• USD 36.6
  • EUR 38.3
  • GBP 44.2
Спецпроєкти

Ні мертвий, ні живий. Як смерть Рамзана Кадирова позначиться на Росії

Технічно Дон ТікТок, він же Мекх Так, він же Рамзанка Діров, він же падишах, він же вівце…люб, він же академік – імен та прізвиськ у Кадирова в надлишку, на всі випадки життя, швидше за все живий. Але є нюанси

Реклама на dsnews.ua

У Кадирова – тяжка ниркова недостатність. Щоб не померти, йому потрібний гемодіаліз приблизно раз на тиждень. Гемодіаліз йому могли організувати й у Чечні, а ЦКБ, він, швидше за все, приїхав щодо пересадки нирки. З чуток – намагалися, не прижилася, готується наступна спроба. Це означає, що Кадиров затримається в ЦКЛ місяці на два, але при цьому зможе смикати за необхідні ниточки. Щоправда, з урахуванням особливостей Чечні, вождь, прикутий до московської лікарняної палати, дуже вразливий. Тобто два, хай навіть три місяці – можливо, але це крайній термін. Далі треба вставати та йти. Або вже нікуди не йти.

У якому стані Кадиров зараз? Швидше за все – у відносному порядку та щодо працездатний, принаймні здатний приймати рішення та віддавати вказівки. Чутки про його перебування у комі, швидше за все, розпущені за його вказівкою, з метою відстежити реакцію них. Але в цій конструкції ріже око постійне "швидше за все", позначаючи межі невизначеності. Достовірної інформації про стан Кадирова таки немає. Він може бути і в комі, і мертвий, він міг померти внаслідок отруєння, що спровокував ниркову недостатність. І, навіть якщо це не так, після його смерті версію про отруєння обов'язково буде вкинуто в обіг. У хисткому та каламутному світі російської політики, з великими зазорами невизначеності, стан Кадирова найкраще описує модель, відома як "кіт Шредінгера". Це означає, що слід аналізувати всі варіанти.

Як довго може прожити Кадиров?

Супутні захворювання ускладнюють, а іноді і виключають трансплантацію. Можливо, з Кадировим сталося саме це. Втім, причин невдач при пересадці нирки може бути безліч. На гемодіалізі можна жити дуже довго, але процес потребує ретельності. Так, рекордсмени живуть зараз і 20-30 років, але це швидше питання удачі. Природно, у поєднанні з гарною клінікою, великою турботою про здоров'я пацієнта між сеансами гемодіалізу та відсутністю людей, зацікавлених у його смерті, та здатних впливати на проведення процедури. Андропов, наприклад, прожив на гемодіалізі трохи більше року – так, це було давно, але й тоді це було дуже мало, враховуючи те, що Генеральний секретар отримував найкраще, що тільки могла надати радянська медицина.

Іншими словами, Кадиров перебуває у невизначеності. Йому можуть таки пересадити нирку, і вона приживеться – але й там все не просто, термін життя чужої нирки обмежений 10-15 роками максимум. Його можуть довго тримати на діалізі. Дон не те, щоб вмирає… але може раптово померти.

Взагалі, всі люди смертні, і дуже часто смертні раптово. До того ж чергова генерація мешканців Кремля старіє та підходить до вікової межі. Наскільки стан здоров'я Кадирова гірший, ніж у інших кремлівських старців та напівстарців, зокрема у Путіна, сказати важко. Але історія з Кадировим вийшла назовні, і цим дала привід оцінити стійкість путінсько-кремлівської стіни при випаданні з неї однієї зі значних цеглин.

Після Кадирова: три сценарії

Реклама на dsnews.ua

Перший сценарій: Кадиров помирає повільно. Імовірний спадкоємець, старший син Кадирова, Ахмат, був представлений Путіну, але 18 років йому виповниться лише у листопаді. Тим часом у Чечні існує віковий ценз для глави республіки – 30 років. Закон, звичайно, можна змінити, але це вимагатиме часу і залишить неприємний осад. Крім того, мажор, вихований у тепличних умовах – а Ахмат саме такий мажор – не всидить на місці Кадирова, залишившись без татового заступництва. У найкращому для нього випадку він стане маріонеткою однієї з тіньових фігур, що спливуть у кадировському оточенні. Але, по-перше, у тіні в Чечні це не втримається, а по-друге, в інших претендентів на управління Ахматом-лялькою виникнуть питання. Неготовність Кадирова-молодшого увійти в політику, замінивши батька – справа, звичайно, поправна, але його поступове введення в чеченську та російську політичну систему вимагатиме часу. Чи вистачить Рамзана Кадирова часу на плавну передачу влади? Особливо з урахуванням того, що сам він прийшов до неї, спираючись на московські багнети і нещадний терор, що спадкова передача влади чужа чеченцям і не має прецедентів у їхній історії, а антикадировський опір хоч і придушений, але не знищений, а лише пішов під спуд. Звісно, клан Кадирова сьогодні контролює Чечню, але лише з московською підтримкою. І навіть із такою підтримкою без сильного лідера його зметуть.

