• USD 41.5
  • EUR 45.2
  • GBP 53.6
Спецпроєкти

На прикладі Італії. Як мафія заробляє на кризах

Коронавірус дає злочинним угрупованням, шахраям і чиновникам можливість непогано заробити
Фото: noticias-florencia.co
Фото: noticias-florencia.co
Реклама на dsnews.ua

В умовах пандемії коронавіруса Covid-19 адаптуватися доводиться всім - і урядам, і простим громадянам, і чесному бізнесу, і відверто нечесному. Загальний хаос і максимальне навантаження для співробітників правоохоронних органів створюють сприятливе середовище для розвитку вірусу злочинних схем з використанням доступного інструментарію.

У різного роду ОЗУ навіть є своя бізнес-стратегія, відпрацьована під час попередніх криз. Просто особливості поточного кризи, спровокованої коронавірусом, стануть приводом внести певні корективи і додаткові пункти.

Прикладом чого є ситуація в Італії, яка входить в трійку країн, найбільш постраждалих від Covid-19. Станом на 30 березня в цій європейській державі зареєстровано 97 689 випадків коронавіруса і вже 10 779 смертей. Рівень смертності досягає 11,03%, і за останню добу в Італії померли 756 осіб.

Правда, є невелика тенденція до зниження кількості летальних випадків, але до закінчення епідемії ще дуже далеко. До того ж не варто виключати нових спалахів. Прикладом того служить Китай, бадьоро рапортующий про зниження всіх показників, який 29 березня повідомив про 31 новому разі Covid-19. У Пекіні також побоюються, що масове повернення українців на батьківщину, зокрема студентів, які навчаються в закордонних вузах, може спровокувати другу хвилю епідемії.

Відповідно, злодії і шахраї не знизять активність.

Повернемося до прикладу Італії, якої сьогодні українців лякає владу, і практикам місцевої мафії. У статті британської The Telegraph зазначається, що італійська мафія використовувала фінансова криза 2008 р. для масової скупки за рахунок накопиченого "брудного" капіталу компаній, "які йшли на дно".

Такий сценарій, на думку експертів і чиновників, може бути реалізований і в 2020 р. приміром, глава комітету парламенту Італії по боротьбі з мафією, сенатор Нікола Морра вважає, що злочинні організації "обов'язково" запропонують кредити бізнесменам, які несуть серйозні збитки через пандемію. Означає, що позиції мафії в Італії, з якою влада веде перманентну війну (останнім часом досить успішну), значно посиляться. Причому через куплений, по суті, бізнес їх вплив пошириться на окремих політиків і партії.

Реклама на dsnews.ua

Крім того, у коментарі британській газеті автор бестселера "Гоморра" Роберто Савіано, спираючись на свої багаті пізнання про діяльність "Каморри" (угруповання з Неаполя), спрогнозував збільшення доходів мафії втричі і розширення підконтрольних їм ринків в умовах пандемії.

По-перше, мафія в "темному інтернеті" продає засоби захисту, які повинні були отримати лікарні.

По-друге, угруповання присутні на ринку поставок продуктів, чий оборот в рік становить близько 120 млрд євро.

По-третє, прокурор Нікола Граттері, який веде справи проти мафіозі, передбачає, що угрупування будуть брати на кредитний гачок ресторани і готелі, але також прогнозує хвилю рекету.

По-четверте, мафія заробляє на торгівлі речовинами, віднесеними владою до заборонених: до введення в Італії карантину запаси марихуани і героїну мафією продавалися за завищеними цінами, а після пандемії Савіано очікує різкого зростання продажів кокаїну, який буде простіше завозити в порти через відсутність перевірок на час пандемії. Граттері ж повідомляє, що наркотики в умовах карантину взялися розвозити фейкові постачальники піци.

Схеми по-українськи

Цікаво, як у поточній ситуації будуть виживати українські, приміром, Telegram-продавці наркотиків? Так, люди на карантині йдуть в онлайн, а значить, і відсоток тих, хто буде хитатися по дворах у пошуках "закладок", знизиться. Як такий "бізнесмен" буде здійснювати доставку товару клієнту? Не отримає методу італійської мафії поширення як в Україні, так і в усьому світі? Враховуючи, що кур'єри сьогодні, м'яко кажучи, дуже затребувані і навряд чи кожного з них будуть гальмувати для перевірки.

З одного боку, карантин ніби сприяє зниженню рівня злочинності. Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков напередодні заявив, що "за всіма статтями" - на 30%. У той же час міністр також констатував факт активізації шахраїв різного штибу, що використовують тему коронавіруса.

"Ми дуже активно намагаємося реагувати на всі фейки. Наприклад, недавно була ситуація, коли надсилали смс-повідомлення про те, що ніби якась фірма повинна ходити по квартирах і дезінфікувати приміщення. Поліція це відстежувала. Відсилали смс-повідомлення з попередженням, що це шахраї. Але такі злочини - не системними", - розповів Аваков.

По мірі поширення епідемії варто очікувати, що така діяльність все ж стане більш системною. Буде попит, з'явиться і пропозиція. Маса пропозицій.

Шахраї і диво-засоби

Вже можна визнати, що через дефіцит продаж за завищеними цінами хірургічних масок, які, згідно з останніми дослідженнями, захищають лише від 33% крапель аерозолю, а також дезінфікуючих засобів вже набула системного характеру. Причому на цьому ринку сформувалася така гостра конкуренція. Самопальні кошти постійно пропонуються в Facebook-групах, а конкуренти намагаються відбити потенційних покупців, визначаючи такими тих, хто хоч якось прокоментував відповідні посади. Свою продукцію невідомого походження та якості інші продавці пропонують вже в особистих повідомленнях.

