• USD 36.6
  • EUR 38.2
  • GBP 44.6
Спецпроєкти

Добре забуте старе. Навіщо потрібно відродити Європейське співтовариство

Нове Європейське співтовариство може стати відповіддю на ряд внутрішньоєвропейських проблем і криз

Європейські співтовариства були засновані Римським договором 1957 року, але припинили своє існування в 2009 році
Європейські співтовариства були засновані Римським договором 1957 року, але припинили своє існування в 2009 році
Реклама на dsnews.ua

Головний редактор EUobserver Корт Дебеф закликає розглянути варіант зі створенням нового Європейського співтовариства, як спосіб врятувати Євросоюз.

 

Європейський Союз зіткнувся з деякими фундаментальними проблемами, які вимагають невідкладного вирішення.

Відносини ЄС і Великобританії через п'ять років після голосування за Brexit зіпсувалися. Очевидно, що поточна, так звана "ковбасна війна", що спалахнула через Північну Ірландію, стане не останньою проблемою в нових, пост-Brexit, відносинах.

Так, Швейцарія недавно провалила переговори про договір з ЄС, а в Норвегії є люди, які домагаються того ж. Як і у випадку з Brexit, це завдасть шкоди населенню обох країн, але не ЄС, проте в будь-якому випадку це погано для всіх.

Переговори про вступ Туреччини в ЄС, м'яко кажучи, теж не просуваються, в той час як блокується інтеграція ряду Балканських країн.

Якщо так подумати, то процес інтеграції перетворився в такий процес, коли Туреччина робить вигляд, що реформує країну, поки ЄС робить вигляд, що країна якось стане державою-членом.

Реклама на dsnews.ua

І все частіше і частіше піднімається питання виключення Угорщини з ЄС, оскільки країна рухається до автократії.

Той факт, що Угорщина накладає вето на все більшу кількість європейських рішень, робить Європу слабкіше, не в останню чергу в її зовнішній політиці.

Пора переламати негативну тенденцію

Керівництво ЄС розуміє, що союз потребує реформ, і тому була створена Конференція про майбутнє Європи.

Однак вони з самого початку говорили, що мова про зміну договору не йде. Втім, фундаментальна зміна договору — це не зовсім те, що потрібно ЄС.

Чи не час уже визнати деякі нові реалії і перетворити слабкість в силу?

Одна з цих реалій полягає в тому, що Угорщина не збирається міняти свою політику щодо меншин ЛГБТК +, засобів масової інформації або своєї судової системи.

Це послаблює ЄС не тільки зсередини, але і як глобальну силу, яка підтримує демократію і права людини.

Найголовніша слабкість ЄС, ймовірно, полягає в тому, що в нього не тільки надзвичайно важко вступити в якості держави-члена. Не менш складно вийти з Союзу або бути вигнаним з нього.

До нової багатошвидкісної Європі

Десятками років інтелектуали і політики обговорювали ідею багатошвидкісної Європи.

По суті ж, така багатошвидкісна Європа вже існує.

Лише 19 з 27 країн ЄС є членами валютного союзу і замінили свою національну валюту на євро.

До Шенгенської зони входять 26 країн. При цьому в Шенген не входить Ірландія, Румунія, Болгарія та Кіпр, але входять Швейцарія, Норвегія, Ісландія та Ліхтенштейн.

Так чому б не створити нове коло європейського членства, яке могло б вирішити кілька проблем, з якими Європа стикається сьогодні?

Це повинне бути коло, яке дасть нинішнім країнам, які не є членами ЄС, нові можливості, але при цьому вони не будуть повноправними членами самого Європейського Союзу.

І це коло повинне бути міцніше Європейського економічного простору, а також викликати більше ентузіазму.

Нове європейське співтовариство

Європейське економічне співтовариство завдяки Маастрихтського договору 1993 р. перетворилося в Європейське співтовариство.

У свою чергу, Європейське співтовариство стало Європейським Союзом в 2009 р., після підписання Лісабонського договору.

Можна, звичайно, заперечити, що слово "союз" більше підходить союзу держав, тоді як "спільнота", як би, більше стосується народів.

Але ми могли б повернути Європейське співтовариство для тих країн, які хочуть приєднатися до ЄС, але, ймовірно, ніколи не зможуть.

Туреччина — гарний тому приклад, але не єдиний. Членом ЄС з 1987 р. прагне стати Марокко, але йому завжди відмовляли і, ймовірно, так буде і надалі.

Інший приклад — Туніс. З 2011 р. країна повністю демократична, але знаходиться в скрутному економічному становищі. Туніс також більше дивиться в бік Європи, ніж в сторону арабського світу.

Якщо ми дозволимо таким країнам, як Марокко, Туніс, Туреччина чи Грузія, стати членами Європейського співтовариства, отримаємо куди більш кращу політику сусідства, ніж різні фонди і заходи разом узяті.

Нове Європейське співтовариство також може стати новим початком для відносин між Великою Британією та ЄС.

Всім відомо, що і Великобританія, і ЄС глибоко пов'язані один з одним.

Прийшов час відмовитися від негативної логіки Brexit і почати роботу над формуванням позитивної історії відносин, де 50% тих, хто голосував проти Brexit і жителів континенту, змогли б на щось сподіватися.

Створення такої структури може стати елегантним рішенням і для Угорщини.

Ми могли б розглядати відносини між ЄС і цим майбутнім Європейським співтовариством як один з критеріїв.

Як тільки такі країни, як Угорщина, або інші країни в майбутньому, підпадають під такий критерій демократії і верховенства права, вони автоматично потрапляють до Європейського співтовариства і виходять з Європейського Союзу.

Створення такого Європейське Співтовариство не буде вирішенням всіх проблем, але може стати виходом з декількох тупиків, в яких ЄС сьогодні знаходиться і, ймовірно, буде перебувати ще десятки років.

    Реклама на dsnews.ua