• USD 36.6
  • EUR 39.1
  • GBP 43.8
Спецпроєкти

Нічому не вчаться. Чому "новозеландський стрілок" буде почутий

Спроба вичистити з мережі відео розстрілу в Крайстчерч приречена на невдачу
Фото: East News
Фото: East News
Реклама на dsnews.ua

Те, що потрапляє в інтернет, залишається там назавжди. Цю просту істину чомусь забувають навіть ті, для кого Мережа - основа бізнесу. В черговий раз ми це побачили після трагедії у Новій Зеландії, коли світові інтернет-компанії спробували "стерти" маніфест і відеозапису її винуватця.

Спершу кілька слів про трагедію, яка стала приводом для обговорюваної теми. 15 березня у місті Крайстчерч в Новій Зеландії, відбулися дві терористичні атаки: нападники розстріляли прихожан мечетей Аль-Нур і Лінвуд. Трагедія забрала життя 49 осіб, понад 50 були госпіталізовані. За словами прем'єр-міністра Джасинды Ардерна, це "один з найбільш похмурих днів" в історії країни. Підозрювані у теракті були арештовані. Вони зізнаються у скоєному і не шкодують, заявляючи про "помсти" мусульманам за теракти в Європі.

Один із стрільців - ультраправий 28-річний австралієць Брентон Таррант - незадовго до акції опублікував в інтернеті свій маніфест. У ньому він заявив, що є "простим білим хлопцем", який народився в бідній сім'ї робітників, ненавидить мусульман і мігрантів, а також підкреслив перевагу білої раси. Крім того, він повністю зняв бійню в мечеті на відео від першої особи з прямою трансляцією в Мережу.

Брентон Таррант знімав свої дії на відеокамеру GoPro, прикріплену до шолома. На кадрах видно, як злочинець підходить до мечеті з дробовиком і починає стріляти по прихожанам. Після він змінює помпову рушницю на автоматичну гвинтівку, розписану антиісламськими гаслами, і починає вже прицільно розстрілювати людей.

Таррант заявив, що зробив це, щоб показати, що поки живий білий чоловік, мусульмани ніколи не захоплять наші землі і не замінять нас собою". Таррант зазначив, що хоче помститися за терористичні акти в Європі радикальними ісламістами. За його поясненням, мечеть Аль-Нур він вибрав як мішень, оскільки раніше на її місці була християнська церква.

Що буде далі з цим послідовником Андерса Брейвіка, ми дізнаємося пізніше. Зараз нам цікаво подивитися, що відбувалося в цих ваших інтернетах" після подій в Новій Зеландії. А ось що: найбільші світові інтернет-компанії витратили неймовірну кількість зусиль, часу і грошей на те, щоб прибрати з інтернет-простору два файлу: маніфест Тарранта і відеозапис його дій.

У якийсь момент в Facebook було опубліковано майже 17-хвилинне відео, яке показувало бойовика, ввійшов у мечеть і відкрив вогонь. За словами офіційного представника соцмережі Мії Гарлік, поліція Нової Зеландії запобігла про ролику адміністрацію соцмережі, і він був оперативно видалено.

Реклама на dsnews.ua

У своїй заяві Гарлік зазначила, що адміністрація Facebook за перші 24 години вичистила не менше 1,5 млн розміщених в соціальній мережі відеозаписів, на яких зображений новозеландський теракт. Причому, за її словами, з цього числа "по всьому світу" 1,2 млн відеозаписів нападу були заблоковані на стадії завантаження.

"Ми продовжуємо працювати цілодобово, щоб видалити такий жорстокий контент", - додала вона, підкресливши, що також блокуються "відредаговані версії відео, на яких не показано сцени насильства".

Акаунти стрілка в Facebook і Instagram були оперативно заблоковані. Інші великі інтернет-компанії, включаючи YouTube і Twitter, також без зволікання включилися в боротьбу з поширенням кадрів терористичної атаки.

Мотиви зрозумілі. Зрештою, йдеться про очевидну пропаганді жорстокості та ненависті на расовому ґрунті. Причому це тим більш небажано, що ролик здорово нагадує 3D шутер від першої особи. Знову ж таки, прецеденти зворотної трансформації - з геймерів в кілери - теж відомі. Так і комерційний потенціал ролика - як мінімум в якості сировини для різноманітних модів подібних ігор - теж на поверхні, як би цинічним це не було.

