• USD 27.2
  • EUR 32
  • GBP 37.4
Спецпроєкти

Примушення до продажу. Чому Байден скасував війну Трампа з TikTok

46-й президент США вирішив вивчити всі загрози китайського додатка

Depositphotos
Реклама на dsnews.ua

Журналістка журналу Vox Ширін Гаффарі пояснює мотиви Джо Байдена, який скасував указ Дональда Трампа про заборону TikTok в Сполучених Штатах.

Офіційно Байден скасував указ Трампа про заборону TikTok в США, поклавши край невизначеності долі надзвичайно популярного додатка. Але проблеми TikTok у відносинах з урядом США ще далекі від завершення.

У середу вранці Байден видав розпорядження, яке скасовує рішення Трампа про заборону TikTok з міркувань національної безпеки (указ Трампа так і не набув чинності, оскільки американський суд його скасував). В указі Байдена є заклик до федерального уряду провести більш інтенсивну перевірку всіх додатків, пов'язаних з "іноземним суперником", у тому числі з Китаєм. Це означає, що TikTok та інші афілійовані з Китаєм компанії потенційно можуть зіткнутися з додатковими обмеженнями в майбутньому, якщо з'ясується, що вони становлять загрозу для економіки чи національної безпеки США.

Підхід Байдена до TikTok помітно відрізняється від підходу Трампа, який полягав у спробі спочатку заблокувати додаток, а потім уже розбиратися з деталями. Але він усе ще співзвучний політиці Трампа щодо застосування санкцій для стримування зростаючого впливу китайських технологічних компаній на економіку США. Таким чином, хоча TikTok і уникнув поки що загрози покинути американський сегмент інтернету, його бізнес, у тому числі й інші популярні китайські програми на кшталт WeChat, так само "на олівці".

"Цей указ показав нам, що обидві партії — і Трамп, і Байден — згодні з наявністю загрози іноземного впливу в цьому сегменті нашої інфраструктури і що ми повинні використовувати наші санкційні можливості, коли це необхідно, щоб щось змінити", — пояснив професор Техаського університету Боббі Чесні, який спеціалізується на законі про національну безпеку.

На практиці ж указ Байден означає, що TikTok може продовжувати роботу в США, не стикаючись із загрозою миттєвого блокування, чого намагався домогтися Трамп.

Однак Байден закликав міністерство торгівлі США перевіряти будь-які додатки, розроблені або які належать людям чи компаніям, що "підпадають під юрисдикцію іноземного суперника, включаючи Китайську Народну Республіку", і оцінити потенційні загрози для національної безпеки і особистих даних жителів США. "Федеральний уряд повинен провести ретельний, заснований на фактах аналіз і оцінити ці загрози", — йдеться в тексті документа. Міністерству торгівлі дається 120 днів на підготовку першої доповіді з цього питання.

Реклама на dsnews.ua

В указі також є заклик до директора національної розвідки і міністра внутрішньої безпеки оцінити "загрозу" і "вразливість" китайських технологічних компаній.

Крім Трампа, тим, що TikTok є загрозою національній безпеці США, оскільки може надавати призначені для користувача дані уряду Китаю, стурбовані багато американських політиків. TikTok не згоден. Поки публічних доказів, що підтверджують такі твердження, немає. Указ, у свою чергу, фактично стимулює додаткове вивчення питання.

Хоча Байден дотримується більш зваженого підходу до TikTok, ніж Трамп, він ясно дав зрозуміти, що має намір завдати удару по китайському технологічному сектору в США, що може стати проблемою для TikTok. Буквально минулого тижня Байден розширив введений адміністрацією Трампа чорний список китайських компаній, в які громадянам або компаніям США заборонено інвестувати.

Комітет з іноземних інвестицій в США (CFIUS), у свою чергу, закликав TikTok вийти з-під контролю китайського власника ByteDance. Тобто компанію намагаються підштовхнути до продажу або передачі частини свого бізнесу, зокрема, сектору, відповідального за зберігання даних користувачів, американській компанії.

Сьогодні, до речі, TikTok в США більш популярний, ніж будь-коли, маючи щомісяця понад 100 млн активних користувачів. Поки ці користувачі можуть продовжувати користуватися TikTok, не турбуючись про припинення роботи програми. Але це не означає, що афілійовані з Китаєм компанії зможуть уникнути нових проблем у відносинах з урядом США в майбутньому.

    Реклама на dsnews.ua