• USD 27.8
  • EUR 32.7
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Пандемічна політтехнологія Трампа. Як США виходять із Всесвітньої організації охорони здоров'я

Відволікаючи увагу від внутрішньої кризи в США, Трамп актуалізує тему залежно ВООЗ від Китаю. Байден в разі перемоги обіцяє повернути США у ВООЗ

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Президент США Дональд Трамп повідомив Конгрес про офіційний вихід країни з Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) починаючи з 6 липня. Про це у вівторок, 7 липня, повідомив в Twitter сенатор Боб Менендес, провідний представник демократів у сенатському комітеті із закордонних справ. "Конгрес отримав повідомлення, що президент Сполучених Штатів офіційно вивів США з ВООЗ в розпал пандемії. Це рішення не захистить життя і інтереси американців - воно залишить американців хворими, а Америку - самотньою", - написав сенатор.

Гучні кроки в напрямку виходу

Власне кажучи, адміністрація президента не має право здійснити вихід з ВООЗ, не отримавши схвалення Конгресу. Вона може лише припинити його фінансування, посилаючись, наприклад, на необхідність перевірки витрачання коштів, їх неефективне витрачання або на відсутність коштів у федеральному бюджеті. Подача заявки на вихід до затвердження цього рішення Конгресом - демонстративний крок, покликаний показати або міцність позицій Трампа, або, якщо Конгрес опротестує рішення, невпинну боротьбу президента за інтереси США всупереч опору конгресменів-демократів. Як би те ні було, але Конгрес ще не сказав свого слова. Інше питання, що до виборів він, ймовірно, нічого і не скаже, оскільки у всіх сторін є більш важливі справи, ніж дискусія з питання не першою для США важливості, в якій Трамп набере свідомо більше очок, ніж його опоненти.

Що буде далі, залежить вже від того, хто виграє битву за Білий дім: Байден в пику Трампу пообіцяв "повернути США у ВООЗ" у разі своєї перемоги. З практичної точки зору це буде означати відгук повідомлення про вихід, спрямованого Трампом генсекретаря ООН, відновлення фінансування ВООЗ та виплату затриманих коштів, обсяг яких на сьогоднішній день складає близько $200 млн.

Сама ж процедура виходу розрахована на рік, протягом якого США повинні продовжувати сплачувати внески у ВООЗ - у всякому разі, залишаючись в рамках правил ООН. Заплатять чи ні - питання інше. До виборів, ймовірно, немає, але це також відноситься до передвиборної кампанії Трампа.

Тема виходу США з Всесвітньої організації охорони здоров'я дуже не нова. Ще 15 квітня Трамп розпорядився призупинити фінансування ВООЗ з бюджету США. "Інші країни і регіони, які слідували рекомендаціям ВООЗ і тримали свої кордони відкритими для Китаю, прискорили пандемію у всьому світі, - заявив Трамп. - Світ розраховує, що ВООЗ буде працювати з країнами, з тим щоб точна інформація про міжнародні загрози здоров'ю поширювалася вчасно, а якщо цього не відбувається, самостійно доносити світові правду про події. ВООЗ не виконала цей свій основний борг і повинна понести відповідальність. Після стількох десятиліть час настав".

Надалі позиція Трампа про вихід з ВООЗ була цілком послідовна, по суті, ставши принциповою частиною його передвиборної програми, та регулярно транслювалася в ЗМІ. Так, 1 травня 2020 р. президент США заявив, що має докази штучного походження коронавіруса, який нібито був розроблений в китайській лабораторії, в той час як ЦРУ спростувало наявність у них таких даних.

Реклама на dsnews.ua

На прес-конференції 3 травня Трамп нагадав, що США вносять в касу ВООЗ $450 млн на рік, що становить близько 15% бюджету цієї організації, тоді як Китай - тільки $38 млн, і назвав такий стан справ "дурним" з урахуванням того, що ВООЗ, на його думку, орієнтована на захист китайських інтересів і, відповідно з цією орієнтацією, спотворює передається країнам - членам ВООЗ інформацію на користь Пекіна.

