• USD 27.7
  • EUR 33.4
  • GBP 38.5
Спецпроєкти

Відкати - чужим. Чим голландська корупція гірше української

Нідерландські компанії фактично залишаються безкарними за стимулювання хабарництва в інших країнах
фото: badnewsfromthenetherlands.blogspot.com
фото: badnewsfromthenetherlands.blogspot.com
Реклама на dsnews.ua

Діалог України і Євросоюзу неминуче зачіпає проблму корупції. Це слабка ланка в українській державності, про яку країна часто спотикається і, якщо так подумати, справедливо отримує критичні зуботичини від партнерів. Насправді резонно, що європейці сім раз відміряє, перш ніж дати Києву грошей, безвізовий режим або горезвісну асоціацію.

Але часом країни-члени ЄС, грубо кажучи, перегинають палицю. Іншими словами, корупція в Україні успішно переросла з реальної проблеми в страшилку глобального значення. І це лякало на полях ЄС з'являється від випадку до випадку. Взяти, наприклад, Нідерланди, які спокусилися промовами євроскептиків з руху GeenPeil, партії "За Нідерланди" і аналітичного центру Forum voor Democratie і в квітні цього року поставили кількість угоди про Асоціацію з ЄС. Посприяли тому, як всі пам'ятають, відверто слабенька дипломатична робота українського уряду і потужне присутність російського інформаційного десанту з залученням затятого прихильника Brexit Найджел Фарадж. Сюди додамо історію з голландськими картинами, нібито, в руках українських "неонацистів" і трагедію з MH17, і на виході отримуємо всі підстави для взаємної неприязні.

Україна в очах тих нідерландців, які голосували проти - якесь дике місце, де йде війна, панує хаос, правила цивілізованого світу забуті, а влада і суспільство суцільно корумпованими. Звичайно ж цивілізований Амстердам, з їх точки зору, не може дозволити собі так вляпатися, в тому числі й в українську корупцію. Але так чи все гаразд у Датч Кінгдом?

Не цілком. Мало того, якщо всередині країни з корупцією все відносно добре (відносно!), за кордоном датські компанії діють в кращих традиціях ділків з просторів СНД. Насправді у нідерландців досить забавне уявлення про корупцію.

У понеділок, 12 грудня, міжнародне об'єднання з 15 організацій Oxfam, яке досліджує несправедливість в 90 країнах світу, опублікувало доповідь про світові корпоративних офшорах. Географія списку така: Бермудські острови, Кайманові острови, Нідерланди, Швейцарія, Сінгапур, Ірландія, Люксембург, Кюрасао, Гонконг, Кіпр, Багами, Джерсі, Барбадос, Маврикій, Британські Віргінські острови. Як бачимо королівство Нідерланди взяла бронзу. Нідерланди, як і Люксембург приваблюють іноземців податковими пільгами і "збереженням" прибутку не в країні клієнта. Євросоюз поки не дуже успішно бореться з податковими лазівками, наприклад, намагаючись створити чорний список таких офшорів. Ще один механізм, запропонований Єврокомісією - публічний звіт транснаціональних корпорацій про сплату податків у місці їх роботи. Але тут знову-таки закладені дві лазівки: звіту підлягають операції в рамках ЄС і компанії, які заробляють від 750 млн євро.

Тобто тим же нідерландським корпораціям боятися нічого. На батьківщині вони ведуть себе тихіше води, нижче трави, але за кордоном, по суті, продовжують колоніальні практики Ост-Індської компанії.

У 2016 році все та ж Transparency International опублікувала свій Індекс сприйняття корупції (CPI) за 2015 рік, який оцінює рівень корупції в країнах по всьому земній кулі. Нідерланди отримали п'яте місце серед найменш корумпованих країн світу, додавши три позиції з 2014 року. Дуже і дуже вражає - особливо якщо врахувати, що всього дев'ять років тому голландські ріелтори і власники нерухомості, завдяки різним схемам змогли приховати від держави мільярд євро податків.

Реклама на dsnews.ua

Проте в міжнародній організації до всього підкреслили, що дослідження показало також - половина членів ОЕСР порушують свої міжнародні зобов'язання по боротьбі з хабарництвом їх компаній за кордоном.

Ще в 2001 році, нагадаємо, Амстердам імплементував Конвенцію Організації економічного співробітництва і розвитку (ОЕСР) по боротьбі з підкупом іноземних посадових осіб при здійсненні міжнародних комерційних угод від 1997 р. Простіше кажучи дипмісії королівства повинні стежити за тим, як голландські компанії ведуть бізнес за межами ЄС.

