• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

"Марки" для Києва. Чим Вашингтон посилить ВМС України

США продовжують системну підтримку України, незважаючи на пандемію COVID і прийдешню світову кризу

Фото: en.c4defence.com
Фото: en.c4defence.com
Реклама на dsnews.ua

За останні десять днів сталася низка знакових подій, які відіграють важливу роль у сфері безпеки для України. Особливо в контексті розвитку двосторонніх взаємин по лінії Вашингтон-Київ.

З повним "фаршем"

Слідом за передачею США українським ВМС двох патрульних катерів класу Island, які отримали назви "Слов'янськ" і "Старобільськ" і в кінці минулого року приступили до виконання завдань за призначенням, стало відомо про плани продажу Україні 16 сторожових катерів Mk VI. 17 червня 2020 р. Агентство міністерства оборони США (Defense Security Cooperation Agency - DSCA) по військовій співпраці повідомило про це американський Конгрес.

Mark VI відноситься до класу патрульних катерів, призначених для дій у річкових і прибережних водах. Він має відмінні ходові характеристики. На його борту встановлені парні дизельні двигуни MTU 16V2000M94 (5200 к. с.) з водометами, що дозволяє катеру розвивати максимальну швидкість до 41 вузла (78 км/год). На крейсерській швидкості в 30 вузлів (55,6 км/год) запас ходу Mark VI досягає 600 миль. Катер чудово справляється зі своїми завданнями в затоках, річках, бухтах та прибережній морській зоні.

Катер обладнаний значним комунікаційним пакетом - високочастотними і ультрачастотними, а також супутниковими системами зв'язку. Так що командування не втратить його з поля зору.

Досі єдиним експлуатантом Mark VI були Військово-морські сили США. Перші катери, які виробляються американською компанією SAFE Boats International, були доставлені в Другу прибережну річкову групу в Норфолку у вересні 2015 р. До 2018 р. американський флот отримав 12 катерів Mk VI, а загальні плани закупівель становлять 48 одиниць. Катери встигли відзначитися в місіях в Бахрейні, в Перській затоці і на Гуамі.

По суті, Україна стане першою країною після Сполучених Штатів, яка буде експлуатувати цю техніку. Mk VI розраховують поставити в Україну по лінії Foreign Military Sales. Поставка вже схвалена Державним департаментом США, а її загальна вартість складе орієнтовно $600 млн. При цьому поставка буде передбачати навчання і технічну підтримку. Катери планується передати з практично повним "фаршем". У поставку увійдуть дистанційно керовані артилерійські установки MSI Seahawk A2 з 30-мм автоматичними гарматами Mk 44 Bushmaster II, електронно-оптичні системи FLIR, нелетальні інфразвукові випромінювачі LRAD (Long Range Acoustic Device), системи розпізнавання "свій-чужий", засоби зв'язку та інше супутнє обладнання.

Реклама на dsnews.ua

Поставка перших катерів Mk VI, швидше за все, буде профінансована в рамках пакету військової допомоги Україні на 2020 фінансовий рік у розмірі $250 млн, який нещодавно був затверджений Конгресом США.

Однак не слід очікувати, що всі 16 одиниць відразу опиняться в Україні. Допомога, що виділяється, передбачає фінансування і низки інших проєктів по підтримці нашої країни. До того ж закупівельна вартість тільки одного катера з озброєнням та обладнанням за цінами на 2014 р. для міноборони США становила близько $15 млн. тобто за фактом Mk VI будуть приходити партіями по дві-чотири одиниці. Наскільки швидко, залежить як від оперативності вітчизняного оборонного відомства, так і від фінансової підтримки уряду США.

Крім того, Mk VI - не єдине посилення українського флоту, яке очікується найближчим часом. Згідно з досягнутими раніше домовленостями протягом 2020 і 2021 рр. Україна може отримати ще три патрульні катери типу Island. Планується, що перші два увійдуть до складу Військово-морських сил ЗС України вже в травні 2021 р., а наступний - з невеликим інтервалом.

Очевидно, що поступове насичення українського флоту Mark VI та Island прискорить його відновлення після російського вторгнення в Крим в 2014 р. Катери дійсно можуть поліпшити оборонні можливості України на морі. Приміром, Mark VI володіють комплексом характеристик - морехідність, швидкість, озброєння, якого не має жодна з тих бойових одиниць,що вже є в розпорядженні України. Однак у випадку масштабного морського бою ці катери все ж мають мало шансів. Російські кораблі у водах навколо української території перевершують їх і в бойовій потужності, і в чисельністі.

Фактично, насичення ВМС ЗСУ катерами типів Island і Mark VI, а також енною кількістю "Гюрза-М" не може бути достатнім для формування повноцінного військового флоту. Необхідно формувати систему, в якій корабельно-катерний склад буде лише одним з елементів. Поряд з цим слід насичувати флот морською авіацією, засобами радіоелектронної боротьби, розвивати берегову інфраструктуру та створювати нові системи розвідки і моніторингу обстановки в морській зоні. І найголовніше - масово розгортати протикорабельні системи озброєнь, зокрема ракети РК-360, успішні випробування яких також пройшли на минулому тижні.

