• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Хакнуть GPS. Як Росія влаштувала бермудський трикутник в Середземномор'ї

Цивільна авіація постійно втрачає доступ до GPS біля берегів Сирії

Літаки цивільної авіації продовжують потрапляти в "чорні діри" через збої GPS
Літаки цивільної авіації продовжують потрапляти в "чорні діри" через збої GPS / Shutterstock
Реклама на dsnews.ua

Автор журналу Fortune Кетрін Данн свою нову статтю присвятила перебоям, що викликають занепокоєння, в роботі GPS в Східному Середземномор'ї, які можуть відбуватися через конфлікти в Сирії, Лівії та Нагірному Карабаху.

GPS, глобальна система позиціонування, яка є основою для роботи всього — від карт Google до телекомунікаційних мереж і авіанавігації, як повідомляє профільне європейське відомство, яке відповідає за безпеку повітряного руху, більше не така надійна на просторах Середземного моря, Кавказу та Близького Сходу, і причина криється в зростаючій геополітичній напруженості в регіоні.

Експерти з повітряного руху побоюються, що тривалі перебої в роботі GPS можуть стати загрозою для пасажирів комерційних авіакомпаній.

За даними Європейської організації з безпеки повітряної навігації (Eurocontrol), згідно зі звітами, які передали пілоти, збої в роботі навігаційної системи, яка створена і обслуговується урядом США, сьогодні стали вже звичним явищем на маршрутах між Північною Америкою і Європою та Близьким Сходом.

За словами Герхарда Берца, старшого експерта відомства з навігаційних систем і координації радіочастотного спектра, в 2019 р. регулятор отримав понад 3,5 тис. повідомлень про збої в роботі, що є рекордним показником. В середньому відомство в 2019 р. отримувало близько 10 таких повідомлень щодня.

Берц також зазначив, що у зв'язку з різким скороченням авіаперевезень через пандемію літає менше літаків і, відповідно, складніше оцінити частоту збоїв. За його словами, навіть незважаючи на це, відомство щодня отримує одне повідомлення про перебої. Втім, реальні масштаби можуть бути більшими, ніж відображені цифрами, оскільки надання таких звітів — справа добровільна.

І хоча є думка, що відключення безпосередньо відбуваються через конфлікти і військових, які в них беруть участь, на думку експертів, напевно невідомо, хто відповідальний за збої. Серед основних версій фахівців у цій сфері є припущення, згідно з яким перебої відбуваються через бойові операції, які проводять деякі країни регіону із залученням своїх авіабаз і кораблів у Східному Середземномор'ї. Зокрема, слід веде до однієї з таких авіабаз на узбережжі Сирії. Берц підкреслює: оскільки збої носять періодичний і непостійний характер, їх важко спрогнозувати, що в ще більшою мірою ускладнює відстеження джерела збоїв.

Реклама на dsnews.ua

У ряді випадків перебої приводили до незвичайних і потенційно небезпечних наслідків, включаючи ситуації, коли у зв'язку з проблемами GPS надходило попередження пілотам про те, що літак нібито повинен зіткнутися з землею або якоюсь перешкодою, а тому їм слід негайно підняти ніс літака, щоб уникнути зіткнення. Це найгірший сценарій подій. У тих випадках це була помилкова тривога і пілоти абсолютно правильно її проігнорували, адже могли чітко бачити, де знаходяться, додав Берц.

Однак вимога до пілотів вибірково ігнорувати екстрені сигнали, за його словами, суперечить тому, чого їх навчали: таке попередження — це їх головний захист в ситуаціях, коли зв'язок з наземним контролем втрачений, і їх не можна ігнорувати.

"Ми не в захваті від того, що до цих систем підривається довіра", — зазначив Берц.

В інших випадках GPS-навігатори, робота яких була порушена під час польоту в регіоні, так і не починали передавати сигнал, продовжив Берц, додавши, що пілотам доводилося літати годинами без доступу до системи GPS.

На комерційних літаках встановлені кілька систем навігації та зв'язку, і GPS — лише одна з них. Це означає, що втрата сигналу GPS, особливо на короткий період часу, необов'язково настільки вже й небезпечна, адже пілоти можуть працювати без неї. Але Берц підкреслив, що занепокоєння викликає "очевидний масштаб" збоїв, тому що вони підвищують ризик, що такий збій може відбутися в момент відмови іншого обладнання або в негоду, коли потрібні будь-які дані для навігації.

Існують певні ризики і в районах з високою геополітичною напруженістю. А тим небагатьом літакам, чиї рейси проходять між Європою і Близьким Сходом, в тому числі в Азію, в будь-якому разі доведеться перетинати настільки небезпечний регіон. Оскільки повітряний простір Сирії закрито, літаки літають або на південь від неї через Середземне море, або на північ — через Туреччину і Кавказ. За словами Берця, щодо обох маршрутів постійно надходять повідомлення про збої GPS. Проблемна територія включає в себе Сирію, Лівію і Нагірний Карабах, де відбулася ескалація між Вірменією і Азербайджаном, і багато інших.

