• USD 28.2
  • EUR 34.2
  • GBP 38.3
Спецпроєкти

ЛГБТ і роми. Як Україна відмовилася бути Європою і у що це виллється

Репутаційні втрати - це і фінансові втрати, а тема порушення прав людини в Україні - подарунок Кремлю

Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

Європейська комісія проти расизму та нетерпимості (European Commission Against Racism and Intolerance, ECRI), що діє при Раді Європи, до складу якої входять 47 осіб (по одному від кожної країни — члена РЄ), опублікувала доповідь про виконання Україною її рекомендацій трирічної давності.

Рекомендації, які були надані Комісією Києву в доповіді п'ятого циклу, опублікованому 19 вересня 2017 р., стосувалися двох питань - зміни українського законодавства для забезпечення захисту прав представників ЛГБТ-спільноти та ромів.

Сексуальна орієнтація і гендерна ідентичність

У тому доповіді ЄКРН "настійно рекомендувала" Києву включити в перший і другий пункти статті 161 Кримінального кодексу (порушення прав громадян залежно від расової, національної належності, релігійних переконань, інвалідності та за іншими ознаками), а також в перший і третій пункти 67-ї статті (обтяжуючі обставини) як ознаки сексуальної орієнтації та ґендерної ідентичністі". І це при тому, що включення даних ознак, зокрема, у 67-ю статтю, передбачено Планом дій щодо реалізації Національної стратегії у галузі прав людини.

31 жовтня 2019 р. набрали чинності поправки до КК. Але, як наголошують у Комісії, її рекомендацій щодо статті 161 ці зміни не торкнулися. Хіба що у 67-ю включили ознака "статевої належності".

Тобто, відзначають в ЄКРН, охоплений лише гендерний аспект, але не сексуальна орієнтація і гендерна ідентичність. Загалом, цю півзахід в Комісії не оцінили і винесли вердикт: "Не відповідає рекомендації ЄКРН".

Роми

Реклама на dsnews.ua

У доповіді 2017 р. Комісія також рекомендувала скасувати судові витрати у випадках, коли роми "намагаються підтвердити свою особу з метою отримання документів, що посвідчують особу".

В статті 8 закону про суднові збори передбачена відстрочка сплати таких, зменшення їх розміру або звільнення від сплати. Однак даний закон, говориться в доповіді, "не має сенсу для ромів, які намагаються підтвердити свою особистість, оскільки, як це не парадоксально, існує вимога довести неможливість сплати шляхом надання суду документальних доказів".

Ознак того, що стаття застосовувалася в таких випадках, ЄКРН не виявила. І висновок аналогічний першому - за майже три роки Україна так і не врахувала рекомендації Комісії.

Обидва питання - прав представників ЛГБТ-спільноти, ромів - в Україні, як і раніше стоять гостро. Чому, на жаль, сприяють і дії окремих осіб, які є представниками влади або мають законодавчі повноваження.

ЄКРН констатує, що за три роки з її рекомендаціями фактично нічого зроблено не було. Але це ще півбіди. Адже і до приходу Володимира Зеленського до влади, і після чиновники і політики з числа традиціоналістів (уявних або дійсних) активно загравали з консервативним українським виборцем, для якого дискримінація (за сексуальною орієнтацією, гендерною ідентичністʼю, а також сексизмом, расизмом тощо) - це норма поведінки і спосіб життя.

Традиціоналіст на традиціоналісті

Яскраво цей процес ілюструють, наприклад, хрестові походи проти гендеру тодішнього секретаря РНБО Олександра Турчинова, який під час IV Всеукраїнського форуму сім'ї 1 березня 2018 р. заявив, що термін "гендер" взагалі потрібно виключити з українського законодавства і повернутися до градації "чоловіча і жіноча стать".

Мовляв, тільки так можна розвивати повноцінну сім'ю, захистити країну від руйнування і морального занепаду. Ага, чоловік п'є і б'є дружину і дітей або дружина п'є разом з ним і на пару колотить дітей (варіацій багато і вони всім знайомі), але це повноцінна сім'я, тому що батьки розрізняються будовою анатомічно. Те, що пара з однаковими статевими ознаками, наприклад, дитині може забезпечити догляд, піклуватися про її здоров'я, одягати, розважати, розуміти і любити, зрештою, - це нікого не хвилює.

