• USD 28
  • EUR 33.5
  • GBP 38.6
Спецпроєкти

Змінюватися, щоб вижити. Чи загрожує "британський" штам коронавірусу новим витком пандемії

У кількох регіонах Великої Британії 14 грудня виявили новий штам коронавірусу, який, за словами прем'єр-міністра Бориса Джонсона, може бути на 70% заразнішим за "звичайний". Низка країн вже поспішила закрити авіасполучення з королівством. "ДС" розібралася, як вплине "знахідка" на ситуацію з поширенням інфекції в світі

У Великій Британії поширюється новий штам коронавірусу / EPA/UPG
Зміст

Що ми знаємо про штами коронівирусу?

У кожного вірусу є свій геном, який являє собою унікальну специфічну послідовність ДНК або РНК.

Геном SARS-CoV-2 складається з майже 30 тисяч знаків (нуклеотидів), що йдуть один за одним в суворому порядку. Цей порядок може змінюватися: при складанні кожної нової копії вірусу в будь-якій з цих ланок може статися помилка — заміна одного нуклеотиду на інший. В результаті відбудуться невеликі зміни коду всього ланцюжка.

Геном вірусу в процесі його поширення трохи змінюється. Такі модифікації можуть бути зовсім незначними, але вони дозволяють виявити зв'язок між зараженими людьми або простежити географію поширення вірусу.

Під словом "штам" вчені розуміють генетично відмінну гілку вірусу. Така гілка відрізняється однією або декількома мутаціями від "батьківського" вірусу. Мутація в такому вірусі може торкнутися тільки певної частки відсотка від усього генома. У той же час, кожна нова послідовність РНК може привести до появи нової гілки вірусу — нового штаму.

Швидкість таких генетичних змін у різних вірусів є змінною величиною. У той же час, мутації SARS-CoV-2 відбуваються відносно повільно. Більшість геномів даного вірусу відрізняються один від одного невеликою кількістю точкових замін, а число відмінностей від початкового варіанту не перевищує 30 на майже 30 тисяч нуклеотидів.

Які штами СOVID-19 існують?

У нового типу коронавірусу виявили сім основних штамів. Їх позначають літерами GR, G, GH, O, S, L і V. Першим зафіксованим став L. Даний штам виявили виявили в китайському місті Ухань в грудні 2019 року. У той же час, він поступово зникає.

Також з моменту своєї появи виявлено закономірність, згідно з якою коронавірус мутує близько двох разів на місяць. Так, якщо взяти перші зразки з Уханя та порівняти їх з тими штамами, які циркулюють в світі на даний момент, то їх буде розділяти близько 25 мутацій.

Ряд інших штамів розподілений по світу нерівномірно. На кожному з континентів зазвичай виявляють активність не більше двох основних варіацій. Для відстеження таких мутацій вченими була створена інтерактивна карта Nextstrain, що відслідковує мутації вірусу. В Україні, зокрема, поширений європейський штам коронавірусу.

Як поширюється "британський" штам коронавируса?

Глава МОЗ Великобританії Метт Хенкок заявив, що фахівці виявили понад тисячу випадків нового виду COVID-19, який може бути пов'язаний з швидким поширенням вірусу на південному сході Англії. Політик уточнив, що поширення вірусу, що мутує, вже встигло вийти з-під контролю.

Всесвітня організація охорони здоров'я повідомила, що новий штам стали виявляти за межами Сполученого Королівства. Про виявлення мутованого COVID-19 вже повідомили, зокрема, Австрія, Данія, Італія та Нідерланди.

Посольство України у Великій Британії рекомендує громадянам тимчасово утриматися від поїздок в цю країну з-за виявленого там мутованого штаму.

Чи є "британський" штам більш небезпечним в порівнянні з континентальним?

Вчені заявляють, що переконливих доказів більшої небезпеки нового штаму коронавірусу немає. Крім того, немає свідоцтв того, що новий штам призводить до більш важкої форми протікання хвороби або до більшого відсотку смертності.

