• USD 39.6
  • EUR 42.3
  • GBP 49.4
Спецпроєкти

Лицемірні ласки. Яким буде світ після Мюнхена

Мюнхен-2020 виявився парафразом Мюнхена-1938: тепер європейські еліти намагаються "злити" агресору Україну, як тоді – Чехословаччину заради ілюзії безпеки і ще декількох років дуже умовного світу
Фото: Офіс президента
Фото: Офіс президента
Реклама на dsnews.ua

Найдивовижніше щодо Мюнхенській конференції з безпеки в цьому році полягає в тому, що вона в принципі змогла породити якусь сенсацію. Торішній захід було нестерпно нудним і сумним - його перипетії присвячувалися переважно кризи у відносинах між Європою і Америкою, згасання трансатлантичної солідарності і зростаючої ролі Китаю. Іншими словами, Мюнхен-2019 виявився досить сумним. Нинішній же Мюнхен виявився раптовим відкриттям - схоже, статут прикидатися, всі скинули маски, і лінії конфлікту позначилися дуже виразно.

Маніфест 12 стільців кроків

Найбільш різким моментом баварського форуму стала масштабна провокація під назвою "12 кроків до більшої безпеки в Україні та Євроатлантичному регіоні", документ, що вміщує чи не всі вологі мрії Москви, року десь починаючи з 2013-го.

Зміст цього зовнішньополітичного пасквіля вже загальновідомо, тому цікаво не так його зміст, як список організаторів і підписалися (тут цікаво, хто з них застрільник, а хто - корисний ідіот). Примітно, що згадка про провокації було миттєво розкидано по контролюються Кремлем в різних його іпостасях Телеграм-каналах. Причому після того, як розгорівся скандал, документ прибрали з сайту конференції, а потім знову повернули, так як серед підписантів виявився і голова Мюнхенської конференції Вольфганг Ішингер - вийшло незручно.

Об'єктивна користь від того, що сталося - скидання Кремлем на стіл всіх своїх європейських і не тільки козирів. Це явні і неявні агенти впливу, які ховалися за гучними назвами посад, посад і ступенів Putinverstehers, путинпониматели. І раніше, втім, було відомо, що ряд згаданих у цьому російському "мирному плані" фігурантів тісно співпрацює з Москвою, як той же керівник фонду Кеннана Метью Рожанський, поселив у себе цілий консервний склад, з числа нібито опозиційних росіян, вміло притворяющихся прихильниками ідей Ніксона і Ф. Д. Рузвельта. Або - президент центру Карнегі Бернс, дозволив наповнити московський філія центру співробітниками СЗР і ГРУ (зазначимо, що другого відділення фонду в Києві ніколи не було, а відділення першого було закрито за скандальних обставин). Але морально-етичні моменти цього пахучого квітами зла сюжету поки відставимо, хоча відчувається, що розбір польотів в даному відношенні зробить, як не дивно, саме нинішній Білий Дім.

З росіян в списку засвітилися не тільки системні ліберали Іванов і Кортунов, котрі сховали погони під європейські дипломатичні фраки заради успіху так званої "партії демобілізації", яка намагається забезпечити Путіну спокійну пенсію на Рив'єрі, але і менш відомі особистості. Приміром - генерал-лейтенант Євген Бужинський, нині очолює комерційну контору БЕНКЕТ-Центр, яка ще нещодавно вельми системно займалася (через ряд стилізованих під лібералізм прокладок ) "м'якою силою" РФ по світу (що, мабуть означає її перехід в ту ж номенклатуру ГРУ). Але росіян у списку мало - це дуже розумно, оскільки план полягав у тому, щоб видати цей документ за колективну ініціативу Заходу. Для плезиру в базу підписантів встромили і кілька українських діячів, в минулому близьких до Партії Регіонів, а в сьогоденні - до олігархів, таємно мріють відновити свої російські ринки.

Серед корисних ідіотів виявився адмірал Ставрідіс, а також ряд британських і американських діячів, ймовірно, введених в оману термінологією пацифізму - за все хороше, проти всього поганого. Що ж, можна констатувати, що багаторічні зусилля російської політичної розвідки по проникненню в м'яке підчерев'я глибокого держави Заходу, його мозкові центри - виявилися небезуспішними. Адже їх засновники та розпорядники, як правило, відставні політики, військові і корпоративні менеджери, дуже люблять увагу і гроші. Так само як і лукулові бенкети в московських готелях з відповідним продовженням під безпристрасну роботу записуючих пристроїв.

Реклама на dsnews.ua

Тепер, власне, до змістовної політичної частини.

Два Мюнхена

Перше. Український президент в Мюнхені, безперечно, наговорив зайвого. Разом з тим, очевидно, що він заплутався в термінології поняття процесу врегулювання, оскільки горезвісне спільне патрулювання, яке він анонсував у своєму виступі, можливо (і то, чисто теоретично) за участю народної міліції, яку тільки належить створити на основі законних органів влади, яких на окупованих територіях не існує.

У той же час, миротворча ініціатива, іменована секторальних розведенням, прекрасне своїм воістину библийским сюжетом - Офіс Президента на повну котушку використовує право надання імен, явищ, які своїм існуванням зобов'язані аж ніяк не йому. Простіше кажучи, чим практика "секторальних розведень" Зеленського принципово відрізняється від практики просто "розведень" Порошенко, залишається неясним. Але звучить добре - публіці подобається. Взагалі, Зеленський так і не подолав цієї "лайкозависимости" - і продовжує кожній аудиторії говорити те, що вона хоче почути. Нехай це звучить невиразно і як це впроваджувати - незрозуміло, неважливо: завтра буде завтра, Офіс або з'їде з теми, або відмажеться. Але це не наближає хороших рішень.

