• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Пообіцяв на копійку, отримав на шекель. Як Нетаньяху влаштував майстер-клас Зеленському

Прем'єр Ізраїлю лавірує в політичному лабіринті між США, Росією і меншими силами. Але де тут інтереси України?
Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Візит Біньяміна (Бібі) Нетаньяху в Україну негайно обріс третьорядними деталями, що не мають ні найменшого значення. Всі раптом згадали, що це перший за 20 років візит ізраїльського прем'єра. Заговорили про скандал, учиненном Сарою Нетаньяху в літаку, екіпаж якого привітав її, на її думку, недостатньо улесливо. Стали з'ясовувати, кинула вона хліб, який їй традиційно подали в аеропорту при зустрічі - і навколо цього епізоду в соцмережах і в ЗМІ навіть пішли неабиякі баталії.

Між тим все перераховане і багато іншого, на чому зациклилася публіка і новинні агентства, не мало ні найменшого значення. Ізраїльський прем'єр прилітає в Україну тоді, коли у нього з'явилася тема для розмови. Те, що тема є, раз прилетів, напевно, непогано. Хоча тут теж треба ще подивитися, що це за тема і хто отримає від неї найбільші вигоди.

Огидний характер Сари Нетаньяху відомий по всьому світу, але це, зрештою, проблема її чоловіка і частково шефа протоколу. Пілоти, приміром, були відокремлені від пасажирського салону броньованими дверима, так як Сара - напевно не перший пасажир з поганим характером, з якими їм довелося зіткнутися, і, взагалі, авіаперевізники давно накопичили на цей рахунок деякий досвід.

Ну, а історія з хлібом говорить тільки про те, що з звичаями з восьмого, приблизно, століття, і добре ще, якщо з нашої ери, давно пора закінчувати. Це навіть не прикольно анітрохи, як могла б бути прикольною, приміром, гроно бананів і солонка (?) з кокаїном, що подається де-небудь в Колумбії. Це просто нудно і негігієнічно, тим більше з урахуванням харчових заборон іудеїв. Залишається тільки порадіти, що українська традиція передбачає вручення гостям хліба і солі, а не, скажімо, хліба та сала. В цьому випадку все могло б обернутися куди великим скандалом.

Головних же питань до візиту Нетаньяху всього два: 1) за чим прилітав, 2) що гарного нам у відповідь привіз.

Перший питання зрозуміла, що називається, до нуля. Ледь вискочивши з дострокових квітневих виборів у Кнесет і не зумівши сформувати за їх результатами правлячу коаліцію, Нетаньяху вже влітає в наступні, другі поспіль, дострокові вибори - вересневі. Йому дуже важливо поліпшити на них результат "Лікуда", але особливими успіхами похвалитися Нетаньяху не може, до того ж за ним і за його дружиною тягнеться хвіст корупційних скандалів. Електоральний ресурс "Лікуда" сьогодні вычерпан насухо, і Бібі потрібно знайти спосіб підтягти до себе кого-то ще, а з урахуванням ізраїльських розкладів такий спосіб є тільки один: ставка на ватно-совковий електорат, якого в Ізраїлі вище даху, і який традиційно голосує за Авігдора Лібермана і "Наш дім - Ізраїль".

Звичайно, "Лікуд" та НДІ начебто союзники... ну, напевно. Але це вже потім, після виборів, а поки що було б непогано зробити частку Лібермана в майбутньому Кнесеті поменше, а свою - побільше. І ось по Тель-Авіву розвішуються гігантські банери, на яких Нетаньяху тисне руку Путіну. Є також варіанти з Трампом і з індійським прем'єром Нарендрою Моді.

Реклама на dsnews.ua

Зрозуміло, що не все можна поєднати під однією партійної дахом і якісь голоси Нетаньяху на обнимашках з Путіним втратить - але, за його розрахунками, придбання повинні перекрити втрати. А знаючи, що серед російськомовних ватопоклонников Путіна багато пенсіонерів, Нетаньяху включив в свою програму пункт про збільшення пенсій, хоча й не так рішуче, як це зробив Ліберман.

Нетаньяху потрібно утриматися на прем'єрство не тільки тому, що це обіцяє йому приємні моменти в житті, але і з чистого самозбереження. За ним і за його дружиною накопичилося занадто багато корупційних грішків, так що пара змушена просто нестися вперед, осідлавши електорального тигра і міцно тримаючи його за вуха. Програш для них смерть. Заради виборів син Нетаньяху Яїр навіть написав по-російськи твіт із закликом до вихідців з Радянського Союзу переходити з НДІ в "Лікуд".

Загалом, Нетаньяху дуже потрібні успіхи та перемоги, в тому числі і в зовнішній політиці, які він міг би пред'явити виборцям.

А ось з пунктом другим, з тим, що привіз нам Нетаньяху, справа йде набагато складніше. Крім численних меморандумів про взаєморозуміння, співпрацю і сприяння, а також домовленості розширити зону вільної торгівлі на сферу послуг - доволі суперечливе, до речі, рішення для України, нічого підписано не було. Зрозуміло, що не все потрапляє в новинні зведення і якісь переговори велися без повідомлень в пресу, але результат все одно виглядає надто скромним.

Можна також припустити, що Бібі агітував Зеленського надати йому наявний в Україні компромат проти сина Байдена до виборів 2020 р. в США і просував себе на роль посередника в переговорах з Трампом і з Путіним, розраховуючи в обох випадках отримати деякі політичні очки.

Яких успіхів він досяг на цих напрямках, сказати зараз складно. Але те, що серед результатів своєї поїздки Нетаньяху не назвав домовленість про визнання Голодомору геноцидом українців, каже, що він успішно зіскочив з цієї теми і не має наміру дражнити перед виборами ні Москву, ні ватяну частину свого електорату.

І нарешті, приємна для Бібі дрібниця до вересневих виборів: Зеленський пообіцяв ізраїльському прем'єру просувати в Раді ратифікацію договору про виплату пенсій ізраїльтянам - вихідцям з України. Це вже сміливо можна показувати виборцям перед виборами.

Ще одна обіцянка, дана Зеленським - про відкриття представництва України в Єрусалимі. Ще не посольство, але вже щось. Хоча і не зрозуміло, по-перше, з яким це "щось" буде статусом, а по-друге, як це відіб'ється на наших зв'язки з арабськими державами - включаючи, крім усього іншого, і експорт сільгосппродукції.

У відповідь Нетаньяху пообіцяв вирішити питання про невмотивоване відмову українцям на в'їзд в Ізраїль. Проте питання це, здається, вже було вирішено підписанням 12 липня декларації між МВС України та Ізраїлю? Біда тільки в тому, що ця декларація не працює і немає ніяких підстав вважати, що усна обіцянка Нетаньяху "вирішити проблему" що-то в ній змінить. Про зневажливе ставлення до українців в Ізраїлі, вже ходять легенди.

Словом, досвідчений Нетаньяху реалізував потенціал поїздки в Київ по повній програмі, але для себе. Його візит увінчався успіхом. Україна ж при цьому не те, щоб начисто програла, але, у всякому разі, нічого зримого не виграла.

    Реклама на dsnews.ua