І аж до 2010 року правоохоронці не виявляли спритності у розслідуванні таких випадків - по відповідних справах не було винесено жодного вердикту. У жовтні 2010 року Transparency International заявила, що голландські компанії заплатили мільйони євро, щоб отримати контракти за кордоном. Крім того, ОЕСР виступила з критикою королівства за недостатню боротьбу з хабарництвом. Після цього в Нідерландах оштрафували всього кілька фірм за корупцію, але що цікаво судові рішення стали результатом розслідувань США.

Шість років тому, наприклад, коли на столі у слідчих було лише п'ять папок про можливі випадки корупції з участю голландських компаній, що працюють за кордоном, влади виправдовувалися тим, що 9 років (з моменту імплементації конвенції) вчилися. "Ми спочатку повинні були накопичити досвід і міжнародні контакти, бо ці розслідування, які в основному зосереджені за кордоном", - цитує NOS TV колишнього спікера Міністерства юстиції Тони Маана. Така повільність була б характерна для України, але від європейської держави очікується щось інше, чи не правда?

Зараз, ймовірно, накопичений досвід. Але толку від цього майже ніякого. За період з грудня 2012 по травень 2015 року Нідерланди відкрили сім нових розслідувань за фактом підкупу іноземних посадових осіб. З моменту імплементації Конвенції ОЕСР всього таких справ стало 16, фактично по одному на кожен рік. З них 10 ще в роботі, 4 - закрили без рішення суду. Решта два, фігурантами яких є великі компанії SBM Offshore і Ballast Nedam, завершилися покаянням та врегулюванням без вердикту. SBM Offshore погодилася виплатити штраф у розмірі $40 млн і $200 млн за темні справи в Екваторіальній Гвінеї, Анголі та Бразилії. Ballast Nedam виплатила 17,5 млн євро, заощадивши час суду. У той же час, ОЕСР повідомляє про ще 24 випадки підкупу іноземних властей, якими ніхто не займався.

Одним же з головних рецидивістів у підкупі влади є нафтогазовий монстр Royal Dutch Shell, відомий Україні, зокрема, планами щодо видобутку сланцевого газу на сході країни. Компанію неодноразово звинувачували в практиці спокушання "намистом тубільних вождів".

Зараз італійська голландська і прокуратури ведуть розслідування щодо купівлі Shell і італійської Eni в 2011 році нігерійського нафтового родовища OPL 245 (9 млрд барелів) за $1,1 млрд. Допоміг їм у цьому, зокрема, колишній міністр нафти Дена Этета. Така ж сума була запропонована підконтрольної йому компанії Malabu Oil and Gas. Більша частина коштів пішла на рахунок Нігерії в лондонському банку, але прокуратуру зацікавила саме гроші Malabu. Eni стверджує, що всі кошти отримало уряд, а нідерландська компанія - що діяла строго в рамках нігерійського законодавства. Так чи інакше, але в лютому цього року слідчі навіть нагрянули з обшуками в штаб-квартиру Shell в Гаазі. Слідство ще триває, але враховуючи низькі показники боротьби влади королівства з корупційними діями їхніх компаній за кордоном і випадки фактичного відкупу за символічну на тлі багатомільярдних угод плату, то такому гігант, як Shell, очевидно немає потреби турбуватися.

На ділі корупції Нідерланди схильні не в меншій мірі, ніж популізму. Повернемося до згаданих вище лобістам антиукраїнського референдуму. Як виявилося, GeenPeil, "За Нідерланди" і Forum voor Democratie зараз намагаються будь-якими способами уникнути оприлюднення звітів про свою фінансову діяльність. За даними Telegraaf, з бюджету вони отримали кошти на забезпечення своєї кампанії. Гроші ці іноді йшли незрозуміло на що. Наприклад, одна з приватних фірм отримала 50 тис. євро на друк туалетного паперу з антиукраїнською риторикою. Ще приклад: GeenPeil через афілійований з колишнім лідером британських націоналістів і натхненником Брекзита Найджелом Фараджем Інститут Прямої демократії в Європі (IDDE) отримав 14,5 тис. євро на политагитацию в пресі. І що? Йде мляве розслідування, а ця трійця має намір на виборах в наступному році увійти в нідерландський парламент.

Так що закиди з Амстердама на адресу Києва щодо корупції виглядають, як мінімум, проявом лицемірства. Так, в Україні є така проблема, і вона, будемо відверті, дістала всіх. Але й у країн ЄС вистачає скелетів у шафі, яких вони мали би вже поховати. Не комільфо перетворювати Україну в страшилку для довірливого електорату, використовуючи її в особистих внутрішньополітичних цілях, щоб кожен раз посилати Київ куди подалі.

    Реклама на dsnews.ua