У той же час, нова мутація коронавірусу залишається об'єктом пильної уваги фахівців у всьому світі.

Зокрема, даний штам частіше зустрічається в тих регіонах, де реєструють найбільшу кількість випадків інфікування. Дана інформація сама по собі вже викликає певну тривогу — вона може вказувати на збільшення швидкості поширення інфекції.

Крім того, до більш динамічного поширення вірусу традиційно призвів людський фактор. До зараження призводила поведінка певних груп людей. Зокрема, в літній період в Європі поширився "іспанський штам". Жителі континенту заражалися у відпустках і поверталися до своїх рідних і близьких, вже будучи переносниками інфекції. Лабораторні дослідження щодо того, чи дійсно швидкість поширення мутує вірусу відрізняється від "звичайних" штамів, ще не проводилися.

Чим нова мутація коронавируса відрізняється від "предщественніц"?

Згідно з даними первинної розшифровки аналізу, новий штам зазнав 17 важливих змін своїх характеристик.

Так, зміни відбулися в шиповидному білку, який є своєрідною "відмичкою", за допомогою, якої вірус "відкриває" клітини.

Одна з мутацій, N501Y, вплинула на рецептор-зв'язуючий домен (RBD) — найбільш важливу частину даного шипа.

Саме в цьому місці шип вперше контактує з клітиною клітини. Здатність до змін, за допомогою яких мутований вірус проникає всередину, свідчить про його перевагу над попередниками.

Раніше в Європі раніше виявляли одну з мутацій — делецию H69/V70. Її виявляли у заражених норок на фермах в Данії. В ході такої мутації спостерігалося руйнування крихітної частини шипа.

Дослідження професора Рави Гупти з Кембриджського університету свідчать про збільшення інфекційності даного штаму. Крім того, вчені вважають, що дана мутація ускладнює лікування хворих за допомогою переливання крові людей, які вже подолали СOVID-19.

Як з мутацією вірусів бореться людський організм?

Для захисту від вірусів організм людини виробляє антитіла. Зазвичай він самостійно справляється з інфекцією з їхньою допомогою. Антитіла допомагають організму здобути перемогу над збудником інфекції. У зв'язку з цим у людини з'являється імунітет.

У той же час, при мутації збудника наявні в організмі антитіла налаштовані на протидію старої "ітерації" вірусу і менш ефективно справляються з новим штамом.

Наприклад, однією з найбільш поширених хвороб для людини є звичайний нежить. Людський організм продукує антитіла до певного виду нежиті, який він подолав раніше. У той же час, антитіла до нового варіанту у людини ще вироблено не було.

З наведеного вище випливає, що вірус постійно змінює свою оболонку, щоб "підібрати ключ" до імунної системи людини після появи у нього антитіл.

Чи зможе вакцина впоратися з новим різновидом коронівирусу?

Велика Британія першою з країн Західної Європи почала масову вакцинацію своїх жителів. Виявлення нового штаму коронавірусу саме у цій країні не означає, що вакцинація від нього буде безрезультатною.

Вакцини, які розроблені на даний момент, передбачають кодування даних для спайкових білків коронавірусу. Внаслідок цього стимулюється імунітет людини, який буде протидіяти новому штаму COVID-19.

Для того, щоб коронавірус в новій формі подолав вироблений до нього імунітет, він повинен пройти цілу серію мутацій.

Втім, вірус грипу мутує досить часто і для протидії йому вакцину потрібно оновлювати практично кожен епідеміологічний сезон. Ймовірність того, що потрібно буде оновлювати "COVID-ний антивірус" існує.

Однак за довгий час пандемії людство накопичило ряд важливих знань про "поведінку" коронавірусу, а також побудувало необхідні виробничі потужності для виготовлення вакцини, внаслідок чого вона стане доступною і порівняно недорогий.

    Реклама на dsnews.ua