• USD 28.2
  • EUR 33.2
  • GBP 36.2
Спецпроєкти

Коронавірусний лосось. Як Китай перетворив Covid в інструмент зовнішньої політики

Covid-19 став новим китайським інструментом тиску і ведення торгової війни з "ворогами"

Реклама на dsnews.ua

У Китаї продовжують проводити експерименти над Covid-19.

"Жовтушний" початок матеріалу, чи не так? З претензією на сенсацію.

Як, втім, і ті експерименти, які сьогодні проводять в Пекіні. Мова не про якісь лабораторні дослідження (хоча почасти і про них теж), а перш за все про інформаційні експерименти Компартії. З її подачі коронавірус переживає нову мутацію. Тепер медійну.

Навесні-влітку цього року, нагадаємо, Пекін в кооперації з росіянами і іранськими аятолами розгортав кампанію з дезінформації, в рамках якої вони серед іншого звинувачували Сполучені Штати в тому, що ті нібито "підсадили" коронавірус в Ухань.

Коли інформпростір наситили фейками, в які деякі, особливо з числа прихильників теорій змови, повірили, в Пекіні взялися за нову концепцію.

Через доступні медіаінструменти Китай почав енергійно замилювати очі європейців розповідями про те, який він успішний в боротьбі з пандемією і який він взагалі молодець — всім допомагає. Правда, картину зіпсувала відмова ряду країн (Нідерландів, Іспанії, Бельгії, Туреччини) від неякісних китайських масок і тестів.

Практично відразу в Пекіні приступили до третьої фази інформаційного застосування коронавіруса. Одним з перших піддослідних став Казахстан, який посмів згорнути співпрацю з КНР в рамках "Одного пояса, одного шляху" з огляду на відверте зазіхання Пекіна на його території.

Реклама на dsnews.ua

Як відповіли в Китаї? З початку липня на офіційному рівні почали поширювати повідомлення про спалах в Казахстані нового страшного і смертельного вірусу, що викликає пневмонію.

В цій якості віруси Піднебесної використовуються тепер не тільки на сусідах, які безпосередньо входять в зону політичного і економічного впливу Китаю, але вже і на будь-яких державах, які чимось її образили. Наприклад, на Бразилії та Норвегії.

Крильця Жаіра

У випадку з Бразилією передісторія була наступною: в квітні син бразильського президента Жаіра Болсонару, конгресмен Едуарду Болсонару в Twitter охрестив Covid-19 "китайським вірусом".

У Піднебесній до такого формулювання дуже трепетно ставляться. Кожен раз, коли президент США Дональд Трамп і представники його адміністрації згадували "китайський вірус", Пекін вихлюпував бурю емоцій.

І тут образи завдав син президента-популіста, який рівняється на Трампа. Хоча Болсонару не завжди був таким... антикитайські налаштованим. Він, як флюгер, то ображав Піднебесну, то мирився і отримував від Пекіна підтримку у вигляді інвестицій або участі в нафтових аукціонах.

Але Китай усвідомив, що Болсонару варто тримати в їжакових рукавицях і гасити його прагнення до дружби з Трампом. Звідси, почасти, і жорстка реакція КНР на слова Едуарду Болсонару, яку 15 травня висловив в статті для O Globo генконсул Лі Ян.

Китайський дипломат досить різко поцікавився, чи не промили американці мізки синові президента, а також пригрозив тим, що Китай може насправді стати жахливим ворогом для будь-якої країни, яка буде твердити про те, що КНР — "її ворог".

Помста Пекіна не змусила себе довго чекати. Вже 13 серпня уряд міста Шеньчжень заявив, що на заморожених курячих крильцях, імпортованих з Бразилії, виявлений коронавірус.

Норвезький лосось

Неозброєним оком видно, що з літа Китай почав перекладати відповідальність за поширення коронавіруса на Захід в цілому і на Європу зокрема. У червні в Пекіні трапився черговий спалах Covid-19. У Китайському центрі з контролю і профілактики захворювань пізніше заявили, що вірус в столицю прийшов з Європи.

Тоді ж в ЗМІ з'явилася інформація про те, що Covid-19 виявили на обробній дошці одного з японських (зважаючи на стан відносин Пекіна з Токіо це уточнення навряд чи випадково) ресторанів, на якій обробляли імпортного лосося. Зокрема з Норвегії та Чилі.

Як результат, поставки риби скоротилися: китайські ресторани скасовували свої замовлення. Незважаючи на те, що і Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ), і Продовольча і сільськогосподарська організація Об'єднаних Націй (ФАО) і Норвезька рада з морепродуктів заявили, що через продукти вірус поширюватися не може.