18 травня Трамп опублікував у своєму Twitter четырехстраничное лист-ультиматум, надісланий на ім'я голови ВООЗ Тедроса Гебреисуса, з категоричною вимогою навести докази незалежності ВООЗ від Китаю і протягом 30 днів провести її реформування. У ВООЗ підтвердили, що отримали лист і "розглядають його зміст", але відкинули звинувачення, висунуті Трампом, а Генсек ООН Антоніу Гутерреш розкритикував "ослаблення ресурсів ВООЗ під час пандемії".

29 травня в ході онлайн-прес-конференції в Білому домі Трамп оголосив, що США розірвали відносини з ВООЗ з-за відмови її керівництва реформувати організацію.

15 червня, відповідаючи на питання журналістів в ході прес-конференції в Білому домі, підтвердив, що не планує переглядати своє рішення про вихід США з ВООЗ.

"ВООЗ була великим розчаруванням для всього світу, - заявив Трамп. - Протягом багатьох років ми, як ви знаєте, платили набагато більше, ніж хто-небудь ще. А вони були маріонеткою Китаю. Так що ні, я не переглядаю [дане рішення], якщо тільки вони (чиновники ВООЗ. - "ДС") не наведуть у себе порядок. І я не впевнений, що на даному етапі вони на це здатні. Можливо, на жаль, лише через роки вони зможуть [це зробити], але це (діяльність ВООЗ. - "ДС") було катастрофою".

І ось, нарешті, Білий дім надіслав офіційне повідомлення Генеральному секретареві ООН Антоніу Гутеррешу. Якщо воно не буде відкликана, то США вийдуть зі складу ВООЗ 6 липня 2021 р.

Піар і наслідки

Перше, що кидається в очі в цій ситуації, - багатозначна розтягнутість вихідний процедури, сильно схожа за стилем на супровід циркового номера, який є окрасою програми: максимальне нагнітання тривоги, багаторазові оголошення про те, що ось, зараз це, нарешті, станеться, барабанний дріб, прохання до слабкими нервами глядачам покинути зал... На виході всього цього шуму досить сумнівне рішення, яке викликало несхвалення в більшості країн світу, включаючи і американських союзників, і як мінімум неоднозначну реакцію в самих США. У разі відмови Конгресу підтримати його воно підлягає скасуванню, і навіть якщо Конгрес не стане заперечувати, вихід відбудеться тільки через рік. Причому протягом усього цього року рішення про вихід з ВООЗ може бути відкликана, у тому числі і самим Трампом, які вийшли на другий термін. Ну, або не відкликана - це вже як складеться політична кон'юнктура.

Словом, на сьогоднішній день тема виходу з ВООЗ - це в першу чергу піар Трампа. Причому цей піар для Трампа однозначно виграшний, оскільки пояснити пересічному виборцеві, що президент економить майже півмільярда доларів, тратившихся незрозуміло на що (а всі вершки і пінки при цьому знімав Китай, ось як!), значно простіше, ніж пояснити цього ж виборцю, для чого взагалі потрібна ВООЗ. Крім того, про те, на що будуть витрачені зекономлені кошти, якщо Трампу не будуть заважати його вороги-демократи, - це взагалі окрема передвиборна пісня.

При цьому, повторюю, ніяких ризиків для Трампа тут не видно. Попереду цілий рік, протягом якого можна буде приморить ВООЗ, не виплачуючи їй внески, що має зробити її більш поступливими, і одночасно прорахувати ще раз - так уже треба США виходити з неї?

