• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Вирішене питання. Британія збирає альянсу проти Росії

Лондон вирішив зробити саме Кремль головним опонентом у тій концепції "глобальної Британії", яку Тереза Мей анонсувала в 2016 році
Експерти беруть проби біля будинку Сергія Скрипаля в Солсбері. Фото: East News
Експерти беруть проби біля будинку Сергія Скрипаля в Солсбері. Фото: East News
Реклама на dsnews.ua

Схоже, заповітна мрія російських конспірологів, нарешті, збулася - Великобританія офіційно має намір в поточному році реалізувати широкомасштабний план з протидії Росії.

Причому до цієї кампанії Лондон збирається залучити і своїх партнерів по міжнародним організаціям. Про таке посилення протидії російській зовнішній політиці пише The Guardian.

Коаліція відплати

Ймовірно, в якості певної компенсації за незграбний "брексит", Сполучене Королівство вирішило зробити саме Кремль головним опонентом у тій концепції "глобальної Британії", яку Тереза Мей анонсувала в 2016 році. Так, на міжнародному рівні Лондон має намір проводити політику єдиного альянсу проти Росії. Тему протидії російським провокацій Лондон має намір обговорити і опрацювати зі своїми партнерами на саміт G20 ("Великої двадцятки"), G7 ("Великої сімки"), НАТО і ЄС.

Як повідомляється, глава МЗС Британії Борис Джонсон сприймає реакцію Росії на хімічні інциденти в Думі і Солсбері як поворотну точку і вважає, що повинен бути створений міжнародний механізм відсічі російської диверсійної діяльності, що розгорнулася в масштабах всього Заходу.

Саме Великобританія - зауважимо, раз вже торговельно-економічний альянс з Сполученими Штатами поки не занадто витанцьовується - найбільшою мірою має намір протидіяти російської дезінформації та сприяти створенню механізму відповідальності за використання хімічної зброї. Але бачення Джонсона, розлюченого постійної московською брехнею, аж ніяк не обмежується сферою хімічної зброї.

Так, у планах Великобританії - проведення широкомасштабної стратегії стримування Росії на майбутніх самітах. Ця стратегія повинна охоплювати питання кібербезпеки, політики НАТО щодо російської загрози, санкції проти російських олігархів і проблеми комплексного підходу до протидії різноманітної російської дезінформації (зокрема, сприяла, як тепер відомо, "дивовижного" успіху лейбористів на минулих парламентських виборах).

Реклама на dsnews.ua

Між іншим, американський прихильник жорсткого підходу до міжнародних злочинів Росії, Джон Маккейн, у схожому ключі закликав США до проведення масштабної кібератаки проти мафіозного уряду РФ. Правда, здається, з цим завданням непогано справляється сьогодні і відповідне російське відомство Роскомнагляд, який продовжує спроби заблокувати месенджер Telegram.

За "Новачка" відповіси

Разом з тим, варто відзначити протверезіння західного експертного співтовариства, втрату ним рожевих окулярів щодо перспектив "поганого миру" з Росією або чудесного преображення Путіна і повернення до бізнесу як зазвичай.

The Guardian наводить думку експерта Алісії Кернс, яка раніше відповідала за комунікації у сфері боротьби з тероризмом в Сирії і Іраку. Вона називає "унікальними" методики дезінформації, застосовані Росією. За словами Кернс, коли Великобританія має справу з більшістю протистоять їй держав або навіть з терористичними групами, вони використовують елементи істини для того, щоб підвищити ефективність своєї дезінформації, але лише Росію відрізняє абсолютне ігнорування істини. Наприклад, протягом перших десяти днів російської присутності в Сирії Москва проводила велику пропагандистську кампанію, згідно з якою її літаки наносили удари тільки по позиціях "Ісламської держави", що (сюрприз-сюрприз!) зовсім не відповідало істині.

Іншими словами, досвід Геббельса - на думку Путіна, людини талановитого - просто застарів, хіба що "тотальна війна" була творчо перероблена росіянами в "тотальну брехню". Цікаво, що щорічні дослідження соціологів з найбільшого фонду вперше показали величезна недовіра до Росії і будь витікаючої з неї дезінформації в переважній більшості країн світу, чого раніше не спостерігалося. Росію більше не поважають і не відчувають до неї симпатії - хіба що бояться. До цього, треба сказати, ніколи не доходив Радянський Союз, у якого була і позитивна порядок денний.

На цьому тлі триває розслідування замаху на вбивство Сергія Скрипаля та його доньки Юлії. Ще 12 березня прем'єр-міністр Тереза Мей заявила, що уряд Великобританії прийшов до висновку, що відповідальність за отруєння в Солсбері колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля і його дочки, найімовірніше, лежить на Росії. Вона також повідомила, що постраждалі були отруєні нервово-паралітичним речовиною "Новачок", яке розроблене в РФ, а незабаром з країни були вислані 23 російських дипломатів, які працювали на розвідку.

Усього країни ЄС і НАТО, а також їх асоціати і партнери вислали понад 150 російських шпигунів, а чергове консульство РФ в США, на цей раз в Сіетлі - закрито. Примітно, що в Канаді, яка до недавніх подій заслужено очолювала глобальну коаліцію проти російського мафіозно-терористичного імперіалізму, нині зберігається лише необхідний мінімум російського дипперсоналу. Що, втім, не дивно - адже в'їзд в Росію закритий навіть міністру закордонних справ Канади.

