• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

Ковідна завіса. Як Європу закриють для українців

Мотатися по Європі куди і коли заманеться буде ще деякий час неможливо. У той же час зміняться формат і тип протиепідемічних бар'єрів

Судячи з усього, ми приречені ще якийсь час обходитися без туристичних вояжів до Європи
Судячи з усього, ми приречені ще якийсь час обходитися без туристичних вояжів до Європи / Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Україна зустрічає другий рік пандемії в ізоляції, перебуваючи з-за протиепідемічних обмежень хоча і не в повній, але все ж в відірваності від значної частини світу і Європи зокрема. Без поважних причин, як туристи, українці можуть поїхати тільки в одну країну ЄС — Болгарію. Але і тут для в'їзду нам необхідна "віза часів пандемії" — негативний тест на коронавірус. До недавнього часу таким же чином можна було відвідати і Хорватію, але правила змінилися, і українським мандрівникам довелося відкласти поїздку на хорватські курорти до кращих часів.

"Вікном в Європу" для громадян України стали інші балканські країни, які ще не встигли приєднатися до Європейського Союзу. На сьогодні для українців відкриті зимові курорти Сербії, Боснії і Герцеговини (з негативним тестом), Чорногорії, Північної Македонії (без додаткових вимог). У Подгорицу і Скоп'є туркомпанії активно відправляють любителів покататися на лижах — благо вперше в історії почали здійснюватися регулярні авіарейси з Києва.

Ну і справжньою віддушиною стала частково розташована на європейському континенті Туреччина — хоч "тестові" вимоги і існують, дістатися до "турецького берега" і там як слід відпочити можна.

А що ж решта Європи, на територію якої — нагадаємо — формально поширюються правила безвіза? Тут все просто. Без вагомих підстав потрапити в абсолютну більшість європейських країн громадяни України сьогодні не можуть.

І хоча захисники свободи пересування обурюються порушенням прав, всі введені обмеження законні. Країни мають право обмежувати в'їзд іноземців для попередження поширення небезпечних хвороб. Можна голосно і наполегливо нагадувати — що не втомлюються робити українці в соціальних мережах, — проте є реальність, з якою не посперечаєшся: за рідкісним винятком в'їзд до Європи для туристів з України закритий.

Безумовно, такий стан речей не буде залишатися нескінченно довго. Але яких змін варто чекати людям з українським паспортом і українською пропискою?

Почнемо з того, що обмеження в доступному для огляду майбутньому точно залишаться. Мотатися по Європі куди і коли заманеться буде ще деякий час неможливо. У той же час зміняться формат і тип протиепідемічних бар'єрів.

Реклама на dsnews.ua

Європейці все більше схиляються до думки про введення якихось "свідчень про вакцинацію" — довідок, сертифікатів, паспортів... поки не ясно, що це буде за документ. Розглядається і варіант "цифрового реєстру вакцинованих" — коли замість видачі на руки папірців щеплених європейців буду вносити в єдину базу даних.

Під питанням і сфера застосування цих відомостей — чи будуть "паспорти вакцинації" обов'язковими для в'їзду, чи стануть альтернативою "в'їзним" тестам, або провакциновані мандрівники будуть просто звільнятися від проходження обов'язкового в ряді випадків карантину?

Всі ці проблеми в даний час активно обговорюються в європейських, точніше, євросоюзівських інституціях. Мета можливих нововведень — прийняти єдині для всіх країн ЄС правила до початку літнього туристичного сезону-2021, створивши умови для зрозумілої і передбачуваної роботи європейського туризму.

Головним промоутером введення "вакцинних паспортів" є Греція. Грецький уряд пропонує ЄС запровадити систему видачі та контролю свідоцтв про вакцинацію для "полегшення свободи пересування осіб, вакцинованих проти COVID-19", як написав кілька днів тому прем'єр-міністр Кіріакос Міцотакіс в листі президенту Європейської комісії Урсуле фон дер Ляйен. Хоча Греція і не збирається робити вакцинацію обов'язковою або обов'язковою умовою для поїздок, в Афінах переконані в необхідності надання "привілеїв" особам, які зробили щеплення, — громадяни, що пройшли вакцинацію, повинні мати можливість подорожувати без обмежень, впевнені в грецькому уряді.

