• USD 27.9
  • EUR 33.6
  • GBP 38.9
Спецпроєкти

На повільному вогні. Чому демократи погодилися почекати з імпічментом Трампа

Демократична і Республіканська партії США домовилися відкласти судове розслідування Сената на два тижні

Дональд Трамп
Дональд Трамп / EPA/UPG
Реклама на dsnews.ua

Члени Демпартії США, котрі форсували процедуру імпічменту щодо вже екс-президента Дональда Трампа, домагаючись початку розгляду в Сенаті до інавгурації, раптово збавили хід.

У суботу, 23 січня, стало відомо, що демократи сьогодні о 19:00 за місцевим часом (другій годині ночі в Києві) направить звинувачення в верхню палату Конгресу.

Але однопартійці Байдена при цьому також дали відстрочку Трампу до 8 лютого, щоб він і його адвокат Бутч Бауер (працював в Мін'юсті за Джорджа Буша) встигли вибудувати захист.

Республіканці оперативно записали рішення демократів собі в послужний список.

Зокрема, в прес-службі колишнього глави більшості в Сенаті Мітча Макконнелла поскаржилися, що демократи діяли настільки поспішно при голосуванні за імпічмент в Палаті представників, але республіканці, мовляв, поставили собі завдання домогтися поваги до прав Трампа в Сенаті і дотримання норм процедури.

"Ця мета досягнута. І це перемога з точки зору дотримання процесуальних норм і справедливості", — йдеться в повідомленні.

Нинішній глава більшості демократ Чак Шумер, в свою чергу підкреслив, що судовий розгляд буде "справедливим", а у обвинувачів і екс-президента буде час на опрацювання питання.

Реклама на dsnews.ua

Компроміс не зустрів опору і в Білому домі. У минулу п'ятницю Байден ясно дав зрозуміти, що не проти відстрочки в судовому розгляді.

Ви — нам, ми — вам

Чому? Чому демократи, які були так рішучі в бажанні покарати Трампа за події 6 січня у Вашингтоні, раптом притримали коней?

Очевидно, досягли угоди з Республіканською партією. Тобто уклали стару добру угоду.

У чому її сіль?

Найбільш вірогідним сценарієм є банальний торг. Демократи погодилися дати видихнути Трампу, який поки відпочиває і грає в гольф у Флориді, в обмін на те, що республіканці не будуть комизитися при призначенні кандидатів Байдена на ті чи інші посади.

Поки процес формування нової адміністрації проходить гладко.

У п'ятницю, 22 січня, законодавці затвердили кандидатуру Ллойда Остіна на посаду міністра оборони.

Він стане першим афроамериканцем — шефом Пентагону, будучи також ілюстрацією байденовской політики об'єднання країни, розколотої і за партійною, і за расовою ознакою.

Для Байдена зараз дуже важливо демонструвати швидкий перехід від слів до справи. І заради цього демократи пішли на угоду зі "слонами".

Втім, особливо і не приховуючи (Байден, Шумер говорили про це) того факту, що ці два тижні потрібні їм для затвердження нового уряду і пакету допомоги американцям в розмірі $1,9 трлн в рамках боротьби з пандемією Covid-19.

Республіканці ж отримують непоганий шанс врятувати свого президента від ще більшої ганьби. Точніше — зменшити розмір тіні, що відкидається їм на всю партію.

Це по-перше. По-друге, Трамп був і залишається прекрасним тригером. Так, 45-й президент самоусунувся з поля зору ЗМІ, але вже раніше заявляв: "Все тільки починається".

У своєму першому, нехай і короткому коментарі для журналіста консервативного видання The Washington Examiner зумів дістатися до Трампа в гольф-клубі Trump International, він зазначив: "Щось ми так зробимо. Але не зараз".

"Щось" — це може бути Партія патріотів, про створення якої, як раніше повідомляли американські ЗМІ, Трамп задумався напередодні інавгурації Байдена.

Якщо він її створить, то в нову партію насправді можуть перебігти чимало виборців Республіканської партії з числа запеклих трампістов.

В такому випадку позиції "слонів" похитнуть ще більше. Що не на руку ні республіканцям, ні демократам, якщо вони хочуть зберегти двопартійну систему як фундамент для зшивання країни.

І тому давайте на секунду уявимо, що згадана вище угода, гіпотетично, — красива комбінація по зниженню популярності Трампа.

Для обох партій зараз важливо, щоб процедура імпічменту пройшла відповідно до законодавства. Поспіх може тільки нашкодити і змусити виборців "слонів" вважати, що це було не неупереджене розслідування, а просто розправа.

В ході сенатського розслідування, коли будуть озвучені факти, в тому числі дані правоохоронців, щодо штурму Капітолію і ролі, яку зіграв Трамп в цьому, колишній президент постане в ще гіршому світлі.

Особливо, якщо таврувати його, але не надто агресивно, будуть його ж однопартійці.

Так, ядро реднеков залишиться вірним Трампу, але правильно вибудувана Конгресом комунікація з електоратом на тлі наративу про необхідність об'єднатися і подолати кризу дозволить переконати чимало консервативних виборців.

Безпрецедентний Трамп

Слухання в Сенаті мають, перш за все, медійний характер.

До того ж, демократам ще потрібно буде назбирати дві третини голосів сенаторів на користь імпічменту, тобто ще 17 повинні дати республіканці.

Поки ж до "ренегатів" з цієї партії можна попередньо віднести лише п'ятьох: Мітта Ромні, Лізу Мурковскі, Бена Сасса, Сюзан Коллінз і Пета Тумі. Решта республіканці виступають проти імпічменту.

Єдине, що демократам під силу, то це простою більшістю — 50 + 1 (50 сенаторів-демократів і віце-президент Камалла Харріс) — позбавити Трампа права займати федеральні виборні посади, а це поставить хрест на його виборчої кампанії 2024 р., якщо він ще про неї взагалі замислюється.

Що ж стосується будь-яких інших наслідків і вердиктів для екс-президента, то в конституції США на це питання немає прямої відповіді.

Згідно з основним законом, імпічменту можуть бути піддані президенти, віце-президенти і інші держслужбовці. Чи може йому бути підданий вже колишній президент, неясно. У плані процедури імпічменту у американських законодавців досвід досить убогий.

Трамп, нагадаємо, став першим президентом, що побував в процедурі імпічменту двічі. І першим президентом, щодо якої процедуру імпічменту проводитимуть уже після відходу з Білого дому.

Хоча прецеденти в історії США були відносно інших чиновників. Наприклад, в 1876 р. сенат запустив процедуру імпічменту щодо військового міністра Вільяма Белкнапа вже після того, як він подав у відставку.

Його в результаті виправдали. Але, повторимося, прецедент був. Просто поки в принципі неясно, що сенатори ще приготують Трампу, крім заборони займати виборні федеральні посади.

    Реклама на dsnews.ua