Наприклад, Кіпр, як писав Fortine в січні, довгі роки намагається якось вирішити проблему постійних збоїв, які впливають і на морське, і на повітряне сполучення.

У 2020 р. Департамент цивільної авіації цієї країни випустив безліч офіційних попереджень про перебої в роботі GPS.

Крім того, напередодні берегова охорона США повідомила про проблеми на території Середземного моря, аж до Італії.

Загрози, які несуть такі масштабні збої, поступово привертають все більше уваги. У серпні авіаційне агентство ООН, Міжнародна організація цивільної авіації (ІКАО), вказала на вплив "перешкод" на сигнал GPS і запропонувала деякі варіанти вирішення проблеми. Включаючи заохочення країн-учасниць розробити системи на випадок непередбачених обставин, які можуть виникнути в результаті втрати доступу до GPS, а також зайнятися альтернативами GPS, боротися з продажем нелегальних "глушилок" і визнати, що ризики для нормальної роботи GPS, що виникають в зонах конфліктів, можуть мати значно більшу географію.

Повсюдне поширення GPS як у військовому, так і в цивільному житті переоцінити дуже важко. Наземні GPS-навігатори передають точні дані про час і місце розташування, забезпечуючи таку високу точність, що є підмогою для синхронізації всього на світі: від міжнародних телекомунікаційних мереж до банківських транзакцій і банкоматів, до стоп-сигналів і систем управління енергоспоживанням.

Так, збої в роботі GPS можуть відбуватися через погодні умови, проблеми з обладнанням або з інших, досить нешкідливих причин. Однак ті перебої, які спостерігаються в Середземномор'ї і на Близькому Сході, є думка, обумовлені "глушилками" і "спуфінгом" — це два основні методи перервати або спотворити сигнал, що посилається з супутників GPS на навігатори, розташовані на Землі. І хоча GPS — лише одна з декількох супутникових глобальних навігаційних систем (у Китаю, Росії і ЄС є схожі мережі), найпопулярнішою у світі є GPS, і такі системи (відомі як GNSS) дуже вразливі перед такими збоями.

Нехай звичайні люди, злочинні угруповання, які мають в розпорядженні придбані в інтернеті незаконні "глушилки" можуть і часто провокують хаос в роботі GPS, частота перебоїв в Середземномор'ї, Центральній Азії та на Близькому Сході, на думку аналітиків і експертів, що спеціалізуються на системах GPS, — це справа рук військових. Центр судноплавства НАТО неодноразово раніше пов'язував збої в Середземномор'ї і зони конфлікту по сусідству.

Порушення роботи GPS є класичною формою електромагнітної війни. Зрештою, порушення зв'язку і навігації завжди були складовою протистояння. Але це також новий формат повномасштабного знищення сірої зони, що набирає обороти останні п'ять-шість років разом з тим, як безпілотники та інше обладнання і озброєння, для роботи якого використовується GPS, все частіше застосовуються в конфліктах.

Одні з перших повідомлень про збої в роботі GPS, які прямо вплинули на цивільне населення, надійшли з судів у Чорному морі біля узбережжя Криму. Вони спостерігали за тим, як їх місце розташування на GPS-навігаторі не відповідало реальному, часом відправляючи їх в аеропорти, приблизно в той час, коли Росія анексувала Крим.

Росію раніше вже відкрито звинувачували в порушенні роботи GPS, в тому числі під час військових навчань на північ від Скандинавського півострів і в Східному Середземномор'ї. Центр перспективних оборонних досліджень минулого року заявляв, що джерело перебоїв в регіоні, мабуть, знаходиться на російській авіабазі Хмеймім в Сирії. Росія звинувачення або спростовувала, або ігнорувала. Кіпрський уряд і Eurocontrol також пов'язують збої з конфліктом в Сирії.

Утім кількість перебоїв занадто масштабна, щоб приписувати їх лише комусь одному. Згідно з розслідуванням Бьорна Бергмана з неурядової організації SkyTruth "спуфінг-кільця", які називають ще "колами на полях", знаходили в китайських портах і в деяких місцях біля узбережжя Сан-Франциско. І такі збої цілком характерні для регіону біля узбережжя Північної Кореї, де, за деякими даними, активно діють нелегальні риболовецькі флоти. Подібні збої, як повідомляється в доповіді Берегової охорони США, також спостерігалися і на більш локальному рівні: в кінці 2019 р. в центрі Тегерана фіксували збої GPS, що впливають на мобільні телефони.

    Реклама на dsnews.ua