Та й китайські власті визнали, що імпортний лосось не можна звинувачувати в поширенні Covid-19 в Пекіні.

Однак через кілька місяців КНР різко змінила своє ставлення до норвезької риби. 8 вересня деякі новинні стрічки опублікували матеріали з посиланням на нове дослідження Південно-Китайського сільськогосподарського університету і Гуандунської академії сільськогосподарських наук про те, що вірус SARS-CoV-2, який викликає Covid-19, може прожити на рибі до восьми днів при температурі в чотири градуси за Цельсієм. Така температура підтримується в процесі транспортування незамороженої продукції.

Автори роботи розмірковують про потенційну загрозу поширення вірусу на ринках морепродуктів. Вони також підкреслюють, що перший спалах коронавіруса був зафіксований на такому ринку "Хуанань" в Ухані. А другий спалах — в Пекіні — пов'язаний нібито з ринком морепродуктів "Сінфаді".

Цікаво те, що в самому дослідженні, препринт якого опублікований 6 вересня, ні Норвегія, ні Бразилія не згадуються взагалі. Напевно, перед вченими не стояло завдання виступати з конкретними звинуваченнями.

Цю місію на себе взяли ЗМІ. І якщо Bloomberg, наприклад, також ні словом не обмовився про Норвегію або Бразилію, то ось видання Eat This, Not That!, чий матеріал також був опублікований на порталі Yahoo Life, безпосередньо пов'язало це дослідження з норвезьким лососем і бразильськими крильцями.

Інформація подається таким чином, що американські ЦКЗ і Управління з продовольства і медикаментів (FDA) можуть помилятися, заявляючи, що коронавірус через продукти харчування не поширюється. Мовляв, можуть з'явитися докази зворотного. Завдяки світлим умам з Китаю, природно.

У матеріалі Eat This, Not That! бразильські курячі крильця лише просто згадані. Що дає підстави припускати, що у них все ще попереду. Все залежить від того, як буде вести себе Жаір Болсонару.

Основна ж увага приділяється саме норвезькому лососеві. Чому ж?

Для початку зазначимо, що "лососеві війни" з Норвегією для Китаю — не в дивину.

У 2010 р., коли Нобелівський комітет присудив премію миру китайському дисиденту Лю Сяобо, Китай відреагував досить бурхливо (нехай і безрезультатно), в тому числі введенням суворого контролю над імпортом норвезького лосося. Через що більша частина ввезеної в КНР риби просто згнила на складах.

Дуже вже Пекін зачепило рішення Нобелівського комітету, яке нібито підриває цілісність і силу режиму.

І це було зовсім не вперше. У 1989 р., коли Далай-лама к роздратуванню КНР став знову-таки лауреатом Нобелівської премії миру, Пекін погрожував Норвегії розривом економічних відносин і відмовлявся вести переговори з керівництвом цієї скандинавської країни.

І ось рік 2020-й. І знову "нобелівка" миру. Тепер її може отримати "народ Гонконгу". Причому номінувала його в жовтні 2019 р. норвезька депутат Гур Мелбі.

Пекін вирішив реагувати по-старому — мстити рибі, оскільки інших аргументів, досить вагомих для північного королівства, у нього немає. Точніше не було. До пандемії коронавіруса.

Китайська інквізиція

Дослідження китайців як таке має вкрай обмежену практичну користь. Про те, що Covid-19 близько тижня може жити на різних поверхнях, відомо вже давно.

І що тепер? Давайте позбавимо світ від усіх поверхонь і будемо жити в абстрактності китайського ринкового комунізму?

Втім, досить просто відмовитися від норвезького лосося, щоб Китай ще більше зміцнився на світовому рибному ринку. З огляду на те, що Піднебесна з 2002 р. і так є найбільшим експортером риби і продукції з неї.

Загалом, головна мета нових китайських досліджень, звіт про які готується до публікації, — хайп. Це перш за все новий і досить ефективний інструмент політичного тиску і ведення торгової війни.

Причому така медіатехнологія за своєю структурою досить нехитра. Підхід простий до неможливості.

Прям як в Темні століття, коли твердження на кшталт: "Земля кругла і обертається навколо Сонця..." відразу спростовувалося залізобетонним аргументом: "Святотатство!".

Так і сьогодні: "Ми дамо Нобелівську премію народу Гонконгу — Ваш лосось коронавірусний!"; "Нас більше не цікавить ваш "Один пояс, один шлях" — У вас Covid!"; "Ви репресуєте уйгурів! — А у вас... Covid!".

Загалом, коронавірус надовго прописався в нашому житті. І як власне вірус, і як інструмент інформаційної війни.

    Реклама на dsnews.ua