Вони суть породження зла і їх дітей на сотню метрів підпускати не можна - ось який зчитаний лейтмотив. Який нікуди не подівся.

Не так давно, наприкінці травня, це довів уповноважений президента з прав дитини Микола Кулеба, коли в своєму пості у Facebook виступив проти сурогатного материнства, порівнявши його з торгівлею дітьми.

"По суті, це - експлуатація жінки. Рабство, на яке вона погоджується з-за бідності. І ніколи б не погодилася, якби не заробіток", - написав омбудсмен.

Ну, по-перше, це узагальнення. Не можна стверджувати, що рішення стати сурогатною матір'ю жінка приймає тільки за потреби.

По-друге, демонізуючи практику сурогатного материнства, пан Кулеба зауважив, що "є випадки, коли сім'ї - фіктивні, коли "подружжям" можуть виявитися і гомосексуальні пари, і насильники".

Що, м'яко кажучи, дуже зачепило представників ЛГБТ-спільноти, активістів і правозахисників. Мало того що "гомосексуальні пари", виходить, - поганий варіант для дитини, так їх ще й поставили в один ряд з насильниками.

За свої висловлювання Кулеба піддався критиці і з боку Офісу уповноваженого ВР з прав людини Людмили Денисової, де його слова назвали "проявом" мови ворожнечі", яка "сприяє посиленню упередженого ставлення до зазначеної категорії громадян і порушує їх право на повагу честі і гідності".

Микола Кулеба після роз'яснив свою позицію, зазначивши, що такий вже Сімейний кодекс України - в ньому написано, що тільки чоловік і жінка як подружжя можуть скористатися послугами сурогатного материнства. І щоб обійти норми законодавства, створюються фіктивні шлюби і т. п., що веде до ще більших порушень закону, в тому числі - торгівлі дітьми.

Ніби й так. Але легше, правда, від цього пояснення не стало. Просто з'явилося чергове підтвердження того, що у вищих коридорах влади до ЛГБТ, як і раніше, ставляться, як до людей другого сорту, якщо взагалі не як до якогось непорозуміння.

Примітно в цій ситуації таке: вищезгадана доповідь ЄКРН була підготовлениа ще 7 квітня. Відповідно ж до третього пункту статті 11 Статуту Комісії такі доповіді по ситуації в країнах спершу передаються владі цих країн для ознайомлення і при бажанні з наступним включенням їх позиції, а вже після публікуються.

Отже, доповідь організації Ради Європи, членом якої є Україна, з'явилася задовго до поста Миколи Кулеби. І звідси питання: "А чи читали документ в Києві?" І якщо читали, то чому з'явилися ці вигадки про сурогатне материнство, гомосексуальні пари і ґвалтівників? Недолік? Авось? Некомпетентність?

Кредити та маніпуляції

Так, формально, невиконання рекомендацій ЄКРН не тягне за собою наслідків для держави. Санкції у зв'язку з ним ніхто в ЄС вводити не буде.

Однак це серйозні репутаційні втрати для України. З Брюсселя продовжать косо поглядати на Київ і критикувати за порушення прав людини.

І так, в європейських країнах теж не все безхмарно. Але їх корять, так би мовити, по-сімейному, а не по-сусідськи.

А Україна, здається, все ще дотримується євроінтеграційного вектору зовнішньої політики. І до неї більше уваги і вимоги серйозніше. До того ж треба розуміти і те, що репутаційні втрати - це в перспективі фінансові втрати - блокування або неохоче надання (і не в тих обсягах, як хотілося б) кредитів, допомоги і т. п. Немає, мабуть, потреби нагадувати, що ці гроші дуже придалися б Банковій, щоб закрити дірки в бюджеті і компенсувати втрати з-за епідемії коронавірусу. Так що горезвісним "інвестиційним няням" стоїть, так би мовити, відповідати особливостям інвесторів.

Плюс проблеми з дотриманням прав людини є відмінним приводом для інформаційних маніпуляцій, зокрема Росії. В першу чергу через її "адвокатів" у ЄС, які в контексті євроатлантичних прагнень України будуть бити, зокрема, і в це вразливе місце України.

    Реклама на dsnews.ua