• USD 26.6
  • EUR 31.2
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Ізраїль обурений польським законом про реституцію довоєнного майна: відкликає дипломата

Ізраїль відкликає свого дипломатичного представника у Варшаві після того, як в Польща прийняли закон, який ускладнить євреям повернення власності, втраченої під час і після Другої світової війни

Реклама на dsnews.ua

Про це заявив міністр закордонних справ Ізраїлю Яїр Лапід, передає "ДС" з посиланням на BBC.

Лапід назвав польський закон "аморальним" та "антисемітським" та порекомендував послу Польщі в Ізраїлі залишитися в його літню відпустку в Польщі. За словами Лапіда, посол "повинен використовувати наявний у нього час, щоб пояснити полякам, що Голокост означає для громадян Ізраїлю та наскільки ми не потерпимо презирства до памʼяті жертв і памʼяті Голокосту".

Закон стосується власності, вкраденої нацистською Німеччиною, а потім захопленої комуністичним режимом Польщі. Коли закінчилася Друга світова війна, комуністична влада Польщі націоналізувала багато об'єктів, які залишилися порожніми через те, що їх власники втекли або були вбиті.

Закон встановлює ліміт у 30 років з моменту конфіскації майна для її оскарження – отже багато неврегульованих претензій тепер будуть заблоковані.

Уряд Польщі заявляє, що ця зміна покладе край періоду правового хаосу. BBC пише, що в останні десятиліття реституція майна у Польщі глибоко занурилася у корупцію: претензії на право власності купуються та продаються, а орендарі раптово опиняються викинутими зі своїх квартир з одного дня на інший. В результаті закон отримав підтримку опозиції Польщі та уряду.

Єврейські претензії насправді становлять лише меншість загальних вимог, більшість з яких подані поляками.

Новий закон охоплює як єврейських, так і неєврейських заявників, але критики стверджують, що єврейські власники часто запізнювались з подачею позовних заяв після війни, і їх дія нового закону зачепить значно більше, ніж польських.

Близько шести мільйонів євреїв загинуло під час Голокосту, половина з них були польськими євреями. Близько 90% довоєнної єврейської громади Польщі було знищено.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua