• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

"Хотів би поїхати в Росію, хоча ці виродки вбили половину моєї родини": чим запам'ятався принц Філіп

9 квітня в Віндзорському замку помер чоловік королеви Великобританії Єлизавети II герцог Единбурзький Філіп

Принц Філіп
Принц Філіп / Twitter.com
Реклама на dsnews.ua

"ДС" згадує, яким був чоловік британського монарха, який помер сьогодні вранці, не доживши два місяці до свого сторіччя.

Майбутній британський герцог народився в 1921 році на острові Корфу в Греції в сімʼї принца Андрія, який в свою чергу був сином короля країни Георга I. При народженні Філіп отримав титул принца Грецького і Датського. Це тому, що Андрій належав до королівської династії з Данії, яка правила на той час в Греції.

Сам Філіп — праонук короля Данії Крістіана IX, а також праправнук королеви Англії Вікторії і російського імператора Миколи I.

У 1967 році Філіп згадає цю обставину, коли у нього запитають, чи хотів би він відвідати СРСР.

Філіп I
Герцог Единбурзький, чоловік королеви Великобританії

Я б дуже хотів поїхати в Росію, хоча ці виродки і повбивали половину моєї родини

Надалі герцог запамʼятається низкою інших неполіткоректних висловлювань.

Крім того, дружина принца Андрія і мати Пилипа принцеса Аліса належала до роду Баттенберг. Вона припадала племінницею російській імператриці Олександрі Федорівні.

Принц Андрій був братом короля Греції Костянтина і після зречення того від престолу був вигнаний з країни і переїхав до Парижа разом з сімʼєю. Філіп вчився в школах Німеччини і Шотландії, після чого вступив на навчання до Королівського військово-морського коледжу в Дармут.

Там він отримав звання мічмана і під час Другої світової війни служив на Військово-морському флоті Британії. Закінчення війни він зустріне в званні старшого лейтенанта.

Принц Філіп з нагородами, отриманими за службу на флоті
Принц Філіп з нагородами, отриманими за службу на флоті

У коледжі він зустрів своїх чотириюрідних сестер — принцес Єлизавету і Маргарет. Навчальний заклад також відвідував король Георг VI, який був їхнім батьком

Філіп та Єлизавета почали листуватися між собою, а в 1946 році Філіп попросив благословення у Георга на те, щоб одружитися на принцесі і спадкоємиці престолу і отримав його.

Філіп та Єлизавета незадовго до весілля в 1947 році
Філіп та Єлизавета незадовго до весілля в 1947 році

Перед вступом у шлюб Філіп поміняв своє прізвище Баттенберг на його більш англізовану варіацію — Маунтбеттен.

Крім того, він прийняв англіканство замість грецького православʼя. Також йому довелося відмовитися від своїх титулів — "принца Грецького" і "принца" Датського".

Титул герцога Філіп Единбурзького напередодні одруження йому присвоїв тесть — король Георг IV. Крім того, герцог обзавівся титулами "граф Меріонетський" та "барон Грінвічський".

Ще одне архівне фото Філіпа і Єлизавети
Ще одне архівне фото Філіпа і Єлизавети

Філіп одружився на Єлизаветі 20 листопада 1947 року. Згодом у пари зʼявилося четверо дітей: Чарльз (народився в 1948 році), принцеса Анна (1950), принц Ендрю, герцог Йоркський (1960) і принц Едуард, граф Вессекський (1964). Крім того, у пари залишилося вісім онуків і десять правнуків.

Королівське весілля, листопад 1947 року
Королівське весілля, листопад 1947 року

Філіп продовжував службу на британському флоті до 1951 року. У 1952 король помер, а його дочка Єлизавета зійшла на престол. Принц Філіп уже в статусі чоловіка чинного монарха відмовився від титулу принца-консорта (чоловіка правлячої королеви, який сам не є суверенним монархом в своєму праві).

