• USD 28.3
  • EUR 33.1
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Борисе, ти неправий. Чому Трамп віддає TikTok Microsoft і як цьому заважає його британський приятель

ByteDance і Microsoft під тиском президента США повернулися до переговорів з продажу TikTok

Реклама на dsnews.ua

Один з епізодів війни президента США Дональда Трампа з КНР, схоже, наближається до завершення – китайська компанія ByteDance, власник однієї з найбільших соціальних платформ TikTok, може продати свій відеосервіс американській Microsoft.

Спецслужби США вважають, що ByteDance, яка викупила в 2018 р. китайсько-американський відеосервіс Musical.ly, що згодом став частиною TikTok, ділиться даними користувачів з урядом Китаю. У компанії все заперечують і запевняють, що персональні дані зберігаються не в Піднебесній, а в Сінгапурі, а американських користувачів – в Штатах.

Втім, у США китайській компанії не дуже-то вірять. До того ж у федерального уряду є питання й до самої операції з покупки Musical.ly.

Власне атаку Вашингтон почав наприкінці минулого місяця. 20 липня Палата представників прийняла законопроект, що забороняє держслужбовцям користуватися TikTok. 22 липня закон пройшов сенатський Комітет з питань внутрішньої безпеки та урядових справ. Тобто він має підтримку обох партій.

Рішення законодавців особисто для Трампа — лише інструмент тиску з метою отримання вигоди, якщо не для себе, то для своїх колег по цеху. І будучи бізнесменом, він просто не зміг пройти повз 10-центовик, що лежить просто в нього під ногами. Тому запропонував китайцям продати сервіс американській корпорації.

ByteDance спершу відмовилася. Однак адміністрація Трампа була і залишається готова йти далі. 31 липня він сказав журналістам на президентському літаку, що має намір взагалі заборонити TikTok на території Сполучених Штатів.

Як з'ясувалося, погарячкував трохи американський президент. Три обізнані джерела Reuters повідомили, що радникам вдалося переконати Трампа поки почекати з заборонами. Головний аргумент, говорить один зі співрозмовників агентства, — це майбутні вибори.

Реклама на dsnews.ua

Нинішнє становище Дональда Трампа не можна назвати хоча б стабільним. Йому потрібні всі можливі доступні голоси. А як він заборонить TikTok, то втратить підтримку певного числа молодих виборців, та зараз розкидатися ними ніяк не можна.

А ось у вересні, коли вже більш-менш буде зрозумілою загальна картина виборів, можна й забороняти, скільки душі завгодно, якщо раптом ByteDance упреться.

Плюс 2 серпня Трамп також переговорив з гендиректором Microsoft Сатьєю Наделлой, після чого той заявив, що корпорація продовжить переговори.

Тому-то, як пише 2 серпня Reuters, Трамп дав китайцям 45 днів на роздуми.

З іншого боку, його п'ятнична загроза, схоже, досягла вух керівництва китайської компанії. Оскільки наступного дня, тобто 1 серпня, як стало відомо Reuters, ByteDance погодилася відмовитися від американського ринку.

Публічного підтвердження з боку ByteDance поки не було, але згідно з листом для співробітників, який здобули журналісти агентства, гендиректор Чжан Имин підтвердив проведення переговорів з якоюсь (зрозуміло, якою) технологічною компанією.

Пан або пропав

Становищу ByteDance теж не позаздриш. Компанія стоїть перед вибором: або втратити американський ринок, або в перспективі — одну з найпопулярніших соцмереж у світі.

На сьогоднішній день TikTok може похвалитися 2 млрд завантажень по всьому світу і 800 млн активних користувачів (щомісяця). Платформа впритул підійшла до ТОП-5 найбільш популярних соцмереж і месенджерів: Facebook – 2,4 млрд, YouTube – 2 млрд, WhatsApp – 1,6 млрд, Facebook Messenger – 1,3 млрд, Weixin/Wechat – 1,15 млрд, Instagram – 1 млрд.

США – це солідний шматок. Штати посідають п'яте місце за кількістю завантажень TikTok після Індії, Бразилії, Росії та Мексики. Мова йде про приблизно 70-80 млн активних користувачів.

Серйозною проблемою, навіть куди серйознішою, ніж втрата американського ринку, для ByteDance стала впроваджена Міністерством інформаційних технологій Індії заборона у відповідь на червневий прикордонний конфлікт з китайськими силами в Гімалаях.

Індія — головний "клієнт" китайської компанії. Була їм. До конфлікту вона посідала перше місце за кількістю завантажень TikTok – 600 млн.

Тепер ось і черга США підійшла. Якщо ByteDance раптом вийде з переговорів, то зіткнеться не тільки із втратою десятої частини користувачів і прибутку, але й перспективою ухвалення аналогічних рішень щодо неї урядами інших країн.

До речі, Сенат Австралії 28 липня вже викликав представників компанії для дачі свідчень щодо ймовірної іноземного втручання й участі в обговоренні загроз для національної безпеки цієї країни. Тут варто зазначити, що Австралія, а разом з нею Канада і Нова Зеландія входять в сферу інтересів Microsoft. Компанія хотіла б отримати користувачів TikTok і в цих державах.

Що, до речі, посприяло би планами Білого дому вирвати Австралію і Нову Зеландію зі сфери впливу Піднебесної. Хоча б в медійному плані.

Скільки американському гігантові доведеться викласти, ще невідомо. Китайська ж компанія оцінила TikTok в $50 млрд.

Але Microsoft, користуючись ситуацією, створеною Трампом, може запропонувати не настільки вигідну для ByteDance угоду.

Втім, переговорні позиції ByteDance теж дещо посилилися. Причому посилилися завдяки союзнику і побратиму Трампа "за духом і переконаннями" — прем'єр-міністру Великобританії Борису Джонсону.

Якщо вірити інформації британського таблоїду The Sun (а його матеріали в минулому вже викликали питання), то уряд Сполученого Королівства погодив відкриття в Лондоні штаб-квартири ByteDance.

Як пише таблоїд, міністри вважають абсурдом відповідати відмовою такій великій корпорації, яка хоче перебратися до Великобританії.

"Вона — не Huawei, яка створює проблеми для національної безпеки", — нібито сказав один з міністрів.

Можливий переїзд ByteDance в Лондон від втрати користувачів Індії та США її не вбереже. Але заспокоїть інвесторів, частково нівелює наслідки "війни" з владою цих та інших країн. Ну і вишенька на торті – це чи не гарантована образа Трампа на його британського друга.

    Реклама на dsnews.ua