• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 46
Спецпроєкти

Ненормандський формат. Коли Путіну вручать премію Карла Великого

Формулювання "зустріч союзників" щодо переговорів Макрона, Меркель і Порошенко надмірно оптимістична, але говорити про координацію дій можна цілком

Фото: УНІАН
Фото: УНІАН
Реклама на dsnews.ua

Сьогодні Еммануель Макрон став другим в історії чинним президентом Франції, удостоєним Міжнародної премії імені Карла Великого. Носить ім'я засновника Франкської і натхненника Священної Римської імперії, стали свого роду прообразом нинішнього Європейського Союзу та об'єднали території його ядра, ця нагорода була заснована муніципалітету Ахена - столиці Карла - в 1950 році. Її вручають в Коронаційному залі міської ратуші за значний внесок у справу об'єднання Європи. Макрон опинився у вельми цікавій компанії: у різні роки лауреатами премії ставали Уїнстон Черчілль, Джордж Маршалл, Генрі Кіссінджер, Ангела Меркель, Тоні Блер, Білл Клінтон і безліч не менш гідних людей.

Французький лідер вразив нагородної комітет своїм "баченням нової Європи і перезапуском європейського проекту" як "глава держави з претензією на європейське лідерство". Примітно, що з вітальною промовою виступає Ангела Меркель. Це виглядає як символічний парафраз "дуету титанів" - Франсуа Міттерана і Гельмута Колля, розділили премію в 1988 році.

І те, що на церемонію нагородження Макрона відправився Петро Порошенко - це правильний сигнал, хоча аж ніяк не оригінальний. Демонстрація, що, по-перше, "Україна - це Європа". А по-друге, що безпека цього європейського прикордоння - є питанням принципової важливості.

Власне, тристороння зустріч на полях церемонії цього питання і присвячена. Ще у квітні, коли стало відомо про її підготовку, коментатори заговорили про "Нормандському форматі мінус Росія". Втім, тоді ж Ангела Меркель, коментуючи цю інформацію, заявила, що таке формулювання все ж не точна. Тут вона, мабуть, права.

Принципова відмінність полягає в зміщенні акцентів. Зокрема, контекст основного заходу - егіда Єдиної Європи - відтіняє той факт, що функції "арбітрів" у врегулюванні російсько-українського конфлікту відходять на задній план у порівнянні з роллю "адвокатів потерпілої сторони". І хоча формулювання "зустріч союзників" представляється надмірно оптимістичною, все ж говорити про консультації щодо спільних дій, мабуть, можна з повною упевненістю. Тим більше що пріоритетом порядку денного залишається проблема розміщення миротворчої місії ООН на сході України.

Цілком очевидно, що без Росії це питання в осяжній перспективі вирішене не буде. І вже в силу цього очікувати проривних рішень від міні-саміту в Ахені не варто. У той же час відсутність Путіна за столом переговорів компенсується незримою присутністю Дональда Трампа - в тому сенсі, що і Макрон, і Меркель у кінці квітня здійснили візити в Вашингтон. А Білий дім, між тим, якраз до Дня Перемоги підніс Кремлю чергову порцію санкцій. Це дозволяє говорити про подальшої консолідації зусиль щодо повернення Володимира Путіна з паралельного світу. Втім, навіть якщо "чотири рази легітимний" там і залишиться, його, мабуть, теж можна номінувати на премію Карла Великого: нехай і з негативним знаком, його заслуги в реалізації ідеї європейської єдності важко переоцінити.

    Реклама на dsnews.ua