Титул принца чоловікові Єлизавети, втім, присвоять в 1957 році. Зазвичай він дається прямим нащадкам короля

Починаючи з 1952 року принц Філіп повністю присвячує себе службі королівського дому. Він виконував численні церемоніальні обовʼязки, а також займався благодійністю.

За час свого життя принц був покровителем близько 800 різних організацій, а також очолював Всесвітній фонд дикої природи і Міжнародну федерацію кінного спорту.

У 1973 році першим з британської королівської сімʼї все-таки побував в СРСР.

В середині березня 2021 року принц Філіп був виписаний з лікарні, де йому було проведено операцію на серці.

Філіпа виписали з лікарні, березень 2021 року
Філіпа виписали з лікарні, березень 2021 року

Крім неполіткоректної цитати про СРСР, за своє життя Філіп запамʼятається й іншими "гострими" висловлюваннями.

Так, на засіданні Всесвітнього фонду дикої природи в 1986 році принц заявить, що "китайці із задоволенням зʼїдять що завгодно, якщо у цього є чотири ніжки (крім стільця), або воно літає на двох крилах (крім літака), або воно плаває (крім підводного човна)". Ці слова він вимовив задовго до того, як багато хто почне вважати, що коронавірус зʼявився на ринку морепродуктів в китайському місті Ухань в 2019 році і перейшов від зʼїденого кажана до людини.

Філіп дозволяв собі і інші некоректні висловлювання стосовно жителів Китаю.

"Якщо ви тут залишитеся довше, то у всіх вас очі стануть розкосими", — говорив він групі британських студентів, які відвідували цю країну.

Також Філіп дозволяв собі жарти над людьми з інвалідністю.

"І скільки людей ви збили на цій штуці за сьогоднішній ранок?", — звертався він з питанням до британця, який пересувався на інвалідному візку.

Міг пожартувати Філіп і з молодими жінками.

"Якщо я розстебну цю блискавку, мене заарештують", — заявив він 25-річній Ханні Джексон, яка відвідала прийом на честь Діамантового ювілею одруження Філіпа і Єлизавети у сукні з блискавкою спереду.

А в бесіді з лідером Консервативної партії Шотландії Аннабель Голді принц поцікавився на предмет того, чи є у неї трусики з традиційної картатої вовняної шотландської матерії ( "шотландки").

Також Філіп обігравав англійські стереотипи про те, що серед шотландців нібито багато алкоголіків.

"То як вам вдається змусити місцевих водіїв не пити достатньо довго, щоб здати іспит?" — запитував герцог шотландського інструктора з водіння.

Втім, від Філіпа діставалося і всім британським жінкам. За його словами, вони "не вміють готувати".

Висловлював своє невдоволення принц і британськими музикантами.

"Чим ви полощете горло, галькою?", — цікавився Філіп у співака Тома Джонса на одному з благодійних вечорів.

"Серйозно, дуже складно зрозуміти, як можна досягти такої неймовірної популярності, виконуючи найогидніші, як мені здається, пісні", — пояснював він потім своє питання.

У 2001 році принц невтішно відгукнувся про автомобіль музиканта Елтона Джона.

"О, так це ви господар того кошмарного автомобіля? Ми часто його бачимо по дорозі до Віндзорського замку", — розповідав він співакові.

Не чужі принцу були і жарти над дітьми.

"Ти занадто товстий, щоб стати астронавтом", — говорив член королівської сімʼї 13-річного Ендрю Адамсу, який поділився з ним мрією полетіти в космос.

"Неполіткоректний" принц запамʼятався і іншими резонансними заявами, однак, незважаючи на це, для всієї Британії його смерть є справжньою трагедією.

Філіп та Єлизавета, 2020 рік,
Філіп та Єлизавета, 2020 рік,

Зазначимо, вже висловив співчуття королівській сімʼї Великій Британії через смерть Філіпа й український президент Володимир Зеленський.

Редактор: Євген Журавльов
    Реклама на dsnews.ua