• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

Помста Зеленого змія. Чим загрожує для Росії пониження градуса горілки

Як горілка в Росії народжує владу і чому замах російських властей на стандарт "40 градусів" - найкраща новина для України
Фото: EPA/UPG
Фото: EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

У Росії піддали сумніву 40-й градус горілки. Технічно це виглядає так: з 20 серпня мінімальна роздрібна ціна на горілку в 205 руб. за півлітра поширюється і на напій меншою, ніж 40 градусів, фортеці. Мінімальне число градусів в горілці - 37. Поки що 37. За номіналом. Показання спиртомера - вже давно лотерея.

Що буде далі - уявити неважко. Ясно, що при одній і тій же ціні, вигідніше виробляти горілку найменшого градуси, бо вода дешевше спирту, а різниця в три градуси для рядового споживача, звичного до одеколонам і аптечним настоянкам, малопомітна. Це означає, що до цифрі 37 поступово підтягнуться всі виробники. Рівно те ж сталося з поступовим витісненням літрових і кілограмових упаковок - трохи меншими, на 950/900/850 і менш грамів або мілілітрів.

Потім розгорнеться боротьба за подальше зниження міцності. Не виключено, і навіть дуже ймовірно, що вона буде йти під гаслами боротьби за народну тверезість. Все це цілком передбачувано, бо керувати процесом буде ефективний менеджмент в його російському, примітивно-быдловатом варіанті. І, треба сказати, що в Росії такий менеджмент відмінно працює - майже завжди. Він дає збої тільки в тому випадку, коли вступає в суперечність з сакральними речами.

Ось тільки горілка в Росії як раз сакральна, і це добре відомо з історії.

Імператора Миколи II, а з ним і Російську імперію погубив у 1917 р. сухий закон", введений в 1914-му, і хвацько пересадивший на кокаїн матросів Балтійського флоту. Саме під впливом кокаїну матроси і перейнялися ідеями світової революції - а також захоплення винних складів, оскільки занадто сильне розкріпачення свідомості їх лякало, і душа вимагала звичної алкогольної стабільності. У той же час панове офіцери, що мали, завдяки своєму становищу, доступ до спиртного, не зуміли завести свою свідомість настільки ж широко - і програли. В якості контрольного порівняння можна навести революцію 1905 р., що проходила поза заборон на продаж спиртного, і закінчився всього-навсього парламентською реформою.

А в 1985 р. сухий закон", введений Горбачовим, всього за кілька років доломал Радянський Союз. Звичайно, Союз і без того дихав на ладан, але без горбачовських експериментів все могло б іти куди повільніше.

Між цими двома обмілинами, що призвели до обвалення існуючої системи і зміні влади, простягається безмежний горілчаний океан, фортецею - підкреслимо цей факт ще раз - в 40 градусів. Цей стандарт в 40 градусів не взявся зі стелі. Він був науково розроблений самим Дмитром Менделєєвим, тим самим, який залишився від досліджень горілки час, придумав періодичну систему елементів.

Реклама на dsnews.ua

Більшовики, для яких не було нічого святого, відновивши горілчану торгівлю в 1923-му, спробували було зазіхнути на сакральну цифру, випустивши в продаж 30-градусну горілку в дрібній тарі. Але швидко зрозуміли, що це - шлях в нікуди, що 40 градусів і півлітра є поняття святі, і всякий, хто зазіхне на ці засади, буде скинуто, а той, хто стане їх поважати, всидить.

Саме і лише 40-градусна півлітрівка народжує в Росії влада - а зовсім не гвинтівка, як про це написав Мао Цзедун. У Китаї, може бути, влада народжує і гвинтівка - там у них свої закони. Але в Росії перед блиском справної 40-градусної півлітрівки всяка гвинтівка вторинна і презренна.

І нехай для стороннього спостерігача це може виглядати ірраціонально і нез'ясовно, але вся російська історія говорить про одне: не можна посягати на пляшку 40-градусної горілки. Не можна робити її недоступною для народу, тим більше - забороненою. До влади в Росії можуть приходити злочинці і психопати, що, як правило, і відбувається. Прийшовши до влади, вони можуть скасовувати яких завгодно богів і вводити декретом нових. Можуть втягувати Росію в будь-які військові авантюри з якими завгодно жертвами. Можуть морити російських голодом і знищувати в концтаборах в якому завгодно кількості. Можуть обібрати до нитки і позбавити взагалі всього. Можуть розпродавати Росію разом з населенням або окремо від нього, просто по шматках. Це не породить ні найменшого протесту. З росіянами можна робити все що завгодно - абсолютно все, расчеловечивая їх, що, власне, на наших очах і відбувається. Не можна тільки одного - зазіхати на Святе. Горілка повинна бути 40 градусів, а основний її обсяг повинен розливатися в півлітрову посуд. Є горілка - є Росія. Не буде горілки - не буде Росії.

Звичайно, поступка в три градуси може здатися малозначним. Але цей процес неминуче візьме лавиноподібний характер. Російська історія дозволяє прикинути і терміни: від початку експериментів з горілкою до обвалення Росії зазвичай проходить п'ять років. З урахуванням обережного, можна сказати, навіть боязкого початку - нехай навіть десять років.

Але і це - хороша новина. Це означає, що до 2028 р. у нас є шанс опинитися в світі, де Співдружністю Незалежних Держав буде називатися нинішня Російська Федерація. Звичайно, про таке фіналі Росії говорить дуже багато, але саме історія з горілкою дає впевненість у тому, що такий варіант майбутнього вже неминучий.

Зрозуміло, у 1914-1917 рр. перехід на кокаїн теж стався не відразу. Йому, як звичайно, передував суррогатно-одеколонный період. Це теж загальний сценарій розвитку подій при спробі обмежити доступ росіян до горілки або зменшити вміст у ній спирту: спочатку народ випиває одеколони і аптечні настоянки (пам'ятаєте історію з "глодом"?) і тільки потім знаходить хімічні сурогати. Тут доречно задатися питанням: що замінить у наші дні став недоступним простим росіянам кокаїн? Найімовірніше, його місце займуть доступні курильні спайс родом з Китаю. Їх потік швидко накриває Росію, а ефективність їх дії по скороченню хоч скільки-небудь адекватного російського населення набагато вище кокаїнової.

Звичайно, історія з горілкою сторонньому спостерігачеві може здатися незначною. Прийдешній розпад Росії віщують куди більш істотні ознаки і симптоми. Але замах на горілку гарантує вже абсолютно безперечний прогноз неминучого розпаду Росії. Вся її історія підтверджує це.

    Реклама на dsnews.ua