• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.9
Спецпроєкти

Шулерство з резолюцією. Як Росію повертають у ПАРЄ

Вже на літній сесії ПАРЄ російська делегація може отримати шанс повернутися в Асамблею
Фото: Getty Images
Фото: Getty Images
Реклама на dsnews.ua

У понеділок, 3 червня, Регламентний комітет Парламентської асамблеї Ради Європи ухвалив проект резолюції, що змінює механізм запровадження санкцій щодо делегацій. Що в перспективі дає можливість проросійському лобі повернути делегації РФ в ПАРЄ. Однак, як пояснив глава української делегації Володимир Ар'єв, санкційна процедура, нехай і стає більш складною, але остаточно її не ліквідовує. Обмежувальні заходи щодо Москви можна буде ввести в "урізаному варіанті".

Росія була позбавлена права голосу в ПАРЄ у квітні 2014 р. після анексії Криму. У червні 2017 р. Москва вирішила припинити сплату внесків у бюджет РЄ до скасування санкцій.

У чому суть нового механізму

До його введення "друзі" Кремля в ПАРЄ почали активно рухатися ще в 2018 р. Але тоді - 10 жовтня - голосів для зміни санкционных правил у ПАРЄ не знайшлося. Правда, вже в грудні Регламентний комітет ПАРЄ прийняв рішення, що в разі відновлення санкцій проти делегації РФ в Парламентській асамблеї Ради Європи вона не може бути позбавлена права голосу на виборах суддів ЄСПЛ, генсека РЄ та інших керівників організації.

А вже 10 квітня цього року 105 з 151 делегати підтримали резолюцію №2217, засновану на доповіді Тіні Кокса (Нідерланди). Документом пропонувалося змінити регламент пунктами, що обмежують повноваження та незалежність ПАРЄ у процедурі введення санкцій на користь поділу відповідальності між Комітетом міністрів Ради Європи і генеральним секретарем РЄ, яким на даний момент є прихильник повернення росіян в ПАРЄ Турбйорн Ягланд. Втім, делегацій з України, Великобританії, Польщі та країн Балтії вдалося домогтися для ініціативи статусу додаткової до вже діючих у рамках статуту процедур.

У прийнятій резолюції містяться заклики до РФ сформувати делегацію і почати платити внески, або вона буде виключена з Ради Європи, а значить, позбудеться доступу до механізмів Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ). Останнім Кремль точно не засмутило б.

У той же час, відзначимо, в ПАРЄ у квітні відмовилися підтримати поправку №17, внесену делегатами з Великобританії, Литви, Австрії та Сербії. Вона, зокрема, пропонувала додати в резолюцію наступне: "Спільні цінності та принципи Ради Європи в деяких з 47 держав-членів знаходяться під загрозою, що робить більш ніж коли-небудь необхідним забезпечення того, щоб Рада Європи міг захистити себе і ввести ефективні санкції проти таких порушників".

Реклама на dsnews.ua

А ми гору обійдемо

Росія після провалу в Асамблеї пішла обхідним шляхом - через Комітет міністрів РЄ. Його засідання відбулося 17 травня в Гельсінкі. Більше 30 міністрів закордонних справ країн-членів РЄ (із 47) підтримали позицію, що всі країни-члени мають право брати участь у діяльності статутних органів організації, а також голосувати на виборах нового генерального секретаря. При цьому міністри прикрилися "важливою роллю організації як унікальної платформи для діалогу і співпраці".

Наступним етапом для РФ і її друзів у Раді Європи стало "правильне" рішення Регламентного комітету 3 червня, яке вони отримали.

Останній і завершальний етап (у разі успіху) - літня сесія ПАРЄ, яка відбудеться 24-28 червня.

Ар'єв запевнив, що українська сторона три тижні буде працювати над тим, щоб переконати колег в ПАРЄ не підтримувати дану резолюцію - "переконати Асамблею не стріляти собі в ногу". При цьому глава української делегації розкритикував команду нового президента Володимира Зеленського за відсутність хоч якоїсь реакції на рішення Регламентного комітету ПАРЄ 3 червня. Чи піде така в разі поразки України в Асамблеї в кінці червня, поки складно спрогнозувати. Але відмовчатися буде вже набагато складніше.

    Реклама на dsnews.ua