Не катерами єдиними

Перспектива придбання Mark VI - не єдина новина останнього часу, що прийшла від США на адресу України.

Згідно з повідомленням американського посольства в Києві 16 червня 2020 р. авіаційним транспортом в країну з-за океану був доставлений вантаж для "підтримки суверенітету і територіальної цілісності перед обличчям російської агресії" на суму понад $60 млн. Мова йде про засоби зв'язку, боєприпасах і протитанкові ракети Javelin. Раніше посол України в США Володимир Єльченко повідомив, що Україна до кінця нинішнього року планує замовити і отримати з США три великі партії зброї для армії. Мабуть, це одна з них.

Але все ж ключовою подією минулих днів, що напевно не обійшлася без участі Вашингтону, безумовно, є те, що Північноатлантичний альянс визнав Україну партнером з розширеними можливостями (Enhanced Opportunities Partner). Україна неодноразово заявляла, що розраховувала на підтримку США в отриманні цього статусу. Адже країна дійсно досягла значного прогресу у впровадженні стандартів Альянсу і продовжує активно працювати над необхідними змінами, а також зробила істотний внесок в операції та місії під егідою НАТО. І ось результат. До п'ятірки країн, які взаємодіють з Альянсом - Швеції, Фінляндії, Австралії, Грузії, Йорданії, приєдналася і Україна.

Насправді це знаковий історичний момент. Адже новий формат взаємодії дозволить суттєво розширити можливості секторальної сумісності з Альянсом по низці напрямків - логістики та зв'язку, управління військовими підрозділами. Отримання цього статусу, крім всього іншого, передбачає поглиблення співробітництва з підтримання безпеки в акваторії Чорного моря. Альянс вже активно присутній в акваторії південно-західного Причорномор'я, не даючи РФ встановити свою гегемонію в регіоні і забезпечуючи тим самим свободу судноплавства. Новий формат взаємодії з Україною буде сприяти подальшому підвищенню безпеки в регіоні, що б не говорив про це Кремль.

Не без нюансів

На минулому тижні президент США Дональд Трамп двічі підтвердив своє рішення про скорочення майже на третину американського контингенту в Німеччині. Тепер його чисельність опуститься з майже 35 тис. чоловік до 25 тис. Для України, яка перебуває в умовах постійної російської загрози, це, на перший погляд, є дещо несподіваною подією, оскільки може змінити безпекову ситуацію в регіоні на користь РФ. Невже США вирішили залишити європейців один на один з РФ? Швидше ні, ніж так.

З частковим зменшенням американської присутності в Німеччині, що негативно сприймається в самій ФРН, Штати нарощують свої можливості вже в країнах Східної Європи, зокрема в Польщі. У 2019 р. президенти обох країн домовилися про це. Мова, зокрема, йде про збільшення кількості військ приблизно на одну тисячу військових США, створенні та спільному використанні Центру бойової підготовки у Дравсько-Поморському, інфраструктури для забезпечення присутності бойової групи бронетанкової бригади, бригади бойової авіації та батальйону підтримки бойового забезпечення.

Поки точно невідомо, куди і скільки переїде американських військових, яких планують вивезти з Німеччини. Можливо, частина їх розподілять і на інші бази в Європі. Але враховуючи високу мобільність американських військ, їх повернення і розгортання може відбутися досить швидко. Тобто якщо розглядати питання виключно з безпекової точки зору, переформатування американського угруповання в Європі з частковим скороченням персоналу не слід розглядати як втрату американських можливостей у регіоні і послаблення політики Вашингтона щодо Москви. Зберігається загальний тренд у посиленні сил і засобів НАТО, в тому числі країн-членів, на східному кордоні Альянсу. Це не тільки збільшення присутності американських військ у Румунії, Польщі і країнах Балтії, але і зростання витрат на оборону, нарощування сил і засобів, перегляд національних стратегій і доктрин. За фактом загальний тренд підвищення обороноздатності країн на східному кордоні НАТО перед російською загрозою зберігається. І це важливий сигнал для України.

Підводячи підсумок, хотілося б звернути увагу на наступний ключовий момент. Незважаючи на складність поточної ситуації в світі на тлі карантину, викликаного COVID-19, наближається економічна криза, а також наростання військового протистояння в Сирії, Лівії та інших регіонах світу, українське питання з дестабілізуючої в ньому роллю РФ залишається актуальним, принаймні, для нашого ключового партнера - США. Вашингтон активно допомагає підвищувати обороноздатність України і створювати некомфортні умови для надмірної активності Москви з метою повернути Кремль у рамки міжнародного правового поля.

Антон Міхненко - головний редактор часопису Ukrainian Defense Review ВКК Defense Express, член експертної ради Центру досліджень армії, конверсії і роззброєння

    Реклама на dsnews.ua