Реакції політиків, що не входять в пул підтримки Трампа, тобто не схвалюють будь-яке його дію апріорі можна назвати стримано-несхвальними. Стримано - знову-таки з тієї причини, що вступати з Трампом у дискусію по темі ВООЗ сьогодні не вигідно нікому, у нього на руках, що називається, всі козирі. Дійсно, епідемія наявності. Чорні, голосують в основному за конкурентів-демократів, мруть від ковида в першу чергу. Хто в цьому винен? Природно, ВООЗ, не предупредившая, не предусмотревшая, не опублікувала повної інформації. Насправді ВООЗ і розвідка США попереджали Трампа досить вчасно, принаймні, в рамках тієї інформації про пандемію коронавіруса, якій на той момент мало людство. А Трамп, в свою чергу, як тільки міг відтягував введення карантинних заходів, розуміючи, що економічні наслідки будуть жахливі і що весь цей жах вдарить по його передвиборної кампанії. Але хто зараз згадає всі ці деталі, зіставивши їх з календарем?

Іншими словами, дискутувати з Трампом про вихід з ВООЗ - значить допомагати йому перетягувати на свій бік голоси виборців, які ще сумніваються. Саме за них, за 20% вагаються при приблизно паритет демократів і республіканців 40/40%, і сьогодні йде боротьба. Природно, такого подарунка Трампу демократи робити не стануть. Все обмежиться коротким заявою Байдена "я все поверну назад".

У ВООЗ або з ВООЗ?

Таким чином, серйозне обговорення плюсів і мінусів виходу з ВООЗ сьогодні неможливо, та й передчасно, оскільки ще нічого не вирішено. Якщо ж спробувати оцінити ситуацію об'єктивно, то ВІЗ, як і всі інститути ООН, безсумнівно, відрізняється малою ефективністю і великої бюрократичної безглуздістю. Особливої провини самої ВООЗ і її керівництва в цьому немає, вся справа у принципах пристрою ООН як таких, не цілком, прямо скажемо, вдалих спочатку - раз, і не цілком відповідають вимогам часу - два. Так що питання про те, "куди йде така кількість грошей", ймовірно, може бути поставлений з повним на це правом. Разом з тим, на думку експертів ВООЗ відіграє унікальну роль у збиранні та поширенні життєво важливої інформації для урядів всього світу про інфекційних хворобах, координації досліджень вакцин та наданні медичних консультацій та обладнання для бідних країн.

В плані політичному вихід США з ВООЗ - не погрози піти, не призупинення фінансування і не поточна процедура виходу, а саме відбувся вихід як даність послабить позиції США в ООН. Нішу впливу Сполучених Штатів негайно заповнить Китай, чого вкрай побоюються у Вашингтоні.

Немає підстав говорити і про реальність планів створення "альтернативної ВООЗ". У чистій теорії таким варіантом відповіді могло б бути створення "клубного", тільки для розвинених країн, аналога ООН і всього пулу її організацій, включаючи ВООЗ, з подальшим відтягуванням туди більшої частини ресурсів і з встановленням відносин з залишками ООН "з ресурсної позиції сили". Але на практиці це нереально: і між розвиненими країнами, і між ТНК, що діють з-під їхніх прапорів, існує дуже багато суперечностей.

Що залишається? Залишаються вибори і боротьба за голоси виборців. Що буде після виборів - питання складне. Точніше, в разі перемоги Байдена рішення про вихід з ВООЗ буде відкликано, і тут немає ніяких питань. А в разі перемоги Трампа все складніше. По-перше, рішення про вихід може бути відкликано під тиском Конгресу. По-друге, самим Трампом "у зв'язку із зміною ситуації" - наприклад, з якимись діями ВООЗ або Китаю, які дозволили б йому змінити гнів на милість, зберігши обличчя. По-третє, вихід може відбутися.

Три варіанти з продовженням членства у ВООЗ - за ініціативою Байдена, Конгресу і самого Трампа - представляються в сумі найбільш вірогідними. Звичайно, враховуючи непередбачуваність Трампа, а також якісь несподівані ситуації, пов'язані з розвитком кризи у США, вихід з ВООЗ теж не можна виключати з розгляду остаточно. Але все ж з усіх можливих сценаріїв він найменш імовірний.

    Реклама на dsnews.ua