• USD 27.9
  • EUR 34.1
  • GBP 39.5
Спецпроєкти

Космічний престиж. "Закон пирога", який не жеруть, а збільшують

В той час, як земляни в масі своїй дуже охололи до космосу, окремі дуже багаті люди вкладають у цю «вчорашню мрію» величезні гроші
Реклама на dsnews.ua

Можна було б вважати їх диваками - вони, дійсно, диваки, або, як це називається в їх області, "нерды" - якби це не були ті самі люди, які зробили наш світ таким, яким він є.

Судіть самі. Ось "вершки космічного товариства" за версією The Guardian.

"Ікона стилю", зрозуміло, Ілон Маск. Не тільки космічного, само собою. Але людина, яка зробила PayPal, Tesla motors і Solar City має всі шанси залишитися в історії саме як творець SpaceX і автор програми колонізації Марса. У тому випадку, якщо його космічні ініціативи увінчаються успіхом, зрозуміло. У протилежному випадку ці програми залишаться прикладом самого грандіозного і самого дорогого дивацтва в історії людства.

Содатель Амазон Джеф Безос вклав свої мільярди в Blue Origin - розробку космічного корабля, здатного перевозити пасажирів на Марс. Пояснюючи свої мотиви він одного разу порівняв нинішню космічну гонку" з зорею Інтернету. Який починався в 60-70-х, а вийшовши з веденья військових і закритих лабораторій став основою сучасної економіки. За його прогнозами, точно так само коли-небудь Сонячна Система стане полем діяльності для наступних поколінь підприємців.

Один з творців Microsoft Пол Аллен створив Vulcan Aerospace і вкладає кошти в розробку Stratolauncher - стратолета, здатного виводити супутники на низькі орбіти.

Британський магнат Річард Бренсон також присутня в "космічному клубі" зі своєю Virgin Galactic і ідеєю індустрії суборбитального туризму. Він продав уже 700 квитків на перший рейс космічного туристичного лайнера, що знаходиться в розробці (серед покупців значаться Том Хенкс і Леонардо Ді Капріо). Окрім пасажирів, космічний корабель Virgin Galactic зможе виводити на низькі орбіти невеликі супутники.

Реклама на dsnews.ua

Марк Цукерберг в космосі має досить близькі до Землі і свого бізнесу мети - охопити своїми послугами весь земну кулю, в тому числі ті його благословенні частини, до яких Фейсбук ще не дотягнувся через відсутність інтернету. Тому Марка цікавлять, в першу чергу, супутники.

Зате російський бізнесмен Юрій Мільнер по-справжньому романтик. Він вкладає в розробку невеликих безпілотних кораблів, які могли б досягти найближчих зоряних систем і відповісти на мучить людство питання "чи самотні ми у Всесвіті".

Чому вони це роблять? Адже з усього цього клубу тільки, мабуть, у Цукерберга якісь більш-менш раціональні цілі. Чому мільярдери Кремнієвої долини рішуче взялися за освоєння космосу, в той час як держави потихеньку скорочують витрати на цю ненажерливу галузь під схвальний гул мас, що віддають перевагу космічних програм соціальні. У той час як, скажемо прямо, космос виходить з моди.

Може, це каприз? Багаті люблять іноді красиво покапризувати. "Милий, давай купимо астероїд в поясі Койпера, полетимо туди удвох і проведемо райський відпустку. Всі три з половиною дні".

Це важко зрозуміти бідним людям. "Бідним" не тільки за кількістю накопичених грошей, але за масштабом уявлень про те, що з цими грошима можна зробити. У цьому сенсі українські депутати, які задекларували за двадцять "ролексів", бідні, як церковні миші. І справа тут не тільки у відсутності уяви, кастрованого радянським вихованням. Але і в тому, як ці капітали були нажиті.

Бізнесмени Кремнієвої долини не просто "зробили себе" в кращих американських традиціях - разом з собою вони зробили індустрію, створили свій ринок і його закони. А також традиції, згідно з яким "престиж" виглядає саме так. Можете вважати ці космічні амбіції аналогом хлопчачого "мерянья". Зрештою, космос - це найдорожче, що у нас є. Раніше космічні програми могли дозволити собі хіба що супердержави - та й ті зі скрипом. Тепер же якщо людина увійшов в "космічний клуб", то ніхто не зможе засумніватися в тому, що він по-справжньому багатий. Не те, що у нього є, не те, скільки він вкладає, але те, у що він вкладає говорить про мірою багатства та рівні впливу.

По-справжньому престижно робити те, що змінює світ, а не те, що змінює тільки твоє життя або навіть просто твій інтер'єр.

Таким уявлення про престиж було в IT завжди - згадайте історичну фразу Джобса про зміну світу і газованої води, адресовану Скаллі.

Ще один закон цієї індустрії - "закон пирога". Який тут прийнято не стільки жерти, скільки збільшувати. Космічні програми - це закон пирога в дії, тому що тут він має можливість не просто збільшуватися, але збільшуватися нескінченно. Тобто фактично, ці люди просто роблять те, що робили завжди, і що добре вміють створювати нові технології і робити на них гроші, причому масштаб їх вкладень відповідає їх капіталам.

Вони роблять те, що вміють і те, що їм добре вдається - створюють індустрію і ринок, яких раніше не було. Якщо в більшості промислових і ринкових секторів можна простежити спадкоємність від Ромула до наших днів, то абсолютно нова IT-індустрія створила себе сама у нас на очах і зробила так, що ми тепер не мислимо без неї своє життя. Якщо хтось і зробить щось подібне з космічною галуззю, то це будуть ті ж люди, які створювали персональні комп'ютери, інтернет і гаджети. Люди, які знають, як з нічого зробити щось і на цьому розбагатіти. Як абсолютно чесно сказав Безос, вони створюють новий ринок і нову економічну базу. Просто дуже високо і за хмарами. І коли хмари розійдуться - не стільки на небі, скільки в мізках - туди кинуться епігони. Але вони вже не будуть там першими і не знімуть вершки. Цей ринок буде, просто тому, що вони його зроблять зробили колись ринок IT-технологій.

Прогрес - як у Середні віки - рухають одинаки. Зараз це люди, чиє дитинство збіглося з НТР або хоча б зловило останні промені її слави.

Вони роблять реальністю ті казки, які в дитинстві ввібрали - "казки" Артура Кларка, Айзека Азімова, Рея Бредбері, Станіслава Лема. Це були "казки" про нові шляхи для людства - про що сам Маск одного разу сказав не криючись після першого успіху ЅрасеХ: ми відмовимося назавжди від космосу, будемо животіти на Землі і загинемо разом з нею, або ми вийдемо в космос і перетворимося в галактичну мультипланетарную расу. Його вибір очевидний. Як і те, що ця фраза - вільний переказ наскрізної теми творчості класиків сайнс фікшн.

У нас чомусь є звичка питати "коли в Україні з'явиться свою те-то і те-то?" Гаррі Поттер, наприклад. Або Ілон Маск. Я не бачу необхідності в тому, щоб вони з'являлися саме в Україні - лише б з'являлися на цій планеті. Але я можу відповісти на це питання. Тоді, коли у нас з'являться потрібні книги - ті, які слід прочитати саме в дитинстві. Гроші - це, звичайно, важливо. Але мрію за них не купиш. Не купиш дещиці уяви і пристрасті змінити світ. Коли у людей з'являються великі - дуже великі гроші, вони просто купують своєму внутрішньому дитині те, про що він завжди мріяв.

    Реклама на dsnews.ua