Далі. Як відомо, з експрес-тестами в Україні теж біда. Відповідно, знайшлися спритники, які вирішили заробити і на них. Наприклад, 27 березня СБУ поінформувала про розкриття однієї такої злочинної групи, яка завозила підроблені тести з Туреччини в обхід митного контролю - ховаючи їх в одязі. Скільки ще таких продавців не виявлені і скільки підробок знайшли своїх покупців, важко навіть оцінити.

Ще одна шахрайська схема, яка вже, за словами Авакова, реалізується в Україні, - це послуги з дезінфекції. Тут українці - не новатори. У Канаді, як повідомляється, в першу чергу пенсіонерам деякі компанії, що спеціалізуються на очищення вентиляції, пропонують прикупити фільтри та обладнання, які нібито захищають від коронавіруса.

Пандемія до всього підстьобнула і кібершахраїв. Про що ще місяць тому на своєму сайті попереджала Всесвітня організація охорони здоров'я. ВООЗ, зокрема, повідомляла, що деякі особи, представляючись співробітниками або працівниками профільних відомств ООН, проводять збір персональних даних допомогою фішингу по електронній пошті, а також закликають вносити пожертвування на боротьбу з коронавірусом. Знову-таки в Канаді псевдосотрудники моз переконували людей надати номер банківської карти, щоб отримати рецепт на кошти від Covid-19.

У мережі вже безліч сайтів, де довірливим юзерам пропонують придбати ліки від коронавіруса. Хоча, підкреслимо, ніякі вакцини ще не були розроблені і в кращому випадку з'являться лише до кінця цього року.

На жаль, в поширенні диво-ліків беруть участь і лікарі. У тому числі в Україні. Прекрасний тому приклад-історія з "Декасаном", який в рекламі на каналі "1+1" виробником, ТОВ "Юрія-Фарм", був представлений як засіб, що діє на складні віруси, включаючи Covid-19. Що не підтверджується викликають довіру науковими дослідження. Після появи реклами Моз закликав "не купувати сумнівні препарати", а гендиректор "Юрія-Фарм" Дмитро Деркач заявив, що "текст рекламного ролика був сформульований некоректно". Тільки от багато встигли повірити. Тим більше, що їх у цьому запевняли лікарі та пропонували придбати у них пляшку-дві "Декасана". З чим автору особисто довелося зіткнутися.

Бізнес в розпачі

У списку жертв у помітно активізувалися аферистів, крім простих українців, які намагаються хоч десь вирвати антисептик або маску, виявляться, якщо ще не виявилися, підприємці, у відчаї прагнуть врятувати свою справу.

В англомовному сегменті інтернету, зокрема у Великобританії, шахраї вже наплодили підроблених урядових сайтів з шкідливим кодом, на яких бізнесменів спокушають пропозицією повернути податки або отримати компенсацію. А в Росії від імені податкової служби, навпаки, розсилають повідомлення з вимогою виплатити податки, причому зазначені суми значно вище реальних.

Не стане сюрпризом, якщо подібні "ініціативи" з'являться і в Україні. Паніка сприяє обману.

І, судячи з усього, на це готові піти не тільки люди "без особи та імені", але і всім чудово відомі структури або їх окремі працівники. Знову-таки авторові "пощастило" зіткнутися і з цим: кілька днів тому автомат з номера "Харкивгаз збуту" повідомив про наявність великого боргу. І не повідомив людини (тобто автора), заключавшего договір, а його дружину. Хоча автор з сім'єю проживають у Київській області і до того ж не мають ніякої заборгованості, що підтвердили в "Київоблгазі". При цьому дзвінок з Харкова там назвали "помилкою". Правда, аж надто дивна ця "помилка", враховуючи географію і вибір респондента.

Повертаючись до теми виживання бізнесу у ці смутні часи, коли надія на ефективну державну підтримку неухильно випаровується, є сенс припустити розширення "тіньового сектора" у відповідь на введені обмеження. Бізнес буде йти в підпілля: підпільні бари, клуби, кальянні, спортзали, перукарні, магазини і т. д. і т. п.

Власники тих підприємств, які не зможуть утриматися на плаву або будуть готові скористатися сумнівними рятувальними кругами, як в Італії, ризикують або позбутися бізнесу, або потрапити під контроль різного роду ОЗУ. І не варто виключати сплеску рейдерства. Як з боку представників криміналітету або нечистих на руку конкурентів (що часто є одним цілим), так і чиновників. Випадки фактичного захоплення чийогось житла, здійсненого діючими в спайці правоохоронцями, нотаріусами, суддями, раніше вже мали місце в Україні та висвітлювалися у ЗМІ. Так чому б представникам таких мезальянсів із залученням окремих фіскалів не заробити на малому і середньому бізнесі?

В армії чиновників і суддів навряд чи не знайдеться слабких духом. Так що пандемія і супутній хаос з великою часткою ймовірності призведуть до зростання рівня корупції в Україні. І не тільки завдяки реалізації, по суті, рейдерських схем, але і вже перевіреним часом хабарів і відкатів, наприклад на митниці. Межа закрита? Закрита. Значить, і тариф для контрабандистів буде вище. Як і для тих, хто перекидає мігрантів в країни ЄС або таємно провозить в країну речовини, необхідні для виробництва наркотиків. Ті ж, у свою чергу, підвищать ціни на свої послуги. У Гондурасі та Мексиці це вже сталося.

    Реклама на dsnews.ua