Російська хімічна атака в Солсбері, по суті, відкрила новий цикл ізоляції російського режиму цивілізованим світом (звичайно, можливо, це і є черговий план Путіна, але явно не консорціуму власників російської економіки, хоча б тому, що рубль не є вільно конвертованою валютою у тому ж сенсі, що долар, євро або фунт) і логічно, що саме Великобританія тепер відчуває необхідність проявити лідерство в цьому процесі. А адже ще недавно здавалося, що хвиля роздратування західного світу - як мінімум проявляється у формі дипломатичних афронтов - починає вщухати...

Знову Магнітський

Але Лондон не має наміру зупинятися на дипломатичних заходах різного рівня та протидією в кіберпросторі. Ймовірно, британське керівництво усвідомило, наскільки глибоко проникла російська мафіозна і терористична інфекція в тіло самого острівної суспільства.

2 травня палата громад парламенту Британії прийняла в останньому читанні закон про санкції, включивши в нього свій варіант "закону Магнітського" і статтю про розкриття імен власників фірм в офшорах на британських заморських територіях. Все це покликане допомогти в боротьбі з корупціонерами з різних країн, у тому числі Росії. "Поправка Магнітського" в прийнятому в третьому читанні закон "Про санкції і боротьбі з відмиванням грошей" дозволить уряду Британії відмовляти у візах і в'їзді в країну особам, звинуваченим у грубих порушеннях прав людини і корупції.

Нагадаємо, що першими "Акт Магнітського" шість років тому прийняли Сполучені Штати, потім їх приклад наслідували Канада і кілька європейських країн. А республіки Балтії все більш активно застосовують цей механізм для фільтрації російських диверсійних елементів.

Закон названий на честь російського юриста Сергія Магнітського, який помер у слідчому ізоляторі. Згідно його роботодавцю Вільяму Браудеру, за яким російські державні терористи не перший рік полюють по всьому світу, він був замучений у в'язниці після того, як розкрив схему розкрадання російськими чиновниками і поліцейськими $230 млн.

Між іншим, першу частину свого "закону Магнітського" Британія прийняла рік тому у вигляді статті в законі "Про фінансах злочинного походження", яка дозволила уряду заморожувати активи порушників прав людини і корупціонерів. Це викликало паніку в середовищі російського топ-чиновництва, що володіє величезним масивом власності в Лондоні і його агломерації (ця скупка, між іншим, викликала специфічні кризові явища в мегаполісі - цілі квартали стоять закритими, поки господарі особняків і квартир трудяться на ниві розкрадання російської скарбниці).

"Це дуже важливий момент і для Палати громад, і для прав людини, прихильність дотримання яких Британія завжди демонструвала. Тепер ми з цілковитою підставою можемо сказати, що ми разом виступили на захист прав людини", - проголосив заступник міністра закордонних справ Алан Данкан, який у понеділок представляв у дебатах за законом про санкції бік уряду. Важливо, що і за "поправку Магнітського", і за закон про санкції в цілому голосували і правляча Консервативна партія, і опозиційна Лейбористська.

Правила та винятки

Але в питанні про розкриття бенефіціарів компаній, зареєстрованих у податкових гаванях" у володіннях британської корони і заморських територіях сторонам у парламенті довелося піти на компроміс і обмежуватися напівзаходами. З одного боку, Великобританія зобов'язала свої заморські території, такі як Кайманові острови, Британські Віргінські острови, розкрити імена власників зареєстрованих там активів до кінця 2020 року. Адже багато британські території відомі своїми великими секторами фінансових послуг, оскільки вони стягують низькі податки, але при цьому структура власності зареєстрованих підприємств залишається непрозорою.

Досі ці податкові гавані зі зрозумілих причин відмовлялися розкривати імена бізнесменів, які володіють активами в їх юрисдикції. Ініціатори законопроекту обґрунтовано вважають, що така секретність дозволяє відмивати гроші, сприяє корупції, кримінальної діяльності і утисків, у тому числі в Росії. Закон застосовує рівний принцип, хоча ясно, яка країна є головною метою політики очищення Великобританії від кримінальних паразитів.

Цей крок був названий головною перемогою кампанії по боротьбі з ухиленням від сплати податків та відмиванням грошей. "Це новини, яких ми чекали. Це великий крок у боротьбі з ухиленням від податків і корупцією, які так дорого обходяться країнам, що розвиваються", - сказав один з лобістів закону Саймон Кіркленд.

У кабінету Мей з'явився шанс грунтовно поповнити казну за рахунок неляканих казнокрадів і фінансових мийників з пострадянського простору. Але здобув першу перемогу ідеалістам, які намагаються захистити національну безпеку Великобританії від Путіна і його колег з третього світу, неминуче доведеться зіткнутися з опором корумпованих співвітчизників.

Приміром, прем'єр-міністр Британських Віргінських островів Орландо Сміт вже заявив, що він "глибоко стурбований" подіями в Лондоні, називаючи нову політику прозорості "глибоко помилковою". "Це не тільки порушення довіри, але і ставить під сумнів наші відносини з Великобританією і конституційні права людей Британських Віргінських островів", - сказав він.

Зазначимо, що поправка Магнітського не поширюється на острів Мен і Нормандські острови, оскільки парламент не має права нав'язувати їм свою волю. Так що Борису Джонсону належить серйозно розвинути нову зовнішньополітичну концепцію Великобританії з урахуванням того, що інструментарій міністерства не тільки іноземних, але й внутрішніх справ не менш затребуваний.

Але питання про те, хто загрожує британцям більше - кримінальна спецслужба Путіна і її місцеві поплічники, арабські терористи і їхні місцеві вихованці або владолюбний Брюссель - схоже, вже вирішене.

    Реклама на dsnews.ua