На жаль, проблема професіоналізму продовжує гризти старі камені Банковій, і така заява не могло не сколихнути українське суспільство, що загрожує знову негативно позначитися на популярності правлячої партії. При цьому, очевидно, що європейці підставили Володимира Зеленського, визнавши, що який-ніякої мирний план додасть йому очок на внутрішньому політичному ринку, адже в їх очах головною загрозою для зручного політичного лідера є вплив Ігоря Коломойського, від якого президент начебто стала позбавлятися.

Звідси складається враження, що між Києвом, Мюнхеном, Парижем, Берліном і Віднем працює якась мережа зламаних телефонів. Оскільки, як відомо, подібна інтерпретація соціологічних тенденцій не відповідає реальності - проти мирних планів на російських умовах виступає переважна більшість громадян, у той час як проблема Коломойського входить в трек рутинних внутрішніх протиріч і україно-американських відносин.

Друга. Сама по собі поява одіозних 12 кроків свідчить про внутрішній тиск, який відчувають еліти Німеччини і Франції (у ролі пристяжного виявилася Італія), російські лобісти і ліві політики у Великобританії, а також частина істеблішменту американської Демпартії - в питанні повернення до звичайних відносин з Росією.

На цей раз продемонстровано більш ніж явно - Україні, і не тільки їй, з набагато більшою ймовірністю варто очікувати неприємностей і зрад з боку втратила політичну стабільність і моральні орієнтири Західної Європи, ніж з боку ультраправої адміністрації Дональда Трампа в США. Що кілька очищає логіку прогнозування подальшого розвитку подій.

Тобто, в певному сенсі, Мюнхен-2020 виявився парафразом Мюнхена-1938: тепер європейські еліти намагаються "злити" агресору Україну, як тоді - Чехословаччину заради ілюзії безпеки і ще декількох років дуже умовного світу. У цьому контексті вкрай показово виступ Еммануеля Макрона: мовляв, Росія - зростаюча загроза всій Європі, але конфронтацію з нею ми не потягнемо, так що давайте будемо з нею дружити.

Третє. Надійними партнерами України - крім Польщі, трьох балтійських держав і частини держав Балкан проявили себе США і Туреччина. Майк Помпео, саркастично побажавши удачі російському колезі Сергію Лаврову з його черговими руладами на тему розділу глобуса на зони впливу в обмін на мир, був чіткий до різкості. США не тільки підтримують приєднання України до програми розширених можливостей НАТО (про що було оголошено дещо раніше), але і допомагають Україні зброєю в силу того, що Росія захопила Крим і частину Донбасу. Америка збирається і надалі дотримуватися цієї лінії.

Прощання з дитинством

Що стосується турецького міністра закордонних справ Чавушоглу, то Анкара йде ще далі, закликаючи надати країнам-аспірантам НАТО, Грузії і Україні план дій щодо членства (довгоочікуваний ПДЧ). Все це розуміється як єдиний шлях до досягнення миру і безпеки в Європі, у той час як РФ по відношенню до субконтиненту є зовнішнім агресором, і втручатися в його справи не має ніякого права.

Крім того, це підвищення тональності відбувається на тлі об'їзду Помпео України, Білорусі, Казахстану та Узбекистану, в рамках якого були дуже дохідливо проговорені американські інтереси і те, що перераховані країни отримують взамін у разі прямування дуже простим правилам. Другий фон Мюнхена - загострення російсько-турецьких протиріч в Сирії та Лівії, що встали на грань безпосереднього збройного зіткнення. Що, в комплексі і посилило тиск Москви на Київ, особливо в розрізі кризи в російсько-білоруських відносинах і деякого зовнішньополітичного промискуитета чинної української влади.

Четверте. Росія зробила придатну спробу перетворити лютневий Мюнхен у гастролі свого власного дипломатичного шоу, але перестаралася, зумівши, швидше, налякати тих, хто сумнівається і викликати додаткове роздратування у супротивників, а також у ледь сдерживающихся партнерів - таких, як Туреччина. Все непросто і з Німеччиною, а незабаром можуть виникнути проблеми і з таких маршрутах як Рим і Відень, не кажучи вже про скандинавських державах.

РФ, переживає тривожний внутрішньополітичний і економічний період - з-за вікових проблем Путіна, а також з-за крушащего китайську господарську систему і глобальний сировинний ринок коронавіруса - мандражирует. Відверто кажучи, їй вже нічим торгувати, крім своєї терористичної діяльності в Європі та військових авантюр в Україні, Сирії, Лівії та інших країнах.

Все це - і не перший рік - досить прозоро. Однак проблема балансу сил сьогодні грунтується на здатності швидше Києва позбутися залишків свого зовнішньополітичного інфантилізму і по-справжньому усвідомити, що ніякого світу по-швидкому не буде, що, як показав демонстративний захоплення рибалок в Азовському морі, свій обмінний фонд Москва поповнює заручниками досить хвацько (звідси і знижується ефект обмінів), а ділитися з Путіним - означає встрявати в ганебні історії як всередині України, так і за кордоном.

Зеленський - не перший і не останній політичний лідер, який починав з спроб зав'язати діалог з Москвою. Але при цьому він явно перший такий лідер, якому помилки на цьому шляху можуть коштувати не тільки власної посади, але і держави, яким він волею випадку і успішних медійних маніпуляцій керує. Події в цьому році знову розвиваються дуже швидко, але хочеться сподіватися, що самі по собі Мюнхен і українська держава в їх результаті на карті залишаться, а от таких несподіваних "мюнхенов" як цей, більше не буде.

    Реклама на dsnews.ua