• USD 27.6
  • EUR 33.5
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Захоплення влади і анархістські юрисдикції. Як Трамп другу електоральну революцію очолив

Вчасно не зорієнтувавшись, американський президент і його команда втратили шанс обійти демократів

Дональд Трамп
Дональд Трамп / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Президент США Дональд Трамп безуспішно, але гучно бореться з протестами в своїй країні, 2 вересня, яскраво продемонстрував, що, незважаючи на свої 74, йому по плечу новаторство в державних справах. Господар Овального кабінету де-факто запропонував новий адміністративний поділ Сполучених Штатів — створив якісь "анархістські юрисдикції".

На його погляд, є правильні регіони і є неправильні — ті міста, які відкидають його допомогу в боротьбі з "вандалами" і всякими злодіями, підігрівають акції протесту; а їх влади навіть дозволяють собі критикувати методи президента і, по суті, заважають нормальному перебігу формування ним і його командою способу невблаганного, сильного і жорсткого батька нації.

І Трамп не був би Трампом, якби не захотів помститися. Пам'ятаючи плинність кадрів у Білому домі, гучні звільнення болтонів та меттісів, що потрапили в опалу, а також посміли не погодитися з лідером.

Президентська помста в даному випадку висловилася в підписанні меморандуму (свого роду попередження), в якому він пригрозив скоротити федеральне фінансування містам, де панує беззаконня. У списку є, наприклад, Сіетл, Портленд, Нью-Йорк, Вашингтон. Усі мери — демократи.

У меморандумі також міститься доручення вірному генпрокурору Вільяму Барру підготувати список "анархістських юрисдикцій", а главі бюджетного управління Білого дому Расселу Воут — протягом місяця написати інструкцію для глав відомств щодо обмеження прав "анархістських юрисдикцій" на федеральні гранти.

Таким чином Трамп йде на загострення війни з демократами на місцях. І неважливо, що тим самим він посилює розкол у суспільстві.

Це один з наріжних каменів його нинішньої виборчої кампанії.

Реклама на dsnews.ua

Інший — це загроза втручання в американські вибори ззовні. Так-так, Трамп, який пережив розслідування Роберта Мюллера, з липня почав постійно говорити про загрозу втручання.

Її він побачив у голосуванні по пошті, до чого схиляються кілька штатів, прагнучи убезпечити виборця під час пандемії.

Експертне середовище в Штатах у більшості своїй підкреслює, що фальсифікації при такому голосуванні вкрай малоймовірні. Навряд чи хто-небудь за кордоном зміг би надрукувати мільйони таких бюлетенів, непомітно якимось чином їх ввезти і розіслати в США.

Незважаючи на ці аргументи, Трамп не відступає. А генпрокурор Вільям Барр підтакує.

Президент навіть пішов далі як в боротьбі з голосуванням поштою, так і з демократами при владі на місцях. Його кампанія і Республіканський національний комітет знову-таки в середу подали в суд на губернатора Монтани Стіва Буллока, який у серпні дозволив округам через коронавірус вдатися саме до цього способу голосування.

Буллока у Трампа звинуватили в порушенні законодавства і "нахабному захопленні влади". Так що вже скоро можна очікувати, що під визначення "анархістські юрисдикції" будуть підпадати не тільки влади міст, де не справляються з протестами, а й просто управителі-дисиденти.

При цьому сам Трамп не гребує пропозицій, які відверто суперечать американським законам.

Це і ідея з перенесенням виборів, хоча відповідне рішення приймає Конгрес, а не президент.

Це і ще одне ноу-хау Трампа, заявлене ним 2 вересня (неймовірно продуктивний учора був американський президент) — виборці Північної Кароліни можуть на виборах проголосувати двічі. І по пошті, і особисто, щоб переконатися, що їх голос нікуди не поплив.

Чи потрібно говорити, що голосувати двічі, — незаконно? До того ж це створює можливості для фальсифікацій, чого показово страшиться Трамп і лякає цим американців.

Коронавірус б'є протести

І все ж найбільший наріжний камінь президентської кампанії, прямо-таки валун, — це протести.

Президент демонстративно заперечує вимоги і гасла учасників мирних акцій і не бачить різниці між ними і тими, хто дійсно вдається до насильства або користується ситуацією для особистого збагачення.