Міцотакіс в своєму листі до фон дер Ляйен зазначає, що сподівається "швидко прийти до загального розуміння" між країнами ЄС за формою сертифікатів вакцинації і правилам їх використання. Грецький прем'єр навіть пропонує Брюсселю просувати тему "вакцинних паспортів" на міжнародному рівні для "сприяння відновленню мобільності в глобальному масштабі, що є основою для відновлення економічної активності до докризового рівня".

Поки ініціатива Греції не викликала наснаги у інших європейських держав — за винятком таких же туристичних Іспанії та Португалії. Головна проблема в тому, що вакцинація — навіть в ЄС — просувається не надто швидкими темпами. Брюссель поставив амбітне завдання вакцинувати до літа 70% дорослого населення Європейського Союзу, проте затримки з поставками схвалених ЄС вакцин викликають сумніви в здійсненності наміченого в термін.

Виникають і інші питання.

Наприклад, звучать голоси про те, що було б несправедливо дозволяти тільки тим, хто був вакцинованим, повернутися до нормального життя, в умовах, коли загальна вакцинація в ЄС ще не стартувала, і зараз тільки уряд вирішує, хто і коли отримає укол. (Ніяких варіантів платного отримання щеплення "в обхід" введеного владою графіка вакцинації в Європі не існує).

Задаються в Брюсселі питаннями і про те, які альтернативи можуть бути запропоновані тим, хто не може вакцинуватися з поважних причин, — не піддадуться такі люди неприпустимої дискримінації?

Також незрозуміла ситуація з людьми, які перехворіли коронавірусом, — вони зможуть надавати довідку про переборену хворобу? Тест на антитіла? Питання відкрите.

Однак найважливіше — це те, що до сих пір невідомо, чи може вакцинована людина передавати вірус і як вакцина довго захищає від зараження. Тому в кінцевому підсумку до кінця неясно, що з практичної точки зору буде насправді означати наявність "свідоцтва про вакцинації".

Зрозуміло на сьогоднішній день тільки одне: європейці не розслабляються, не втрачають пильності і мають намір, поки вірус продовжує циркулювати, дотримуватися жорстких протиепідемічних заходів. Тому не можна виключати, що "вакцинний паспорт" в кінці кінців доповнить перелік документів, які необхідні для в'їзду в ЄС громадянам країн, в нього не входять.

Для громадян України це означатиме не що інше, як введення додаткового бар'єру, який абсолютній більшості українців буде дуже складно подолати.

Як відомо, на сьогодні Україна є однією з семи країн на європейському континенті, що не почали навіть символічну вакцинацію. Українській владі не вдалося укласти контракт ні з одним з виробників, вакцини яких схвалені Європейським Союзом. Мер Києва, правда, пообіцяв закупити на Заході "через особисті зв'язки" мільйон вакцин для жителів столиці, але важко повірити, що йому вдасться зробити це швидко. Як і будь-якому іншому представнику України.

Євросоюз вже заявив, що буде готовий ділитися з сусідами вакциною тільки через два місяці і почне з країн Балканського регіону. США з новим президентом розширюють масштаби вакцинації і теж навряд чи будуть готові на даному етапі поступитися своєю часткою вакцин. Тому сьогодні абсолютно незрозуміло, як українцям вдасться виконати нову вимогу ЄС про "прищеплювальну довідку", якщо воно все ж з'явиться.

Судячи з усього, ми приречені ще якийсь час обходитися без туристичних вояжів в Париж, Рим чи хоча б Бухарест і Варшаву, зосередившись на Балканах, або ж почати активніше їздити відпочивати на курорти Азії і Африки. Переважно, правда, це будуть подорожі в країни Третього світу, але доведеться якось звикнути до нової реальності.

    Реклама на dsnews.ua