• USD 27.6
  • EUR 33.4
  • GBP 38.8
Спецпроєкти

Хрещені батьки. Як італійська мафія заробляє на пандемії

Організована злочинність, зокрема в Італії, завжди отримувала вигоду завдяки катастрофам і надзвичайним ситуаціям

Офіцери поліції по боротьбі з масовими заворушеннями стоять біля в'язниці Сан-Вітторе в Мілані під час акції протесту в'язнів, в одній з карантинних червоних зон Італії 9 березня 2020 р.
Офіцери поліції по боротьбі з масовими заворушеннями стоять біля в'язниці Сан-Вітторе в Мілані під час акції протесту в'язнів, в одній з карантинних червоних зон Італії 9 березня 2020 р. / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Італійська журналістка Валентина Саїні в своїй статті для EUobserver пише про те, як мафія виграла від поширення коронавирусу і готується привласнити частину коштів ЄС, спрямованих на відновлення економіки європейських країн.

На початку березня 2020 р., коли Італія була практично переможена Covid-19, в багатьох в'язницях країни спалахнули протести.

Частина з них переросла в заворушення. Згідно з поточними розслідуванями, схоже, в розпалюванні хаосу зіграли свою роль різні мафіозні угруповання Італії.

Ще через кілька місяців, у жовтні, запеклі протести почалися і на вулицях Неаполя.

Серед тих, хто підпалював сміттєві баки і кидав каміння в поліцію, були члени клану Каморра — впливового неаполітанського мафіозного угрупуванням, про яке в своїх книгах писав журналіст Роберто Савіано.

Згідно з нещодавньою доповіддю Управління по боротьбі з мафією (DIA), "злочинні організації зацікавлені в розпалюванні міських заворушень, використовуючи поточні економічні проблеми для провокування соціальних протестів, особливо на півдні".

Італія, як і інші країни ЄС, пережила серйозну економічну кризу після спалаху Covid-19.

Реклама на dsnews.ua

У 2020 р. ВВП країни впав на 8,9%. Тим часом мафія ще більше підсилює свій контроль над італійськими суспільством і економікою.

"Мафія завжди отримувала вигоду зі стихійних лих. Вони робили це після потужного землетрусу в Ірпені на півдні Італії в 1962 році, і також під час інших землетрусів і катастроф", — пояснив Антоніо Нікас, всесвітньо відомий експерт і автор більше 30 книги про мафію і організовану злочинність.

"Мафія використовувала епідемію для розширення свого брудного бізнесу", — додав він. Вони володіють величезними можливостями для інвестування. Незаконний оборот наркотиків і торгівля ними не припинилися. "На жаль, наркоторгівля — це не економіка, існуюча паралельно з легальною економікою, а інтегрована в неї. Нині відмивання грошей стає киснем для легальної економіки", — зазначив Нікас.

Банк Італії в своїй доповіді про боротьбу з відмиванням грошей за 2020 року повідомив про більш ніж 110 тис. підозрілих транзакцій.

"Благодійність" мафії

Через економічну кризу більше 100 тис. компаній в Італії зіткнулися з загрозою банкрутства. Мафія ж надавала позики підприємствам, які перебувають у скрутному становищі, часто отримуючи за це акції; а також купувала підприємства, що знаходяться на межі банкрутства.

У бідних районах Неаполя, Палермо, Катанії і Реджо-ді-Калабрія гангстери роздавали пасту, молоко і м'ясо. Вони позичають гроші безробітним, часом під низькі відсотки. Експерти називають це "благодійністю мафії".

"Для злочинних організацій має величезне значення легітимність, що базується на соціальному консенсусі", — зазначив професор кримінології в Оксфордському університеті Федеріко Варезе.

"Надзвичайні ситуації, подібні нинішній, дають мафії вплив, і вона намагається видавати себе за законну владу. Вони слідують моделі Аль Капоне, який в 1929 р. відкрив безкоштовні їдальні для бідних: він нічого не просив натомість, але знав, що люди, яким він допомагав, йому будуть винні".

Мафія також шахрайськими способами отримала частину від допомоги, виділеної компаніям і громадянам італійським урядом. Вони, крім того, заробляли на боротьбі з Covid-19.

У травні 2020 р. ймовірний член Каморри в телефонній розмові, запис якого отримали правоохоронці, говорив: "ти заробиш на вірусі". Він хотів перетворити автомийку свого двоюрідного брата в Пезаро (центральна Італія) в компанію, що займається дезинфекцією.

Загалом, мафія використовує хаос, спровокований надзвичайною ситуацією через Covid-19, для того, щоб ще глибше проникнути в галузі, де вони вже й так присутні — в систему охорони здоров'я, морги і утилізацію відходів (як медичних, так і немедичних) .

"Відходи утилізувати повинні всі великі компанії. Скористатися ж послугами мафії — це економія в 90%, якщо порівнювати з офіційними і законними компаніям по утилізації сміття", — пояснила професор юридичного факультету Болонського університету Стефанія Пеллегріні.

Мільярди ЄС на підході

Нині ж все погляди мафії спрямовані на мільярди, які Італія отримає з Фонду відновлення економіки ЄС.

Як зазначає Вінченцо Мусаччо, професор кримінального права, який співпрацює з Інститутом антикорупційних досліджень ім. Рутгерса (RIACS) в Ньюарку, "в період з 2015 по 2020 рр. ЄС виділив Італії близько 70 млрд євро через структурні та інвестиційні фонди. Половина цих коштів опинилася в руках організованої злочинності". І тепер, коли пиріг став ще більше, апетит у мафії ще сильніший.

З цієї причини експерти, з якими спілкувався EUobserver, наполягають на тому, що уряду Маріо Драгі не слід спрощувати процедури закупівель.

"Також потрібно запровадити норми, які не дозволять коштам держави потрапити в руки мафії, — додав суддя з північної Італії. — Спрощення вимог не полегшить життя чесним компаніям, які опинилися в скрутному становищі, але допоможе бізнесу, що належить або підконтрольний мафії".

Мафія отримує доступ до європейських грошах не насильницьким шляхом, а за допомогою корупції, наприклад, в місцевих органах влади. "Ось що чекає Фонд відновлення", — прогнозує Пеллегріні.

Втім, це проблема всієї Європи: мафіозні клани Італії, як правило, крім Італії відмивають свої гроші в інших європейських країнах — Іспанії, Німеччині (де дуже впливова калабрійська Ндрангета), Нідерландах і постбрекзітній Великобританії.

Мусаккіо, в свою чергу, налаштований вкрай песимістично: "У створенні скоординованої європейської стратегії по боротьбі з мафією ми відстаємо років на 10. І нам потрібно пройти по шляху, наміченому Джованні Фальконе, [суддею, убитим Коза Нострою в 1992 р.): слідувати за грошима. В Європі цього немає ".

    Реклама на dsnews.ua