Трамп, подібно білоруському формально колезі Олександру Лукашенку, всіляко висловлює підтримку поліції і тицяє нею в обличчя критиків і демонстрантів.

Проблема для нього полягає в тому, що така тактика поведінки працює лише на правоохоронців і ядерний електорат. І то не весь.

Свіже опитування, проведене Reuters і Ipsos, результати якого опубліковані також 2 вересня, показало, що спроби Трампа зробити заворушення головною темою виборчої кампанії виявилися марними.

Більшість респондентів більше турбує пандемія коронавірусу, ніж зростання злочинності, про який говорить Трамп. Таких 78%.

Більш того, майже 60% вважають, що Трамп несе відповідальність за зростання захворюваності Covid-19 і супутні соціально-економічні проблеми. 53% опитаних американців як і раніше співчувають учасникам акцій протесту, які виступають проти расової несправедливості.

Зростання злочинності же сильно турбує лише приблизно 8%. Вони вважають, що боротьба з нею повинна бути головним пріоритетом для держави.

І підбиваючи підсумки, ще дві цифри, що ілюструють рівень підтримки двох кандидатів у президенти — Трампа і Байдена. За переобрання першого, згідно з опитуванням, виступають 40%, кандидатуру другого підтримують 47%.

З галопу на крок

Цифри показують, що, повторимося, обрана командою Трампа передвиборна стратегія себе не виправдовує.

Однак американський президент з неймовірним завзяттям розширює червоточину в паралельну реальність і запрошує виборця піти за ним. Виборець же боїться коронавірусу. Виборець підраховує, скільки втратив через пандемію.

На даний момент ознак того, що кампанія Трампа кардинально зміниться, поки не спостерігається. У штабі дали маху, зосередившись на збереженні голосів глибинки і непереконливою, як виявилося, боротьбою за голоси тих, хто вагається.

Не були враховані реалії. А саме фактор коронавірусу, поширенню якого Трамп посприяв, ігноруючи на перших порах загрозу.

Зараз уже можна констатувати, що республіканці все ж зробили ставку не на ту конячку. Але вже пізно щось міняти. Радикалізація і мобілізація електорату не спрацювала. А іншого кандидата "слони» не виростили. Залишається сподіватися, що їх кандидат якось вигребе і прийде до фінішу першим.

Поки ж Трамп програє вибори демократам, які роблять наголос на пандемію та расову нерівність.

І ще одне — так, почасти господар Овального кабінету мав рацію, коли лякав американців "лівими демократами". Тому як зараз Сполучені Штати роблять свій цивілізаційний вибір.

Out of our hair

Фактично зараз ми можемо спостерігати другу електоральну революцію в Штатах.

Перша відбулася на попередніх виборах, коли втомлені від снобів з вищих станів прості американці вибрали популізм. Проте не будемо судити строго. У той період, приблизно з 2015 по 2017 рр., весь світ (Україна в 2019 р. залишається й досі) був підлітком-максималістом.

Популісти в більшості своїй надій не виправдали. Тому зараз американський виборець навіть не стільки повертається до еліт, скільки усвідомлює (можливо, підсвідомо) необхідність глобальних змін у країні.

Фундаментом для них стала слабкість, яка виявлена адміністрацією при боротьбі з коронавірусом, і невгаваючі протести, які підштовхують ліберальне середовище до перегляду соціальної моделі на користь відмови від "білої протестантської держави".

Саме це чітко простежується в ідеології Black Lives Matter, яка, як пише колега Сергій Ільченко, є "сумішшю більшовизму з маоїзмом з тією лише різницею, що замість класового підходу в ній використаний расовий".

Чи бачив ці тенденції Трамп насправді або просто його слова про "олевенее" демократів — це так, пальцем у небо? Складно сказати.

Але чому він може порадіти, так тому, що навіть друга електоральна революція не скасовує задекларованого ним курсу на самоізоляцію і егоцентризм.

Навпаки, масив внутрішніх проблем змушує американців, причому вже не тільки серед представників глибинки, а й так званої еліти, ще більше замкнутися в собі і зайнятися їх вирішенням, забуваючи про решту світу. У цьому вони стають усе більше схожі на українців.

"Наша хата скраю ...", як то кажуть. Або out of our hair.

    Реклама на dsnews.ua