

А тому немає причини для місцевої влади добиватися правди і сваритися з Москвою.

Все, крім активістів (та й ті затихнуть згодом), будуть мовчати і кивати на водорості/вулкани/пестициди, оскільки, якщо насправді екологічну катастрофу спровокувала отрута в паливних баках російських ракет, то це стане ще одним ударом по репутації і без того прогнилого ядерного щита імперії, яка використовує або застарілу, або технологічно недосконалу, або намальовану диво-зброю.

    Реклама на dsnews.ua