• USD 36.6
  • EUR 39.4
  • GBP 44.1
Спецпроєкти

Нова провокація: у Кракові невідомі розписали пам'ятник Пілсудському синьою і жовтою фарбою (ФОТО)

У центрі Кракова невідомі провокатори спаплюжили пам’ятник главі Другої Речі Посполитої Юзефу Пілсудському та легіонерам. Вандали розмалювали пам'ятник жовтою та синьою фарбою та залишили образливу записку українською мовою, написану із помилками

Реклама на dsnews.ua

Пошкоджений монумент помітили зранку в суботу, 6 листопада, передає "ДС" з посиланням на Gazeta Krakowska.

На місці перебувають відповідні служби, які розчищують пам’ятник, та поліцейські.

На постаменті пам’ятника Пілсудському вандали намалювали балончиком букву N, яка нагадує символ "Ідея нації", що використовують українські націоналісти. Водночас чотирьох легіонерів біля нього провокатори розмалювали жовтою та синьою фарбами, що асоціюється із перевернутим українським прапором.

Поліцейські також виявили шматок картону із написом українською мовою "Польша не тільки для панів" (мову оригіналу збережено). Варто зазначити, що записка має помилку – провокатори допустили її у слові "Польща", написавши його через букву "Ш", як пишеться назва цієї країни російською мовою.

Водночас польська поліція заявила, що залишений саморобний плакат із написом нібито українською та жовта і синя фарба, якою розмалювали пам'ятник не є доказом того, що це зробили саме українці. Зі слів інспекторки малопольської поліції Катажини Цісло, поліція наразі розшукує зловмисників та з’ясувовує обставини спаплюження пам’ятника. Для цього вивчають записи із камер спостереження, які встановлені поблизу пам'ятника та поруч з ним.

Посольство України в Польщі вже відреагувало на цей акт вандалізму, назвавши його "провокацією, спрямованою на погіршення добросусідських відносин між Україною та Польщею".

У дипвідомстві підкреслили, що категорично засуджують дії вандалів та будь-які інші дії, що паплюжать місця пам’яті.

"Розцінюємо цей ганебний випадок, який трапився напередодні Дня незалежності Республіки Польща, як провокацію, спрямовану на погіршення добросусідських відносин між Україною та Польщею", — наголосили в українському дипломатичному представництві.

У посольстві висловили сподівання, що польські правоохоронці оперативно знайдуть і притягнуть до відповідальності винних у цьому акті вандалізму.

Ян Пєкло, посол Польщі в Україні у 2016-2019 роках, також назвав події у Кракові провокацією, за якою може стояти російська агентура.

"Коли я був послом Польщі в Україні, там відбувались подібні акції. Те, що відбулось у Кракові дуже нагадує той самий механізм, у якому місця пам'яті поляків або українців є предметом вандалізму. Те, що на пам'ятнику демонстраційно намальовано перевернутий прапор України узагалі не свідчить про те, що будь-який українець має відношення до цього. Мені це нагадує диверсійну роботу і радше бачив би там інші кольори, три кольори прапора Російської Федерації або російської агентури. Те, що сталось – справа рук провокаторів, метою яких є загострення стосунків між Польщею і Україною", – наголосив Ян Пєкло.

За словами посла, українці, які живуть і працюють у Польщі не зацікавлені у таких провокаціях і у погіршенні двосторонніх стосунків між країнами.

Відзначимо, Юзеф Пілсудський вважається одним з головних політичних і державних діячів в історії Польщі. Він – один з засновників і перший голова відновленої у 1918 році Польської Республіки, диктатор Польщі в 1926-35 рр.

Політика Пілсудського щодо України була неоднозначною.

З одного боку, у 1918 р. Польща на чолі з Пілсудським розпочала війну проти Західно-Української Народної Республіки, внаслідок якої польські війська захопили Львів і Східну Галичину. Під час війни Пілсудський використав проти Західної України армію генерала Галлера, яка призначалась Антантою винятково для воєнних дій проти більшовиків.

З іншої сторони, Пілсудський підтримав главу Директорії УНР Симона Петлюру в боротьбі проти Радянської Росії. У 1920 обидва лідери уклали Варшавський договір (т.зв. угода Пілсудського-Петлюри), за яким Польща визнала УНР та розпочала спільний з українською армією наступ проти більшовиків і допомогла ненадовго визволити Київ.

Під час правління Пілсудського його уряд декларував відносну толерантність до прав національних меншин, однак місцева адміністрація, зокрема в Галичині, продовжувала частково дискримінаційну політику щодо українців та євреїв.

Редактор: Віктор Костенко
    Реклама на dsnews.ua