Об'єктивно оцінюючи ситуацію, Кадирову знадобиться 10, а краще – всі 12 років, щоб оформити спадщину престолу. Чи є вони в нього? Скоріше ні ніж так. Крім того, маломобільний стан Кадирова, пов'язаного гемодіалізом, стане його постійною вразливістю, тією самою кадировою кощеєвою голкою, зламати яку обов'язково знайдуться мисливці. У поєднанні з відсутністю відповідного спадкоємця це може призвести і до розбирання всередині клану, аж до збройних конфліктів. У ході яких у клані все-таки виявиться лідер, і не обов'язково лояльний до Кремля.

Другий сценарій: Кадиров помирає швидко, і Кремль робить ставку створення " нового Кадирова ". Як варіант, втомившись від повільного вмирання Кадирова і породжуваної ним млявої смути, одна з веж Кремля прискорює події. Виникає питання: з кого ліпити нового володаря Чечні?

Сам Кадиров називав своїм наступником Адама Делімханова, але давно. У вересні 2009 року він заявив: "Якщо мене не стане, справа Кадирова буде продовжена. Є команда, є люди, які продовжать мою справу. Кожному командиру я завжди ставив завдання готувати після себе людину. Я підготував людину, яка може мене замінити (… ) Я вважаю, що Адам кращий за мене".

Але з того часу минуло 14 років і оцінки, а також плани могли змінитися. Виросли нові гравці. Крім того, 14 червня поточного року Делімханов був поранений і з того часу не з'являвся на публіці.

Російські джерела називають також голову чеченського парламенту Магомеда Даудова та віце-прем'єра Чечні з силового блоку, командира загону СОБР "Ахмат" Абузайда Вісмурадова. Але проблема в тому, що без Кадирова його оточення негайно розсиплеться на кілька ворогуючих команд. І на яку фігуру не постав, інші нікуди не подінуться і не факт, що впишуться в інтереси нового лідера. І є ще родина Кадирова — колективний гравець без явного лідера, але з великими зв'язками. Без лідера сім'я не може виграти, але матиме плани на самозбереження, і вона, виконуючи їх, може підкріпити своїми зв'язками зовсім іншу фігуру, не ту, яку вибрав Кремль.У тому числі й із діаспори, зробивши ставку на те що з Росії. І лідер зі складу сім'ї може раптово випливти. Іншими словами, йдучи за варіантом №2, Кремль має дати гарантії сім'ї Кадирова, за схемою передачі влади від Єльцина до Путіна та іншим претендентам. І навіть у цьому випадку на нього чекають сильні турбулентності в Чечні, а також у тих місцях Росії, де кадировці зміцнилися, і мають міцні інтереси, включаючи Москву. Все це теж, звичайно, можна виправити, але вимагатиме часу та ресурсів для стабілізації нової конфігурації чеченської влади, як фінансових, так і силових, у вигляді введених до Чечні додаткових нечеченських формувань. А ресурсів зараз обмаль, все з'їла "СВО". Проте цей сценарій треба визнати найвірогіднішим.

Третій сценарій можна умовно назвати "сценарієм МО". У його рамках Москва, після смерті Кадирова, приводить до Чечні свого ставленика з боку, як це було в сусідньому Дагестані, де, вперше за його історію, керівником було призначено не представника одного з корінних народів, а надісланий із центру, не пов'язаний раніше з Дагестаном генерал Сергій Меліков. Але Чечня – не Дагестан, вона моноетнічна, наприкінці СРСР спроби поставити керувати нею нечеченця закінчилися двома чеченськими війнами. У Чечні їх не забули і не втратили бажання мститись. На такий відчайдушний варіант Москва може піти тільки якщо всі три кандидати перегризуться між собою. Але навіть у цьому випадку він буде тимчасовим, доки не з'явиться лояльний кандидат-чеченець.

Отже, ймовірний варіант — другий, а "новий Кадиров" — швидше за все, Делімханов. Якщо тільки його фізичний стан після поранення дозволить… і тут знову починається невизначеність..

Причому, незалежно від того, на кого зробить ставку Кремль, він не зможе уникнути ні кадрових чисток у Чечні, які проводяться під нового главу, ні переділу власності. Чеченська смута неминуче вийде межі Чечні і торкнеться багатьох російських регіонів, включаючи, природно, Москву. Когось із тих, хто програв, уб'ють, а хтось втече. Куди? Найімовірніше, на Захід, де приєднається до антикадировської діаспори. Його, безперечно, приймуть як носія цінної інформації.

А чи є у Кремлі сили, зацікавлені в такій дестабілізації? Так є. Це ті, хто хотів би списати війну на Путіна і піти на перемир'я із Заходом, виторгувавши більш-менш прийнятні умови для себе. Смута, що почалася в Чечні, здатна добряче струснути всю Росію, і так перенапружену війною проти України і санкціями, і посилити позиції цього угруповання. Путін це розуміє, і явно нервує через ситуацію з Кадировим, розуміючи, що Кадиров — багато в чому та сама голка, на кінці якої перебуває вже його, Путіна, смерть.

Словом, і у смерті, і, особливо, у напівсмерті Кадирова, начебто й не мертвого, але балансуючого на межі між життям і смертю, багато різних осіб, і зовсім немає добрих сценаріїв для Кремля. Натомість там є безліч відмінних можливостей для України. Гріх ними не скористатиметься.

    Реклама на dsnews.ua