І що, допомогло? Автор цих рядків навіть не шукав заборонений контент в Мережі сам. Не було нічого - ні Tor встановлювати, ні в даркнет лазити... І маніфест Тарранта, і відеозапис його дій "на хвості принесли" Телеграм-канали. Як виявилося, незважаючи на всі блокування пошуковими і соціальними мережами, знайти зазначений контент зовсім нескладно. Щоб не бути голослівними:

Більше того, через пару днів з'явилося відразу кілька перекладів "маніфесту" на російську мову. Привіт, Роскомнадзор!!! Або білого християнина-терориста, який полює на кольорових іновірців, таких в Москві вже не вважають? В принципі, зрозуміло: інакше доведеться визнати терористами чи не весь особовий склад контингенту в Сирії в додачу з допомагали йому екіпажами дальніх бомбардувальників і кораблів.

Можна, звичайно, пограти в конспірологію, благо біографія Telegram, хижий інтерес ФСБ до нього і непрості взаємини Павла Дурова з російськими властями до того мають. Так, це теж може бути (і напевно буде) застосоване в рамках інформаційних операцій Росії проти Заходу, однак справа насамперед у тому, що всі соцмережі не накриєш, а контенту властиво перетікати між ними. Не кажучи вже про те, що "подвиг" Тарранта напевно виявиться у вільному доступі на торрентах.

Зауважу, що влада Нової Зеландії це розуміють. Звідси і звернення до користувачів соцмереж та журналістів з проханням не публікувати уривки з цього 37-сторінкового маніфесту, автор якого з ненавистю відзивається про мусульман і мігрантів, вказуючи на перевагу білої раси.

Але цим справа не скінчилася. Згідно з новозеландським Актом по боротьбі з тероризмом, причетним до подібних атак, загрожує довічне ув'язнення. Фінансування тероризму карається позбавленням волі на термін до 14 років. Аналогічний термін загрожує за членство в терористичному угрупованню. Тепер же пообіцяли карати і просто за поширення інформації. Влада Нової Зеландії нагадали громадянам, що вони можуть сісти на 10 років, якщо будуть зберігати на своїх комп'ютерах відео з терактом. І на ті ж 14 років - якщо будуть його поширювати.

Тобто останнє - поширення інформації - прирівнюється до фінансування тероризму або членства в терористичному угрупованню. Це цікавий момент. Нова Зеландія - держава, по-перше, демократична, а по-друге, який практикує прецедентне право. Так що можливість ефективного застосування цієї норми викликає серйозні сумніви. Зрештою, поширення ролика в академічному середовищі заради вивчення, скажімо, деяких поведінкових патернів стрілка, запросто підпадає під її дію. Та й адвокати умовного екстреміста при деякій дещиці везіння зможуть, мабуть, довести, що саме перегляд кадрів бійні в Крайстчерч переконав його утриматися від насильства.

Загалом, ця поправка, по всій видимості, з тих, які приймаються для застереження, а не покарания - свого роду механізм психологічного захисту. Нова Зеландія - країна тиха, і ті рази, коли вона виявлялася на перших шпальтах світових стрічок новин, були переважно позитивними. Суспільство шоковане, і, щоб відновити хоча б мінімальне відчуття захищеності, керівництву країни необхідно було зробити хоч щось. Хоч щось зробили. Більше в цих обставинах навряд чи можливо: навіть маргіналів новозеландської політики можна скористатися тим фактом, що Таррант - іноземець. Він - громадянин Австралії, найближчого у всіх відносинах сусіда, партнера і союзника.

До речі, вимоги посилити контроль над цивільним зброєю виявилося таким же "щось". Тим більш дивним, що в мечеті Линвуда жертв могло бути значно більше, якби нападників на неї не зустрів чоловік з пістолетом, змусивши терористів ретируватися. Згодом, правда, виявилося, що те, що вони взяли за зброю, було всього лише мобільним касовим терміналом. А якщо б хтось із жертв і справді міг вистрілити у відповідь?

Такі питання, однак, незмінно нервують представників влади, то прикривають прагнення до контролю гуманізмом, то й справді наївно вважають, що позиція "не дозволю поганого" - достатня від нього, поганого, захист. Простіше, а головне, швидше - зайнятися глобальної чищенням соцмереж від контенту. З тих же, втім, міркувань.

Хоча, звичайно, швидше за все, і Facebook, YouTube і Twitter, і інші Yahoo - всі вони так завзято вичищають з Мережі "інформаційне спадщина" Брентона Тарранта зовсім не тому, що відзначаються гуманністю і дружно заперечують насильство. А тому, що хочуть убезпечити себе від судових позовів, якими б їх могли закидати родичі жертв (та й ті з них, кому пощастило вижити).

Між тим у таких діях, як не парадоксально, є ще одне раціональне зерно. У вільному поширенні в Мережі і маніфесту Тарранта, і його відеозапису найбільше зацікавлені саме представники радикального ісламу. Їм для вербування однодумців несамовитий відео християнина, який розстрілює мусульман, що моляться, - просто подарунок Аллаха.

    Реклама на dsnews.ua