• USD 26.4
  • EUR 30.7
  • GBP 36.4
Спецпроєкти

Тегеранський ультиматум. Навіщо Іран свариться з Азербайджаном

Відносини між Тегераном і Баку стрімко погіршуються

AFP/Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Днями стало відомо про затримання на Кіпрі кілера, відправленого, за деякими даними, Іраном для усунення ряду ізраїльських бізнесменів і дипломатів.

Втім, влада Кіпру в формулюваннях проявляє обережність. 4 жовтня начальник місцевої поліції Стеліос Папатеодору лише заявив, що, мовляв, так, затримано чоловіка, у якого при собі були зброя і патрони; інцидент непростий і правоохоронці поки займаються розслідуванням.

А ось спікер ізраїльського прем'єра Матан Сіді в той же день прямим текстом заявив: мова йде не про кримінальний злочин, а про спробу здійснити теракт у відношенні п'яти ізраїльських бізнесменів, серед яких мільярдер Тедді Сагі.

Сам Сагі заперечує, що був метою кілера, оскільки в той момент знаходився в Лондоні.

У кіпрських і ізраїльських ЗМІ маса інформації, що часом суперечить одна одній. Одні пишуть, що Сагі попередили спецслужби Кіпру, і кілер був затриманий через кілька днів після того, як мільярдер залишив острів.

Інші стверджують, що мішенню був не він, а співробітники його компанії.

Велика кількість таких суперечливих відомостей і скупі подробиці від влади Кіпру говорять про те, що справа дійсно непроста і виходить далеко за межі країни.

Реклама на dsnews.ua

У чому ЗМІ, можна сказати, "згодні", так це в тому, де оселився кілер, як пересувався і т. ін. На Кіпрі він пробув приблизно 20 днів. При цьому проживав в орендованому житлі в турецькій північній частині острова. Він також взяв в оренду два авто в Айя-Напі і часто перетинав кордон на електросамокаті. На ньому ж він збирався повернутися у визнану лише Анкарою Турецьку Республіку Північного Кіпру після замаху.

Пікантності ситуації додає те, що затриманий — 38-річний азербайджанець з російським паспортом, який, як стверджують в Ізраїлі, працює на іранські спецслужби.

Газета The Times of Israel писала, що, нібито, кілер на допиті сам підтвердив це.

У той же час, кіпрська преса з посиланням на свої джерела повідомляє, що затриманий відмовляється співпрацювати зі слідством і зберігає мовчання.

В Єрусалимі наполягають на іранському сліді і підкреслюють, що планований замах повинен був стати відповіддю на вбивство Моссадом "батька іранської бомби" Мохсена Фахрізаде торік під Тегераном; а також стверджують, що Іран планував вбивство ізраїльських дипломатів у Баку і Делі.

Рикошетом по Азербайджану

Насправді вся сіль інциденту не в тому, що це акт агресії проти Ізраїлю, що не відбувся, на території країни — члена ЄС, але скоріше в тому, що зараз відносини між Баку і Тегераном стрімко погіршуються.

І не виключено, що кіпрських і ізраїльських колег — перш за все, перше — могли повідомити якраз спецслужби Азербайджану, чиї відносини з Ізраїлем вельми непогані: під час війни в Нагірному Карабаху Єрусалим поставив азербайджанцям безпілотники Hermes 900, SkyStriker і ракети Spike.

Разом з турецькими БПЛА Bayraktar і завдяки модернізованій армії продукція Ізраїлю допомогла Азербайджану завдати поразки підтримуваній Росією Вірменії і звільнити торік Нагірний Карабах.

Тісне військове і військово-технічне співробітництво Баку з Анкарою з тих пір продовжує стрімко розвиватися, підсилюючи позиції як Азербайджану, так і Туреччини в цьому регіоні. Що створило певні труднощі і навіть погрози для Ірану.

По-перше, після визволення Карабаху Азербайджан отримав контроль над транспортними артеріями з Ірану до Вірменії і далі на Кавказ.

Тому в останні місяці діалог між Єреваном і Тегераном помітно активізувався. Дипломати і чиновники обох країн регулярно обмінюються візитами, в тому числі, розробляючи плани будівництва нових автомагістралей замість контрольованих азербайджанцями.

Але куди більшеі Тегеран непокоїть те, що Баку і Анкара все ж зможуть реалізувати проект "Занзегурський коридор". Це такий потенційний транспортний коридор довжиною близько 40 км через Вірменію, який зв'яже Азербайджан безпосередньо, по-перше, зі своїм ексклавом Нахчиван на заході, а, по-друге, з Туреччиною.

Таким чином турки і азербайджанці змогли б взяти під контроль всю ділянку спільного з Іраном кордону.

Що викликає у режиму аятолл серйозне занепокоєння, адже закріплення турків на Південному Кавказі — у Занзегурському коридорі — не тільки б'є по торгівлі Ірану, але і фактично відкриває надійно захищений маршрут далі в Центральну Азію.

У сукупності з тим, як Анкара за останні роки успішно "освоїла" Близький Схід і Магриб — всі ті напрямки, які вкрай цікаві Тегерану, Туреччина, реалізуючи свою неоосманську і неосельджукську політику, об'єктивно ізолює Іран в цьому регіоні. Блокує просування Тегерана та інших гравців далі на схід — у Центральну Азію, яка після виходу американців з Афганістану відкрита для нових впливових союзників і покровителів.

Це, вірогідно, підштовхнуло Іран до ескалації, перш за все у відносинах з Азербайджаном, а через нього і з Туреччиною, з якою до недавнього часу у нього складалися більш-менш рівні і навіть взаємовигідні відносини.

Зараз же ситуація змінюється. Сторони переходять до проксі-протистояння. При цьому дозволяють собі типово войовничі меседжі на кшталт турецько-азербайджанських навчань "Непорушне братерство-2021" на кордоні з Іраном і Вірменією та відповідних іранських маневрів "Завойовники Хайбара". Реципієнтом останнього сигналу, до слова, також є ситуативні союзники Ізраїль і Саудівська Аравія, адже це явне відсилання до битви, в якій мусульманська армія на чолі з пророком Мухаммедом розгромила іудеїв в оазі Хайбар, розташованій в 150 км від Медіни (нині Саудівська Аравія).

Так що ми спостерігаємо нову зміну балансу сил в регіоні, яка в перспективі буде не на користь Ірану, адже агресивна поведінка Тегерана лише цементує союз між Туреччиною, Азербайджаном, Ізраїлем і "підтягує" саудитів: нехай вони не в захваті від амбіцій Реджепа Тайіпа Ердогана, але до Ірану відчувають ще меншу симпатію, незважаючи на відновлення переговорів між Ер-Ріядом і Тегераном.

Іран між тим союзництвом похвалитися не може: і Китай, і Росія мають у регіоні інтереси, що виключають формування надійного альянсу.

    Реклама на dsnews.ua