• USD 27.7
  • EUR 33.7
  • GBP 39.2
Спецпроєкти

Китай підписав з Іраном угоду про співпрацю на 25 років: інвестують $400 млрд в обмін на нафту

Міністр закордонних справ Ірану Мохаммад Джавад Заріф і глава МЗС КНР Ван І у суботу, 27 березня, підписали у Тегерані угоду "Про політичне, стратегічне та економічне співробітництво"

Глави МЗС КНР і Ірану — Ван І та Мохаммад Джавад Заріф
Глави МЗС КНР і Ірану — Ван І та Мохаммад Джавад Заріф
Реклама на dsnews.ua

Про це йдеться у повідомленні DW, передає "ДС".

Коментуючи підписання угоди, в МЗС Ірану зазначили, що вона може "дуже ефективно сприяти поглибленню ірансько-китайських відносин". Зі свого боку, Китай розглядає договір з Іраном як частину стратегії під назвою One Belt, One Road ("Один пояс — один шлях"), яка повинна забезпечити реалізацію мегапроєкту "Новий Шовковий шлях".

За інформацією авторського видання "The New York Times", Китай інвестує в економіку Ірану 400 мільярдів доларів в обмін на поставки нафти.

Фундамент майбутньої угоди між Іраном і Китаєм був закладений під час візиту голови КНР Сі Цзіньпіна у Тегеран в 2016 році, під час якого керівники обох країн домовилися розвивати спільну роботу в таких областях, як транспорт, експлуатація портів, енергетика, промисловість і сервіс. Духовний лідер Ісламської Республіки Алі Хаменеї назвав тоді співпрацю з Пекіном "правильним і розумним" кроком.

Тим часом у парламенті Ірану плани підписати договір з Китаєм були зустрінуті неоднозначно. Причиною для критики послужило, зокрема, зроблена у 2020 році заява колишнього президента Ірану Махмуда Ахмадінежада про те, що уряд вирішив вести переговори про укладення "нової угоди на 25 років з якоюсь іноземною державою", не донесши до відома населення країни.

Реагуючи на цю критику, Мохаммад Джавад Заріф, виступаючи у парламенті, запевнив депутатів, що в угоді не буде ніяких секретних протоколів, а громадськість отримає повну інформацію про зміст документа після закінчення переговорів. Незважаючи на це, обіцянку міністра закордонних справ Ірану не виконано, оскільки до сих пір про деталі угоди про співпрацю між КНР та Іраном відомо дуже мало, вказує агентство AFP.

На сьогоднішній день КНР є найважливішим торговим партнером Ісламської Республіки. До того, як у 2018 році США під керівництвом колишнього президента країни Дональда Трампа в односторонньому порядку відмовилися від дотримання ядерної угоди з Іраном і запровадили проти цієї держави санкції, Китай був найбільшим покупцем іранської нафти у світі.

Як повідомляла "ДС", уряд Китаю запровадив санкції проти Сполучених Штатів Америки та Канади.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua