• USD 40.4
  • EUR 43.2
  • GBP 51.1
Спецпроєкти

New York Times: В путінському мосту в Крим більше символізму, ніж перевезень

Мегапроект, здійснюваний агресором, є в першу чергу дітищем агресора і лише в другу - інженерним дивом. Але в NYT про це забули
Фото: kafanews.com
Фото: kafanews.com
Реклама на dsnews.ua

Стаття, написана шеф московського бюро New York Times Нілом Макфаркухаром і російським кореспондентом видання Іваном Нечипоренко, є скандальної відразу з кількох причин. По-перше, тому що ілюстрація до неї показує Крим як територію РФ, незважаючи на те, що в тексті згадується про анексію півострова і США відмовляються визнавати її офіційно. По-друге, впадає в очі неприкрито компліментарний стиль викладу: росіяни, мовляв, долають труднощі і негаразди на шляху до поставленої мети, якої, до речі, не приховують. Враховуючи, що New York Times - одне з провідних американських видань, публікацію подібного роду важко не злічити провокативною. Але щоб не бути голослівними, пропонуємо нашим читачам її переклад, що дозволяє скласти власну думку.

КЕРЧ, Крим. Майбутній міст - найкраще шоу в місті.

Кожні два тижні Микола Енч, відставний моряк і його дружина Ольга розкидають кущі над Керчю в своєму білому вантажівці Тойота, щоб помилуватися колосальним інженерним подвигом, які пробилися через протоку, що відокремлює Крим від материка.

"Це перший раз, коли в Росії можуть побудувати щось таке", - сказав 67-річний р-н Энч, який навіть провів цілу ніч у серпні, дивлячись на міст через бінокль, поки будівельники не поставили першу з двох арок на місце, це, за його словами, сталося рівно в 7:27: "Ми відчуваємо деяку гордість".

Міст вартістю в $7 млрд, відкриття руху по якому очікується в грудні 2018 р., швидше за все, буде завантажений символізмом куди більше, ніж власне автомобілями. Це останній в серії мегапроектів, який дуже любить президент Володимир Путін.

"Це показує світові великі діла, які він може зробити", - сказала Катерина Шульман, політолог Академії народного господарства і державного управління при Президентові Російської Федерації. "Уряд, можливо, не зможе забезпечити безпеку, гарне медичне обслуговування та освіту, але воно може забезпечити великі проекти. Якщо ти не можеш дати хліба, то можеш принаймні влаштувати цирк".

Міст завдовжки близько 12 миль несе ще більший символізм, тому що більша частина світу вважає захоплення Криму Росією незаконним.

Реклама на dsnews.ua

"Це найбільш очевидним чином показує зв'язок між Кримом і Росією, показує, що Крим є частиною Росії, пов'язаної з нею міцним мостом, - це ж так символічно", - сказала пані Шульман.

Г-н Путін підтримує великий суспільний інтерес до проекту, не в останню чергу тому, що його політичне щастя всередині країни забезпечила анексія Чорноморського півострова, воскрешаючи імідж Росії як могутньої сили.

Над покритими ямами кримськими дорогами розставлені білборди з його портретом і цитатою, що вихваляла "історичну місію" будівництва мосту.

Однак коли проект був вперше був анонсований, здавалося, що жодна російська компанія не хоче за нього братися. Були неймовірні інженерні труднощі, а крім того, все, що пов'язано з Кримом, несе ризик міжнародних санкцій. Ще складніше, ймовірно, було тому, що головний керівник проекту, відомий своєю вимогливістю начальник, склав жорсткий графік будівництва.

"Міст сам по собі складний, масштаб величезний, і важко укластися в строк", - сказав Олег Скворцов, спеціаліст по мостах, голова експертної ради, до складу якого входять 50 осіб. "Крайній термін був заданий президентом, тому ніхто не хотів ризикувати".

Прогалину заповнив Аркадій Ротенберг, мільярдер, який зробив кар'єру, займаючись улюбленими проектами Путіна. Партнер президента з дзюдо з часів пітерської юності, р-н Ротенберг - дуже до речі - опинився під західним санкцій з-за Криму через свого статусу члена оточення Путіна.

Залишається під питанням, зголосився чи р-н Ротенберг добровільно або був призначений. Згідно з офіційною версією, озвученою ним ніяка жертва не може бути занадто великий, коли служиш батьківщині. Плюс до того міст стане вінцем його досягнень у сфері будівництва.

"Здається, це останній мій великий проект, і я роблю це не для того, щоб заробити гроші, - заявив він в інтерв'ю щоденному виданню "Комерсант" в 2015 р. - Якщо ви дозволите так висловитися, це мій внесок у розвиток країни".

Кремль часто використовував кошти, які залучаються для реалізації державних будівельних мегапроектів, в якості каналу збагачення своїх друзів. Найвідомішим свіжим прикладом було будівництво в чорноморському курортному місті Сочі до зимової Олімпіади 2014 р., вартість якого становила 51 мільярд доларів - це найдорожчі Олімпійські ігри в історії.

Борис Нємцов, політик і борець з корупцією, застрелений біля Кремля в 2015 р., підрахував, що 15 відсотків бюджету цієї Олімпіади дісталися Ротенбергам - Аркадію і його брата Бориса. Аркадій Ротенберг вже давно заперечує можливість використання своєї дружби з президентом для особистого збагачення.

За деякими підрахунками, Керченський міст був би винятковим, якби він не загруз у скандалах з розтратами, вражаючих більшість мегапроектів. Вартість монтажу мосту над такими складними водами настільки висока, а графік настільки жорсткий, що, на думку деяких аналітиків, є лише обмежена можливість поживитися на будівельному бюджеті.

За сто з гаком років пропозиції з'єднати берега Керченської протоки мостом лунали неодноразово, і навіть такі спроби робилися, але комбінація витрат, війни і Матері-природи прирекла їх все на провал.

І в тому, що нинішня спроба виявиться успішною, впевнені далеко не всі.

Протоку тече між двома гірськими хребтами, і над його узиной вирують шалені вітри. Алювіальний потік з різних річок покрив морське дно 80-метровим шаром дрібного мулу. Під час весняної відлиги починається льодохід - він зламав німецький військовий міст, побудований під час Другої світової війни, - а ще це сейсмонебезпечна район.

Щоб новий міст вистояв у цих умовах, в морське дно для стабільності були заглиблені тисячі і тисячі пілонів. Крім того, при виготовленні різних елементів придавались аеродинамічні форми, аналогічні літакового крила, щоб забезпечити обтікання конструкції вітром.

"Всі ці розмови про геології, лід, вітер, хвилі - це було б актуально 50 років тому, - сказав Михайло Блінкін, директор інституту транспортної політики при московській Вищій школі економіки. - Тепер це лише питання ціни. Просто вийде дорожче - і все, тому що технологічні досягнення величезні". З іншого боку, зазначив він, це цікавий проект для російської інженерно-будівельної галузі, яка рідко стикається з такими складними завданнями. Фактично будуються мости-близнюки - один для автомобільного транспорту, а другий, який повинен відкритися в 2019 р., - для поїздів. Подвійні арки, піднімаються на висоті близько 115 футів над водою, дозволяють проходити кораблям.

Величезні витрати пов'язані не тільки з мостом, але і з залізничними лініями і автомагістралями, пов'язаними з ним, а також з новою автомагістраллю через Крим. Хоча офіційно це заперечується, за словами експертів, міст з'їв значну частину бюджету, виділеного на будівництво доріг і мостів по всій Росії. Уряд планує підвищити податок на бензин - почасти, щоб оплатити розвиток Криму.

"Що до факту, що якісь інші мости не будують, що я можу сказати, - говорить пан Скворцов, голова консультативної ради. - У нас мало мостів і доріг. У нас недостатньо грошей, тому є система пріоритетів". Скворцов зізнався, що коли-то був скептиком, вважаючи, як і деякі інші, що більш сучасне, більш ефективне поромне обслуговування буде набагато дешевше і практичніше. Готовий міст повинен мати пропускну здатність 40 000 автомобілів і 94 поїзда в день. Це більше машин на добу, ніж ті 38 000, які за цілий грудень 2016 р. перевезли пороми, хоча в серпні, в пік туристичного сезону, вони перевезли 305 тис. осіб. Однак російська анексія Криму змінила розрахунки. Україна розірвала більшість транспортних зв'язків, фактично ізолювавши півострів. Київ опирається будівництва мосту.

Деякі кримчани вважають міст найвідчутнішим ознакою того, що Росія покращує їх частку. "Вже більше 20 років все просто валиться, і тепер, нарешті, щось будується", - сказала 39-річна Надія Нестеренко, працівниця пошти, яка також регулярно стежить за будівництвом. Деякі жителі сподіваються, що міст вирве Крим з провінційної депресії, навіть якщо зараз головний його сенс, схоже, полягає в зміцненні претензій Росії на півострів.

У давнину, за словами експерта-транспортника р-на Блинкина, за дорожнім будівництвом стояло дві філософії. Римляни, зазначив він, всюди будували дороги, щоб підкріпити претензії на свою величезну імперію. Скіфи, що жили у Причорномор'ї, навпаки, уникали будівництва доріг, щоб не впускати ворогів. Росія століттями дотримувалася другого, сказав пан Блінкін. Лідери, подібні Сталіну, уникали дорожнього будівництва, щоб загарбники не могли зайти, а росіяни не могли вийти. Так що Керченський міст - відхід від цієї філософії. "У політичному сенсі потрібно було побудувати фізичну зв'язок, - говорить він. - Ладу де-небудь міст або шосе, ви заявляєте, що це ваше".

    Реклама на dsnews.ua